ion

اتحادیه اروپا در پایان مذاکرات بروکسل با صدور بیانیه ای تأکید کرد

برجام در بخش مراقبت‌های ویژه

سیاسی /
شناسه خبر: 359992

نشست یک ساعت و نیمه در بروکسل/ تعهد اروپا به اجرای مداوم، کامل و مؤثر برجام/ لندن: ایران را به ماندن در برجام قانع می‌کنیم / ظریف: در مسیر صحیح حرکت می کنیم/ بیانیه اتحادیه اروپا درباره چشم‌انداز برجام منهای امریکا

ایران آنلایناولین گام اروپایی‌ها برای نگه داشتن ایران در برجام امیدوارانه به نظر رسید. سه‌شنبه شب اولین دور از گفت‌وگوهای ایران با اروپا در بروکسل انجام شد و سخنان حاضران در این نشست حاکی از رضایت بود. اگر چه این ابتدای راه فرصت دو ماهه‌ای است که تهران به بروکسل داده، اما محتوای بیانیه‌ای که توسط موگرینی خوانده شد، نشان از آن دارد که اروپایی‌ها به دغدغه‌های اصلی ایران توجه دارند چنانکه در این بیانیه بر تلاش جهت حفظ و تعمیق روابط اقتصادی با ایران، ادامه فروش نفت، گاز و انتقال‌های مالی مربوط به آن، سرمایه‌گذاری بیشتر در ایران و  ارائه اعتبار صادراتی بیشتر و ایجاد خطوط اعتباری ویژه در زمینه‌های مالی، بانکی، بیمه‌ای و ... تأکید شده است. با این همه محمدجواد ظریف در موضعی واقع بینانه تأکید کرد که ما انتظار نداریم اروپا بین ما و امریکا یکی را انتخاب کند. اما او گفت که در مسیر صحیح حرکت می‌کنیم. این در حالی است که دونالد توسک رئیس شورای اروپا در انتقاد به سیاست‌های واشنگتن اعلام کرد: اروپا باید توهماتش را دور بریزد؛ با چنین دوستانی(ترامپ) چه نیازی به دشمن داریم!

ایران و اروپا در نخستین دیدار خود بعد از خروج امریکا از برجام که سه‌شنبه شب در بروکسل برگزار شد، روند امیدبخشی از امکان ادامه حیات این توافق روایت کردند. فضای امیدبخشی که در آن مقام‌های اروپایی از آغاز مأموریت چاره‌جویی برای حفاظت از منافع تجاری تهران خبر دادند و همزمان با این هشدار مقام‌های کشورمان روبه‌رو شدند که مأموریت آنها فرصت زیادی برای انجام ندارد؛ فرصتی که ایران برای آن ضرب‌الاجل 60 روزه معین کرده و به نظر می‌رسد خواست آن درخصوص تضمین بخشیدن به ادامه بی کم و کاست مناسبات اقتصادی ایران و مؤسسات اقتصادی کشورهای منظومه غرب مورد پیگیری جدی قرار گرفته است. این تلاش‌ها پس از آن صورت می‌گیرد که دولتمردان امریکا بعد از خروج از برجام اعلام کرده اند تحریم‌های هسته‌ای ایران را باز می‌گردانند. آنها در پی این تصمیم به کشورهای اروپایی هشدار داده‌اند که ممکن است تحریم‌ها گریبان آنها را هم بگیرد. در مواجهه با چنین شرایطی بود که اروپایی‌ها با درخواست از ایران برای ماندن در برجام می‌کوشند به راه حلی برسند که هم کمک کنند ایران از منافع برجام بی‌نصیب نماند و هم توافقی که خاصه از منظر امنیتی برای آنها حائز اهمیت است، فرونپاشد. به این ترتیب آنها در نخستین گام برای حل این مشکل روز سه‌شنبه در بروکسل جمع شدند و پس از رایزنی با وزیر خارجه ایران اعلام کردند که به دنبال یافتن راه حلی فوری برای ادامه تجارت با ایران هستند.
نشست یک ساعت و نیمه در بروکسل
نشست مشترک وزرای خارجه ایران و سه کشور اروپایی با حضور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه‌شنبه شب در بروکسل و مقر اتحادیه اروپا برگزار شد. در این جلسه که محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران، «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حضور داشتند و یک ساعت و نیم به طول انجامید، طرفین بر ادامه رایزنی‌ها توافق کردند. براساس توافقات حاصله و در بیانیه‌ای که موگرینی پس از پایان نشست قرائت کرد، قرار است نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور معاونان وزارت خارجه ایران و 5 کشور دیگر هفته آینده در سطح مدیران سیاسی و معاونان وزرای خارجه ایران، روسیه، چین، آلمان، فرانسه و انگلیس و با حضور نماینده اتحادیه اروپا در وین برگزار شود. در این نشست که بنا به درخواست ظریف از موگرینی برگزار می‌شود، این بار نماینده امریکا حضور نخواهد داشت. همزمان نیز کمیسیون اروپایی امروز- پنجشنبه-  درباره احیای قوانینی تحت عنوان قوانین مسدودساز با هدف مقابله با تحریم‌های فراسرزمینی امریکا تشکیل جلسه می‌دهد. همزمان با این رویدادها دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا خبر داده است که رهبران اتحادیه اروپا در تلاش برای تدوین یک پاسخ مشترک به تصمیم تعجب‌برانگیز «دونالد ترامپ» رئیس ‌جمهوری امریکا درباره توافق هسته‌ای ایران و مالیات بر تجارت گردهم می‌آیند.
برجام در بخش مراقبت‌های ویژه
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از دیدار با وزرای خارجه ایران، بریتانیا، فرانسه و آلمان گفت که این گروه به کارشناسان خود مأموریت داده برای حفاظت از منافع تجاری اروپا در ایران چاره‌ای بیندیشند و تدابیر مورد نظر خود را ظرف چند هفته اعلام کنند. به گزارش تسنیم، موگرینی در نشست خبری بعد از مذاکرات سه‌شنبه شب  از دستور کار معاونان وزرای خارجه برای برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام خبر داد و کار ویژه چنین نشست‌هایی را روشن کردن ابعاد مناسبات اقتصادی ایران و نهادهای مالی بین‌المللی و حل و فصل مشکلاتی دانست که بازگشت تحریم‌های هسته‌ای امریکا می‌تواند به ایجاد موانع جدی بر سر راه آن بینجامد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از مصمم بودن 28 کشور اروپایی برای حفظ برجام سخن گفت و کوشید به ایران اطمینان خاطر دهد که اروپا برای ارائه حفظ تعهداتش به جای امریکا هم جبران  مافات می‌کند. موگرینی سؤال درباره افزودن ضمیمه به برجام را هم مشخصاً رد کرد و گفت: این توافق نیاز به اصلاح ندارد بلکه نیازمند راهکارهای عملی و مشخص برای حفظ برجام در دوره پس از خروج امریکاست.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین اعلام کرد که امروز- چهارشنبه- در دیدار با اعضای اتحادیه اروپا درباره «قوانین مسدودساز» که ساز و کاری برای مقابله با تحریم‌های فراسرزمینی امریکا هستند، گفت‌وگو می‌کند. او در پاسخ به این پرسش که طرفین به مهلت تعیین شده برای مذاکرات تا چه اندازه پایبند خواهند بود،  تلویحاً اشاره کرد که ایران و اروپا به فوریت یافتن راهکارهای سازنده وقوف دارند نه به دلیل زمان‌های اعلام شده که بر پایه اهمیتی که سرعت دستیابی به حل مشکلات پس از خروج امریکا وجود دارد. او در این رابطه گفت: «اگر می‌خواهیم این توافق را حفظ کنیم که کار ساده‌ای هم نیست، هرچه زودتر این کار را کنیم، بهتر و ساده‌تر است. البته باز هم می‌گویم، کار ساده‌ای نیست و اگر بخواهم از اصطلاحی که برخی دور میز به کار بردند استفاده کنم، باید بگویم که گویی یکی از اقوام ما در بخش مراقبت‌های ویژه است و همه ما می‌خواهیم در اسرع وقت او را از بخش مراقبت‌های ویژه خارج کنیم.»
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین حفظ مؤثر برجام را راه مؤثری برای گفت‌وگو درباره سایر مسائل با ایران دانست و در این رابطه گفت: «با بودن برجام ما برای رسیدگی به هر موضوع دیگری که باید به آن بپردازیم، چه مسأله موشکی و چه مسأله منطقه‌ای، شانس بهتری داریم.» او در تأکید بیشتر این موضوع یادآور شد: «ما همواره به صراحت گفته‌ایم که اگر توافق هسته‌ای حفظ شود، شانس بیشتری برای گشودن مسیرهای گفت‌وگو با ایران وجود خواهد داشت.»
لندن: ایران را به ماندن در برجام قانع می‌کنیم
علاوه بر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزرای خارجه سه کشور اروپایی هم از تلاش برای رسیدن به راهکار برای باقی ماندن برجام سخن گفتند. بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا هم در بروکسل گفت: «ما مجموعه تدابیری را بررسی خواهیم کرد که اروپا ممکن است بتواند تدوین کند و با کمک آن ایران را به ماندن در برجام قانع کند.» او افزود: «ما گزینه‌های بالقوه برای حمایت از ادامه معافیت ایران از تحریم را بررسی خواهیم کرد تا تعهدات‌مان نسبت به توافق نقض نشود.» اما‌ هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان گفت روشن است که این کار آسان نخواهد بود.
این در حالی بود که  آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در سخنانی که در جریان یک نشست پارلمانی مطرح می‌کرد، خواستار مذاکره با ایران و حفظ توافق هسته‌ای شد. به گزارش رویترز، مرکل با اشاره به نقش منطقه ای ایران و برنامه موشکی آن گفت: «بهترین راه برای پاسخ دادن به نگرانی‌ جهان درباره نقش ایران در منطقه و برنامه موشک‌های بالستیکی این کشور این است که در چارچوب توافق هسته‌ای با ایران، حتی پس از خروج امریکا از این توافق باقی بمانیم.» مرکل با بیان اینکه «این توافق کامل نیست اما همان‌گونه که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید می‌کند، ایران به آن پایبند بوده و به تمام تعهداتش در این توافق عمل می‌کند»، افزود: «این توافق به طور یکپارچه در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید از همین رو ما؛ انگلیس، فرانسه و آلمان به همراه دیگر اعضای اتحادیه اروپا بر این باوریم که لغو توافق در این شرایط اشتباه است.» مرکل با بیان اینکه در شرایط کنونی مشکلاتی در روابط فرا آتلانتیک وجود دارد، گفت: «هر چند روابط فرا آتلانتیک باید بر اختلافات در این روزها غلبه کند که در صدر آنها موضوع خروج امریکا از توافق هسته‌ای با ایران قرار دارد.»
ظریف: در مسیر صحیح حرکت می کنیم
وزیر امور خارجه ایران سه‌‌شنبه شب پس از دیداری که با موگرینی و وزرای خارجه اتحادیه اروپا داشت، گفت که تلاش‌ها برای نجات برجام در مسیر صحیح حرکت می‌کند. ظریف گفت: «به عقیده من ما در مسیر صحیح در حرکت هستیم تا اطمینان حاصل کنیم منافع تمامی کشورهای باقی مانده در برجام بخصوص ایران حفظ و تضمین می‌شود.» وزیر خارجه  با اشاره به اینکه «جلسه آتی، جلسه کمیسیون مشترک است که به درخواست ایران هفته آینده در سطح مدیران سیاسی برگزار می‌شود و جلسه وزرا هم پیش‌بینی شده که در زمان مناسب تشکیل شود»، افزود: «حرکت مناسبی آغاز شده و امیدوارم این حرکت به نتیجه برسد. ما زمان زیادی نداریم در چند هفته آینده خواهیم دید که آیا در عمل درباره اقداماتی که امروز توافق کردیم انجام شود، چقدر می‌توانیم پیش برویم.» وی افزود: «همه طرف‌های اروپایی تأکید کردند به تعهدشان که این کار را انجام بدهند، ما هم با آنها در این چند هفته آینده کار خواهیم کرد که این تضمین‌ها به وقوع بپیوندد.» رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین گفت: ما گفتیم که باید حقوق ایران تضمین شود و آنها هم گفتند تلاش خودشان را می‌کنند.  وی همچنین تحریم رئیس کل بانک مرکزی ایران از سوی امریکا را هم به مثابه سایر اقدامات امریکا غیرقانونی خواند. وزیر امور خارجه ایران افزون بر رایزنی با مقام‌های حاضر در بروکسل با همتایان خود از کشورهای ایتالیا، بلغارستان، اتریش و اسپانیا هم تلفنی گفت‌وگو و تبادل‌نظر کرد.
ظریف با اشاره به اختلاف برجامی امریکا و اروپا افزود: «اروپا و امریکا در موضوعاتی دارای اشتراک و در موضوعاتی اختلاف دارند؛ فعلاً موضوع ایران موضوعی است که مورد اختلاف آنها است معنی‌اش این نیست که امریکا و اروپا فردا با هم درگیر می‌شوند کما اینکه سال‌ها در مورد موضوعات دیگر با هم اختلاف داشتند اما اروپایی‌ها خط خود را دنبال کردند و امریکایی‌ها خط خودشان را دنبال کردند.»
وزیر امور خارجه ادامه داد: «ما دنبال خیالبافی نیستیم که اروپا رابطه‌اش را با امریکا به هم بزند. نه چنین چیزی امکانپذیر است و نه اروپایی‌ها خودشان چنین حرفی می‌زنند، بلکه دنبال این هستیم که اروپا از منافع خودش دفاع کند.»


بیانیه اتحادیه اروپا درباره چشم‌انداز برجام منهای امریکا

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از دیدار با ظریف و وزرای خارجه ۳ کشور اروپایی طرح‌های مد نظر برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام را برشمرد. فدریکا موگرینی با بیان اینکه: «ما در دیدار اخیر تعهد خود به اجرای مداوم، کامل و مؤثر توافق هسته‌ای با ایران را یادآور شدیم. توافق هسته‌ای به عنوان یک عنصر کلیدی در معماری منع اشاعه جهانی و یک دستاورد چشمگیر دیپلماتیک با اتفاق آرا توسط قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل تأیید شده است.» موگرینی ادامه داد: «همه ما از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران ابراز تأسف کرده و تأیید کردیم که برداشته شدن تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای و عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران جزئی ضروری از این توافقنامه است.» موگرینی افزود: «ما متعهد شدیم که گفت‌وگوهای کارشناسی فشرده‌ای را با هدف رسیدن به راهکارهای عملی ظرف چند هفته آینده درباره موضوعات ذیل، با ایران آغاز کنیم.»
مواردی که در بیانیه موگرینی به آن‌ها اشاره شده، عبارت بودند از:
1) حفظ و تعمیق روابط اقتصادی با ایران؛
2) ادامه فروش نفت، گاز، کاندنسیت و محصولات نفتی و پتروشیمی و انتقال‌های [مالی] مربوطه؛
مبادلات بانکی موثر با ایران؛
3) ادامه روابط در زمینه حمل و نقل دریایی، زمینی، هوایی و ریلی با ایران؛
4) ارائه اعتبار صادراتی بیشتر و ایجاد خطوط اعتباری ویژه در زمینه‌های مالی، بانکی، بیمه‌ای و تجاری با هدف تسهیل همکاری‌های اقتصادی و مالی از جمله از طریق حمایت عملی از سرمایه‌گذاری تجاری؛
5)  تکمیل و اجرای تفاهمنامه‌ها و قراردادهای بیشتر بین شرکت‌های اروپایی و ایران؛
6) سرمایه‌گذاری بیشتر در ایران؛
7) حمایت از فعالان اقتصادی اروپا در ایران و تأمین فضای اطمینان‌بخش حقوقی؛
8) ایجاد هرچه بیشتر یک محیط تجاری شفاف و قانون‌محور در ایران
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: «ما با هم بر اراده خود برای اجرای مداوم تمام بخش‌های برجام همراه با حسن نیت و در فضایی خوب تأکید دوباره کرده و توافق کردیم که به رایزنی‌های فشرده در تمام سطوح و همچنین با دیگر اعضای باقی‌مانده کمیسیون مشترک برجام ادامه دهیم.» موگرینی با بیان اینکه در نشست امروز (چهارشنبه)، شورای اروپا و سران اتحادیه اروپا را در جریان نتایج نشست قرار می‌دهد، گفت توافق شد که هم سه کشور اروپایی حاضر در نشست و هم دیگر اعضای اتحادیه اروپا، علاوه بر سطح اتحادیه، تدابیر قانونی لازم در داخل کشورهایشان را هم برای اجرایی کردن ساز و کارهای مد نظر برای «حمایت از فعالان اقتصادی اروپایی» در دستور کار قرار دهند./ ایران

نظرات

نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.