برجام، بدیل برجام

سیاسی /
شناسه خبر: 359480

با وجود همه فواید برجام برای ایران و جهان، ترامپ پس از اوباما، تصمیم گرفت بازی جدیدی را در خاورمیانه شروع کند و برجام را قربانی اهداف سیاسی اسرائیل و عربستان سعودی کند

ایران آنلاین /  شرایط امروز کشور بیش از گذشته همگرایی آحاد ملت و همچنین نخبگان سیاسی خود را می‌طلبد. زیرا برجام در شرایط بسیار حساسی به داد منافع ملی رسید. فراموش نکرده‌ایم که براساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل ما که درست و نادرست به خاطر کارکرد سیاسی رئیس دولت نهم و دهم بر ما تحمیل شد، ایران به عنوان ناقض صلح جهانی شناخته شده بود.

پس از مذاکرات دوساله سرانجام در تیرماه 1394 ایران و 6 قدرت جهانی به توافقی به نام برجام برای حل و فصل مسأله هسته‌ای ایران دست یافتند. از آن زمان تاکنون واژه برجام وارد ادبیات سیاسی ایران و جهان شد و تأثیرات شگرف خود را برای ایران، خاورمیانه و جهان نمودار کرد.

برای ایرانیان نوعی ثبات در عرصه سیاست خارجی و بویژه اقتصاد ایجاد کرد و کمترین التهاب در عرصه اقتصادی را شاهد بودیم. در زمینه فرهنگی باعث کاهش اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی شد و در همین مقطع قضیه داعش هم که نوعی خوانش افراطی از اسلام سیاسی بود به فرآیند پایانی خود رسید. همچنین خاورمیانه و جهان شاهد جلوگیری از وقوع یک جنگ احتمالی میان ایران و قدرت‌های خارجی بر سر غنی‌سازی اورانیوم شد.


جهان با برجام نشان می‌داد ایران در راستای تعامل با جهان خود گام ‌برمی دارد و علائم امید در میان ایرانیان و غیرایرانیان به خوبی هویدا بود. استراتژی عزت، حکمت و مصلحت مقام معظم رهبری در تحقق برجام کاملاً خود را نشان داد.


با وجود همه فواید برجام برای ایران و جهان، دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا پس از اوباما، تصمیم گرفت بازی جدیدی را در خاورمیانه شروع کند و برجام را قربانی اهداف سیاسی اسرائیل و عربستان سعودی کند. این در حالی است که خروج ترامپ از قضیه برجام امروز نه منافع درازمدت غرب را تضمین می‌کند و نه منافع ملی ایرانیان را.
با وجود این ایرانیان به واسطه تعالیم دینی و عقلانیت سیاسی معتقد هستند برجام بدیلی ندارد و باید به آن پایبند بود. هنوز هم اگر درایتی در بقیه کشورهای طرف برجام باشد، بهترین راهکار برای صلح جهانی ادامه آن است. دیدگاه‌های مقام‌های 5 کشور دیگر هم نشان می‌دهد آنان هم متوجه این نکته شده‌اند، حال در چنین شرایطی امید است جناح‌های داخلی، رقیبان دیروز هم به این باور برسند که بدیلی برای برجام بهتر از برجام نیست و دست از منازعات و نزاع‌های بی فایده داخلی بردارند./ روزنامه ایران 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.