«ایران» طرح اروپا برای «حفظ منافع اقتصادی ایران از برجام» را بررسی می کند

هوای تازه روابط اقتصادی پسابرجامی ایران و اروپا

اقتصادی /
شناسه خبر: 359966

امریکا چهار روز زودتر از موعد یعنی در 18 اردیبهشت ماه جاری از برجام خارج شد و به‌صورت یکجانبه فرمان بازگشت تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را امضا کرد. در دو ونیم سالی نیز که از اجرای برجام می‌گذشت بخصوص از زمان روی کار آمدن رئیس جمهوری جدید امریکا، این کشور پایبندی ناچیزی به تعهدات برجامی خود داشت.

ایران آنلاین /دراین میان اروپایی‌ها نیز که بر اجرای سند برجام اصرار داشتند و آن را توافقی برد-برد می‌دانستند، به‌دلیل این سنگ اندازی‌های امریکا از اجرای کامل تعهدات خود ناتوان ماندند. در واقع مهم‌ترین بخشی که با اجرای کامل فاصله داشت، مبادلات بانکی ایران با سایر کشورها بود. دراین خصوص از همان ابتدا که ترامپ پاره کردن برجام را در لیست شعارهای انتخاباتی خود گنجانده بود، تمام بانک‌های بزرگ اروپایی که مبادلات دلاری دارند برای همکاری با ایران احتیاط کردند و بدین ترتیب تنها راه بانک‌های کوچک و متوسط به ایران بازشد.

اما اکنون که امریکا به صورت رسمی از برجام خارج شد و اعمال تحریم‌های هسته‌ای را برای بار دیگر کلید زده است، اروپایی‌ها به‌دنبال راهکارهایی برای مقابله با این تحریم‌ها هستند. برهمین اساس روز گذشته فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اروپا پس از مذاکره وزیر امور خارجه ایران به همتایان فرانسوی، انگلیسی و آلمانی خود بیانیه‌ای قرائت کرد که درآن خطوط 9گانه مذاکرات آتی ایران و اتحادیه اروپا تعیین شده است که در صورت اجرا می‌تواند ضامنی برای بقای برجام باشد.
طبق این بیانیه 1- حفظ و تعمیق روابط اقتصادی با ایران 2- ادامه فروش نفت، گاز، کاندنسیت و محصولات نفتی و پتروشیمی و انتقال‌های مالی مربوطه 3- مبادلات بانکی مؤثر با ایران 4- ادامه روابط در زمینه حمل و نقل دریایی، زمینی، هوایی و ریلی با ایران 5- ارائه اعتبار صادراتی بیشتر و ایجاد خطوط اعتباری ویژه در زمینه‌های مالی، بانکی، بیمه‌ای و تجاری با هدف تسهیل همکاری‌های اقتصادی و مالی از جمله از طریق حمایت عملی از سرمایه‌گذاری تجاری 6- تکمیل و اجرای تفاهمنامه‌ها و قراردادهای بیشتر بین شرکت‌های اروپایی و ایران 7- سرمایه‌گذاری بیشتر در ایران 8 -حمایت از فعالان اقتصادی اروپا در ایران و تأمین فضای اطمینان‌بخش حقوقی 9- ایجاد هرچه بیشتر یک محیط تجاری شفاف و قانون‌محور در ایران ارکان و خطوط اصلی گفت‌و‌گوها را تشکیل می‌دهد.
خط تقابل تجاری اروپا با امریکا
درخطوط تعیین شده تمام تحریم‌هایی که در برنامه امریکا قرار دارد، گنجانده شده است تا با همکاری اتحادیه اروپا و همچنین چین و روسیه به‌عنوان طرف‌های دیگر امضا‌کننده برجام اثربخشی محدودیت‌های امریکایی را از بین ببرند.
درحالی که به محض امضای سند برجام هیأت‌های اقتصادی بسیاری از کشورهای اروپایی برای امضای قراردادهای مختلف راهی ایران شدند، با خروج امریکا از برجام این نگرانی به وجود آمده که آینده این همکاری‌ها چه خواهد شد. اما در بیانیه رسمی اتحادیه اروپا و به‌عنوان رکن نخست گفت‌و‌گوها حفظ و تعمیق روابط اقتصادی با ایران مورد تأکید قرار گرفته است تا با طراحی راهکارهای عملی همکاری‌هایی که در دوران برجام به اوج رسید حفظ شود. همچنین جلوگیری از صادرات نفت ایران نخستین تحریمی است که از سوی دولت امریکا وضع شده است، برهمین اساس اروپایی‌ها بر تداوم فروش نفت، گاز و میعانات گازی ایران تأکید کرده‌اند ضمن اینکه درخصوص انتقال‌های مالی آن نیز رایزنی خواهند کرد.
همکاری برای رفع موانع بانکداری
همان‌گونه که اشاره شد این اتحادیه درخصوص یکی از بزرگترین موانع همکاری‌ها یعنی نظام بانکداری نیز برنامه ویژه‌ای در دست تهیه دارد تا بدون آسیب دیدن بانک‌های اروپایی مراودات مالی با بانک‌های ایرانی نیز از سرگرفته شود. درهمین راستا همکاری اروپایی‌ها در بخش حمل و نقل ایران بخصوص حمل و نقل هوایی که به یکی از شاخص‌های اجرایی شدن برجام تبدیل شد نیز یکی از محورهای گفت‌و‌گو تعیین شده است. ایران در دوران برجام موفق شد قرارداد خرید 200 فروند هواپیما از کمپانی‌های ایرباس، بوئینگ و‌ ای تی آر را امضا کند. اما با خروج امریکا عملاً قرارداد ایران با شرکت امریکایی بوئینگ لغو شد. این درحالی است که اروپایی‌ها که در زمان برجام 12 فروند از هواپیماهای خریداری شده را تحویل ایران دادند، در تلاش هستند  قرارداد فروش هواپیما به ایران را حفظ کنند. یکی دیگر از خطوط اصلی که برای گفت‌و‌گوهای آتی پیش‌بینی شده حمایت از فعالان اقتصادی اروپا در ایران و تأمین فضای اطمینان‌بخش حقوقی برای آنهاست. این در شرایطی است که فعالان اقتصادی اروپا که تمایل زیادی برای حضور در ایران داشتند به‌دلیل نگرانی‌های ایجاد شده از ناحیه امریکا فعالیت‌های خود را در ایران با احتیاط زیادی دنبال می‌کردند. اما در صورتی که فضای اطمینان بخشی که ضمانت‌های حقوقی نیز به همراه دارد ایجاد شود این شرکت‌ها براحتی می‌توانند در ایران فعالیت کنند و همکاری‌های خود را توسعه دهند.
بدین ترتیب و همان‌گونه که در بیانیه رسمی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز مشاهده می‌شود، اروپایی‌ها مواردی را در دستور کار خود قرار داده‌اند که گره‌های اصلی برجام تلقی شده و برطرف شدن آنها مورد تأکید مقامات ایرانی است تا با ارائه ضمانت‌های عملیاتی برجام را بدون امریکا به پیش ببرند.
البته درطرح جدید اروپا تنها سه کشوری که برجام را امضا کرده‌اند نقش ندارند بلکه تمام 28 عضو اتحادیه اروپا درکنار چین و روسیه قرار است با طراحی نظامی جدید سازوکاری برای مقابله با تحریم‌های فراسرزمینی امریکا تدوین و اجرا کنند.

/ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.