مشمولان این شیوه‌نامه مجازند قبل از دریافت کارت پایان خدمت و پس‌ از طی دوره آموزش نظامی، در دستگاه‌های غیر نظامی به استخدام درآیند. پرداخت حقوق دوره نظام‌وظیفه تخصصی، حداقل مطابق مقررات ستادکل نیروهای مسلح صورت می‌پذیرد.

ایران آنلاین /رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری گفت: شرط معدل برای استفاده فعالان دانش بنیان از تسهیلات سربازی حذف شد.

 معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و بنیاد ملی نخبگان به منظور پشتیبانی از فعالیت‌‌های تخصصی دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی که به فعالیت‌‌های فناورانه اشتغال دارند، تسهیلات نظام وظیفه تخصصی را برای افراد فعال در شرکت‌های دانش بنیان، مستقر در مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری در نظر گرفته است.
در راستای افزایش اثربخشی خدمت سربازی و نیز حمایت از نهادهای فناورانه، شیوه‌‌نامه‌ای در چارچوب قوانین و مقررات کشور برای بهره‌مندی از تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی نگاشته شد.
در این شیوه‌نامه آمده است: زمان دوره خدمت نظام‌‌وظیفه تخصصی حداقل برابر با نیمی از دوره رسمی نظام‌وظیفه سایر مشمولان همتراز پس از کسر خدمت‌های قانونی دیگر است که براساس مدت زمان اجرای طرح تعیین می‌شود. همچنین مشمولان این شیوه‌نامه مجازند قبل از دریافت کارت پایان خدمت و پس‌ از طی دوره آموزش نظامی، در دستگاه‌های غیر نظامی به استخدام درآیند. پرداخت حقوق دوره نظام‌وظیفه تخصصی، حداقل مطابق مقررات ستادکل نیروهای مسلح صورت می‌پذیرد.
سید محمد صاحبکار با بیان اینکه طرح نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های مستقر در مراکز رشد و پارک‌های علم‌وفناوری و شرکت‌های فناور از بهمن ماه ۹۵ آغاز شده است، خاطرنشان کرد: بدین واسطه افرادی که در شرکت‌های دانش بنیان هستند و زمان سربازی آنهاست می‌توانند از این تسهیلات بهره ببرند.
وی افزود: دانش‌آموختگان دوره‌های «دکتری حرفه‌ای» و نیز دوره‌های «تخصص بالینی، تخصص پزشکی و فوق تخصص» مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ به ترتیب معادل با دانش‌آموختگان دوره «کارشناسی ارشد» و دوره «دکتری تخصصی» محسوب می‌شوند و می‌توانند از تسهیلات سربازی تخصصی استفاده کنند.
به گفته دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان، تاکنون در این بازه کمتر از دو سال، هزار نفر از این خدمات استفاده کرده‌اند.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت این موضوع، با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بنیاد ملی نخبگان و ستاد کل نیروهای مسلح، از بهمن‌ماه سال گذشته تغییراتی در شیوه‌نامه بهره‌مندی دانش‌آموختگان فناور از تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی اعمال شد که بر مبنای آن، شرکت‌های مستقر در مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری، شرکت‌های خلاق و شرکت‌های معرفی‌شده از سوی نهادهای توسعه فناوری و نوآوری، می‌توانند کارکنان برتر خود را برای استفاده از این تسهیلات معرفی کنند.
عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فناوری افزود: با توجه به جلسات برگزارشده با نهادهای توسعه فناوری ازجمله شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار و صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و همچنین بازخوردهای دریافت شده از استارتاپ‌های فعال معرفی‌شده از سوی این نهادها، تلاش کرده‌ایم تا شرایط استفاده افراد کلیدی فعال در استارتاپ ها را از این شیوه‌نامه تسهیل کنیم.
وی با بیان اینکه شرط معدل دانشگاهی برای افراد متقاضی استفاده از این تسهیلات در نظر گرفته نمی‌شود، خاطرنشان کرد: در این شرط حداقل معدل در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد حذف‌ شده است.
وی با بیان اینکه یکی از شرایط دریافت این تسهیلات، دارا بودن میزان فروش شرکت بوده است، عنوان کرد: اما اکنون این شرط برای دریافت تسهیلات نظام وظیفه تخصصی حذف شده است.
صاحبکار در خصوص مهلت استفاده برای شرکت‌های خارج شده از فهرست شرکت‌های ‌بنیان گفت: شرکت‌های دانش بنیانی که از تاریخی معین معیارهای مربوط به آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان را احراز نمی‌کنند به مدت شش ماه فرصت بهره‌مندی از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی نخبگان فناور را خواهند داشت.

مهر

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.