عملکرد هفت ماهه وزارت ارتباطات از زبان وزیر

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 360240

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه ویژه گفت و گوی خبری به مناسبت روز جهانی ارتباطات، درباره عملکرد هفت ماهه این وزارتخانه در دولت دوازدهم گفت: در این مدت ظرفیت ارتباطات بین الملل کشور دو برابر و ظرفیت ارتباطات داخلی سه برابر شد.

ایران آنلاین /محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: با تغییر مدل تعرفه ها درمجموع شاهد رشد 16 درصد تولید محتوا در داخل کشور بودیم. همچنین در طول مدت هفت ماه گذشته موفق شدیم پوشش نسل سوم و چهارم تلفن همراه را دو برابر کنیم بطوریکه در ابتدای دولت دوازدهم 50 درصد شهرهای ما پوشش نسل سوم و چهارم داشتند اما اکنون همه شهرها این پوشش را دارند.

وی با اشاره به تعریف شاخص ارتباطات روستایی در قالب اینترنت، تلفن ثابت و تلفن همراه افزود: در ابتدای دولت دوازدهم معادل 35 درصد کل روستاها دارای ارتباطات کامل بودند که در این مدت به رشد 57 درصدی در توسعه ارتباطات روستاها رسیدیم.

آذری جهرمی همچنین یادآور شد:موفق شدیم بیش از 53هزار کیلومتر از جاده های کشور را تحت پوشش خدمات نسل سه و چهار ببریم که این موضوع در نوروز امسال برای مردم قابل لمس بود.

وی  اظهار کرد: همچنین در برخی از شاخص های دولت الکترونیک ما رشد چهار برابری داشتیم مثل میزان شاخص مشارکت در توسعه دولت الکترونیک که در ابتدا 4 درصد بود و امروز به 16 درصد رسیده که البته باید به بالای 60 درصد برسیم.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید از راه اندازی دولت همراه نیز به عنوان یکی از مهمترین پروژه های دولت الکترونیک خبر داد و گفت: چهارشنبه گذشته از اپلیکیشن دولت همراه رونمایی کردیم که از طریق کافه بازار و اپ استورهای داخلی قابل دسترسی است. . بر این اساس ارتباط مردم با دولت به صورت اختصاصی می شود تا ضمن ارتباط با دستگاه ها، همه اطلاعات را تجمیع شده داشته باشیم. به عنوان مثال در حوزه وزارت ارتباطات وقتی وارد اپلیکیشن می شوید مشخصات تمام سیمکارت ها، خطوط ثابت و اشتراک های خود را می توانید ببینید و قبوض آن را پرداخت کنید و یا تغییر نشانی ها را انجام دهید.

بالاترین مقام مسئول حوزه ICT کشور با اشاره به لزوم تکمیل سرویس های ارائه شده در دولت همراه، بر ضرورت پیوستن همه دستگاه ها تاکید کرد. وی ادامه داد: با اجرای پروژه هایی که در هفته ارتباطات افتتاح شد، ظرفیت ارتباطات بین الملل کشور دو برابر و ظرفیت ارتباطات داخلی از همان چیزی که از ابتدا تا الان ایجاد شده بود، سه برابر شد. به عبارتی از 6.4 ترابیت ظرفیت قابل استفاده از شبکه داخلی به ظرفیت 18.2 ترابیت رسیدیم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه در حوزه اینترنت 1.2 ترابیت ظرفیت نصب شده بود که به 2.4 ترابیت ارتقا پیدا کرد، گفت: در این مدت براساس مدل شبکه ملی اطلاعات و تعریف جدید مدل تعرفه ها، با رشد چهاربرابری تولید محتوا بخصوص در حوزه محتوای صوتی و تصویری روبرو شدیم.

وی با اشاره به شکل گرفتن چارچوب هایی برای حمایت از کسب و کارهای نوپایی که در فضای مجازی فعال هستند، افزود: با دستور رئیس جمهوری کمیته ای تشکیل شد و طرحی با نام طرح «نوآفرین» شامل کلیه مشکلات کسب و کارهای نوپا در حوزه های تامین منابع مالی، جذب مالی، بیمه، مالیات و مشکلات اینچنینی تدوین شد که انشااله چهارشنبه آینده مصوب می شود که گام بزرگی است.

آذری جهرمی همچنین با اشاره به راه اندازی 22 مرکز توانمندسازی کسب و کارهای نوپا در مراکز استان های کشور، اظهار کرد: یکی از کارهای خوب، مبارزه با قاچاق تلفن همراه بود که این پروژه نشان داد اگر عزم داشته باشیم، می توانیم با قاچاق مقابله کنیم. . فازهای این پروژه که کار سخت و طاقت فرسایی بود، کامل شده و بعد از تثبیت به مرحله نگهداری رسیده است.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.