دبیر شورای عالی فضای مجازی:

نمی توان فضای مجازی را محدود کرد

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 360250

دبیر شورای عالی فضای مجازی در بیانیه به مناسبت روز جهانی ارتباطات گفت: نمی توانیم به بهانه برخی نگرانیها و پیامدهای منفی که در هر نوع فناوری می توان سراغ گرفت، این فضا را محدود ساخته یا از ظرفیت های تسهیل گر و توانمندساز آن برای مردم و کشور استفاده نکنیم بلکه بالعکس، باید با عزمی ملی و فراتر از سلایق سیاسی، با تمام توان بسترهایی را فراهم کنیم که این فضا با سرعت و امنیت بسیار بالاتری توسعه یابد.

ایران آنلاین /ابوالحسن فیروزآبادی در بخشی از این بیانیه آورده است: 27 اردیبهشت، روز جهانی ارتباطات فرصتی است برای تامل درباره تحولات آن و افق های پیش روست؛ تحولاتی که ما را در آستانه دوره تاریخی جدیدی قرار داده که تمام حوزه ها و شئون زندگی انسان را دگرگون کرده و خواهد کرد.

در سطح کلان نیز این تحولات موجب شده و خواهد شد موازنه قدرت میان جوامع و کشورها با حضور بازیگران جدید این فضای نوین، تغییرات وسیعی یابد. امروزه، شکافها و طبقه بندی های کلاسیک میان کشورها کمرنگ شده و بر اساس قدرت سایبری و توانمندی های آنها در حوزه های فناوری اطلاعات بازآرایی می شود. لذا کشورهایی که در این زمینه سرمایه گذاری کرده اند و توانسته اند علاوه بر تقویت حوزه های علمی و فناوری در حوزه های کاربردی نیز از ظرفیت های این فضا استفاده کنند، جایگاه برتری خواهند داشت و بالعکس، کشورهایی که از این قافله عقب بمانند، جایگاه مناسبی نخواهند داشت.

در چنین شرایطی، ما نمی توانیم از این فرصت تاریخی پیش آمده بگذریم و به بهانه برخی نگرانیها و پیامدهای منفی که در هر نوع فناوری می توان سراغ گرفت، این فضا را محدود ساخته و یا از ظرفیت های تسهیل گر و توانمندساز آن برای مردم و کشور استفاده نکنیم. بلکه بالعکس، باید با عزمی ملی و فراتر از سلایق سیاسی، با تمام توان بسترهایی را فراهم کنیم که این فضا با سرعت و امنیت بسیار بالاتری توسعه یابد؛ توسعه ای فعال، مبتنی بر برنامه، متوازن، متناسب و سریع.

هم اکنون عزمی ملی و فراجناحی در شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی کشور شکل گرفته است تا با اتکا به ظرفیت های دانشگاهی و نخبگی بومی و استفاده از تجارب کشورهای دیگر، فضای مجازی امن، سالم، آزاد و عادلانه را در چارچوب مرزهای ملی فضای مجازی توسعه دهد و با قاعده‌گزاریهای مناسب، این فضا را برای فعالیت بیش از پیش فعالان اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آماده سازد.

بدیهی است که طی این مسیر و ورود به این دوره تاریخی جدید، ناملایمت های خواسته و ناخواسته زیادی خواهد داشت که با عزمی ملی، نگاهی فراجناحی، همکاری و همدلی تمامی مسئولان و نیروهای اجتماعی و سیاسی، بالاخص نخبگان میسر خواهد شد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.