ion

یادداشت بلادری در روزنامه ایران

تکلیف حفظ برجام

سیاسی /
شناسه خبر: 359998

وقتی خروج امریکا از برجام موجب شادمانی دشمنان نظام است و دنیا نگران آثار قهری و تنش‌زای اضمحلال برجام گردیده، ضمن تحسین دستگاه دیپلماسی نظام دولت نیز می‌بایست تمام تمرکز خود را صرف حفظ برجام و تعدیل آثار سوء خروج طرف امریکایی شود

ایران آنلاین /  مسعودرضا بلادری، کارشناس حقوق

دولت دوزادهم تکلیف دارد با تمام قدرت از حاکمیت سند برجام در نظام حقوق بین‌الملل محافظت کند؛ این خواست همه ملت‌های صلح‌طلب خاورمیانه و اراده قانونگذار در نظام سیاسی ایران است. خروج یکجانبه امریکا از برجام عدول از قواعد آمره حقوق بین‌الملل عمومی و باج‌خواهی از شرکای سیاسی ست. متأسفم از اینکه اشخاصی در داخل کشور با زیاده‌خواهان و انحصارطلبان بین‌المللی همصدا هستند و نزاکت صلح‌طلبانه و خوش‌عهدی ملت شریف ایران را در عرصه دیپلماسی برنمی‌تابند. انعقاد برجام خواست نظام جمهوری اسلامی ذیل اراده ملت و منطبق بر منویات رهبری در تعیین سیاست کلی نرمش قهرمانانه است که تشریفات قانونی کامل آن اعم از مراعات اصول حقوقی داخلی و خارجی در طول مراحل تصویب و اجرا سپری گردیده و در نهایت با تصویب قوه قانونگذاری نظام اسلامی، برجام در حقوق داخلی ایران نیز در حکم قانون و لازم‌الاتباع ست.
واضح است سند برجام با چنین اعتباری اگر توسط شخصی تکفیر گردد، مرتکب مکلف به عذرخواهی از ساحت مقدس مردم ایران و قانون اساسی ست. وقتی خروج امریکا از برجام موجب شادمانی دشمنان نظام است و دنیا نگران آثار قهری و تنش‌زای اضمحلال برجام گردیده، ضمن تحسین دستگاه دیپلماسی نظام دولت نیز می‌بایست تمام تمرکز خود را صرف حفظ برجام و تعدیل آثار سوء خروج طرف امریکایی شود.
بی شک ترغیب طرف‌های اروپایی به خنثی نمودن عوارض خروج طرف امریکایی موجب انزوای ترامپ و شرکای منطقه‌ای وی خواهد شد. بزودی سران اروپا، تکلیف خود را با ترامپ به بهانه برجام روشن خواهند نمود؛ اتحادیه اروپا می‌تواند در ادامه حکومت برجام دو مسیر را طی کند. طریق نخست، اطاعت محض از ترامپ و خفت سرسپردگی به منویات صهیونیستی  و طریق دیگر تکریم حقوق بین‌الملل و ممانعت از گردنکشی و یکه تازی ترامپ در عرصه بین‌الملل؛ به نظر می‌رسد اروپا در طریق اخیر و حفظ برجام گام برخواهد داشت و در نهایت تاریخ درخصوص برجام و فراز و نشیب آن قضاوت خواهد نمود و روزی خواهد آمد که مبانی این سند درخشان در  آموزش عالی روابط بین‌الملل دنیا تدریس گردد.
چه بسیار حقوقدانان و سیاستمداران آزاده‌ای که اراده نمودند، دنیا و خاورمیانه از طلیعه برجام، درهای صلح و سعادت را بگشاید و عجیب کج‌اندیشانی که خواسته و ناخواسته به وسیله عناد با برجام، دنیایی آکنده از کینه توزی را برای مردمان خاورمیانه تداعی نمودند. در نهایت امر امیدواریم دکتر حسن روحانی به عنوان یک حقوقدان ایرانی به سوگند خود در مقابل بشریت وفادار ماند و تمام تلاش خود را در دستگاه دیپلماسی به کار بندد تا دنیای صلح‌آمیزتری را برای فرزندان ایران ذیل سایه حقوق بین‌الملل عمومی و صلح دل‌انگیز و پایدار نظاره‌گر باشیم چرا که خاورمیانه بدون برجام در عقب‌افتادگی و تاراج، غوطه‌ور خواهد ماند./ ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.