ion

حرکت روبات شناگر بدون نیاز به باتری

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 360319

محققان آمریکایی با همکاری انستیتو فناوری فدرال زوریخ، یک روبات شناگر ساخته اند که در واکنش به تغییرات دما، تغییر شکل می دهد و همین تغییر شکل، روبات را به حرکت در می آورد.

ایران آنلاین /این روبات از مواد پلیمری ساخته شده که در واکنش به تغییرات دما، تغییر شکل می دهد و انرژی حاصل از همین تغییر شکل، روبات را به حرکت در می آورد. این پلیمر در حالت عادی پیچ خورده است، اما با افزایش دما صاف می شود.

محققان با استفاده از این پلیمر سوییچ هایی را ساخته و به پاروهای ربات متصل کردند. بدین ترتیب با افزایش دما طول پلیمر افزایش یافته و پاروها را به حرکت در می آورد و در نتیجه روبات به جلو حرکت می کند.

با توجه به این که با تغییر ضخامت پلیمر مدت زمان لازم برای گرم شدن آن نیز تغییر می کند، محققان در نمونه اولیه این روبات شناگر بدون باتری، برای کنترل ترتیب پارو زدن، از قطعات پلیمر با ضخامت های مختلف استفاده کردند.

سوییچ های پلیمری مورد استفاده در این روبات تنها یک بار عمل می کنند و پس از آن باید مجددا به صورت دستی تنظیم شوند که این وضعیت در حال حاضر حرکت ربات را محدود کرده است. اما محققان در تلاشند تا روش های کارآمدی را برای بازگرداندن خودکار سوییچ ها به وضعیت اولیه بیابند و امکان حرکت ربات را برای مدت نامحدود فراهم کنند.

همچنین محققان امیدوارند با استفاده از انواع دیگر پلیمر بتوانند روبات هایی بسازند که قدرت حرکت خود را از سایر عوامل محیطی از جمله میزان اسیدیته یا شوری محیط دریافت کنند.

/ایرنا

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.