باجگیری ترامپ از مغرب

بین الملل /
شناسه خبر: 360368

روزنامه مغربی "الاسبوع" در گزارشی نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا به مقام های مغربی گفته است این کشور باید از میزبانی جام جهانی در سال 2026 و رقابت با امریکاصرف نظر کند تا واشنگتن از مغرب در خصوص پرونده صحرا حمایت کند.

ایران آنلاین / ترامپ پیش از این نیز به کشورهای آفریقایی در خصوص حمایت از مغرب برای میزبانی جام جهانی هشدار داده بود.او گفته بود این شرم آور است کشورهایی که امریکااز آن ها حمایت می کند، با پیشنهاد امریکابرای میزبانی جام جهانی مخالفت کنند.در چنین حالتی دلیلی وجود ندارد واشنگتن از این کشورها حمایت کند.

صحرای غربی منطقه‌ای است در شمال غرب آفریقا و جنوب کشور مغرب که جبهه آزادی ‌بخش پولیساریو و پادشاهی مغرب بر سر کنترل آن مناقشه دارند. جبهه پولیسارو که سازمانی سیاسی- نظامی فعال در صحرای غربی است، در سال 1976 از تشکیل کشوری به نام جمهوری صحرا به مرکزیت "العیون" خبر داد .

سازمان ملل پیش از این پیشنهاد کرده بود به منطقه صحرای غربی حکومت خودمختاری داده شود اما همچنان تحت حاکمیت مغرب باقی بماند و پس از پنج سال همه پرسی در این منطقه برگزار شود تا مردم صحرا نظر خود را در مورد سرنوشت این منطقه که همچنان به صورت منطقه ای خودمختار باقی بماند یا به طور کامل از مغرب جدا شود، اعلام کنند.مغرب خواستار اداره این منطقه به صورت حکومت خودمختار است اما جبهه پولیساریو خواستار برگزاری همه پرسی در این منطقه و استقلال است در نتیجه مذاکرات در مورد صحرای غربی همچنان بی نتیجه مانده است./ ایرنا

 

 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.