برگزاری نشست«شاهنامه و اخلاق» در اداره کل فرهنگ و ارشاد استان تهران

شاهنامه پایه‌گذار گفتمان اخلاق‌گرای تاریخی اندرز

فرهنگی /
شناسه خبر: 359986

«شاهنـــــــــامه»، نه تنها سند هویت ملی ایرانیان است، بلکه سرشار از آموزه‌‌های عمیق انسانی و اخلاقی‌است در، نشستی که در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد، چهره‌هایی چون احمدتمیم داری، بهرام گرامی، مهری بهفر، بهرام پروین گنابادی و احمد مسجد جامعی حضور داشتند.

ایران آنلاین /مهرشاد کاظمی معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در سخنانی تصریح کرد: اخلاق والاترین گرایش آدمی است زیرا در سایه اخلاق، شخصیت حقیقی انسان‌ها شناخته می‌شود از این‌رو بررسی و تحلیل مقوله‌های اخلاقی در متون معتبر فرهنگی اهمیت دارد و شاهنامه فردوسی یکی از ارزنده‌ترین این متون است که برای تهذیب نفوس و ترویج فضائل اخلاقی چراغ توفیق و هدایتی فرا راه آدمیان می‌تواند باشد.
همچنین فریدون جنیدی رئیس بنیاد نیشابور شاهنامه را عظیم‌ترین گفتار جهان معرفی کرد و در تبیین ویژگی‌های نیکوی اخلاقی، برای زن‌ها به استناد بیت‌هایی از شاهنامه گفت: بر خلاف دیگر شاعران که در وصف زنان از ظاهر آنها سخن گفته‌اند فردوسی  10 صفت از خصایل نیکو برای زن‌ها را بر شمرده و آنها به این شرح هستند: پارسا و رایزن، بلندبالا و گیسو بلند، سخنگو، با دانش، نازدار همراه با شرم، خردمند، صدق گفتار و آوای گرم. همچنین در این نشست، مهری بهفر درباره اخلاق در شاهنامه گفت: اخلاق در شاهنامه با تنوع و وجوه پیدا و پنهان گوناگونی دیده می‌شود و می‌توان گفت، این اثر ارزشمند پایه‌گذار گفتمان اخلاق‌گرای تاریخی در پند و اندرز و شاهانه است.اخلاق در شاهنامه معطوف به اخلاق فردی و فردیت، معطوف به‌حرفه، طبقه، صنف، گروه اجتماعی و در نهایت سیاست است و استمرار حقیقت اخلاقی مندرج در شاهنامه از حقیقت امروز ما می‌گوید. از وفادار بودن به عهد و پیمان که از مباحث سیاسی امروز هم هست. احمد تمیم‌داری استاد دانشگاه و پژوهشگر ادبی نیز به وظیفه مطالعاتی بسیار سنگین عصر جدید اشاره کرد و گفت ادبیات ما جهان را متحول کرده است و ما باید از آن حفاظت کنیم. در شاهنامه مسأله هنر مطرح شده است. هنر یعنی فضیلت‌های اکتسابی، مسأله دیگر گوهر است و آن فضیلت ذاتی و استعداد درونی است و مسأله بعدی‌ نژاد و وراثت است که بیان شده است. در گذشته و در اشعار ما مسائل اخلاقی رونق داشته و حتی برای راه رفتن، چگونگی نشستن و حرف زدن، قلم تراشی، ناخن گرفتن و... اشعاری وجود داشته است که امروزه بیان مسائل اخلاقی در اشعار کمتر دیده می‌شود. فردوسی در شاهنامه خود داشتن بیم و شرم از خدا، رعایت عدالت و حق در مورد تن آدمی، دخالت نکردن در کار دیگران و هرآنچه برای خود می‌خواهی برای دیگران خواستن را 4 دلیل آرام شدن دل و قلب معرفی کرده است.
احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران نیز در اظهاراتی گفت: امروزه جعل آثار هنری و دانشگاهی موجب نگرانی شده است و فردوسی در عصری که قوانین حمایت از مؤلفان و مصنفان وضع نشده بود و قابل پیگرد قانونی نبود با دقتی شرافتمندانه به ذکر منابع اثرش می‌پردازد.هرچند یکی از حقوق پدید آورنده اثر، دریافت حق التألیف است اما فردوسی در این کار ناکام ماند و از سوی محمود غزنوی مورد آزار قرار گرفت.به هر حال فردوسی خود پایبند امانتداری و رعایت حق مؤلف بود چیزی که امروز از آن بسیار دور شده‌ایم و نیک است باز به اصل خویش برگردیم. در این مراسم بهرام گرامی درباره انواع گیاه در شاهنامه فردوسی سخن گفت./روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.