گزارش ایران از بزرگترین جشنواره سینمایی جهان

فیلم پناهی از اثر فرهادی پیشی گرفت

سیاسی /
شناسه خبر: 359448

جشنواره‌ها به میدان مسابقه می‌مانند. گروهی در حال رقابت هستندند، جمعیتی در حال تشویق و جمعی کوچکتر به تحلیل و تفسیر می‌پردازند.

ایران آنلاین /این گروه آخر به نظر از همه مهم‌تر می‌آیند، چراکه نظراتشان در ویترین رسانه‌ها جای می‌گیرد و چشم‌ها را به خود معطوف می‌کند.

در جشنواره فیلم کن هم صدها منتقد سینمایی در حال رصد کردن آثار بخش مسابقه هستند.
لازم است یادآوری کنم منتقدان خارجی با کسی دوستی یا شوخی ندارند و در دوران کاری کمتر پیش می‌آید نظراتشان( مثلا به فراخور صلاح و منفعت) عوض شود. به این نکته اشاره کردم تا ارزش رای دادن و امتیاز دادن به فیلم‌های ایرانی را از نگاه ‌آن‌ها یاد‌آوری کنم.
 خبر جالب اینکه منتقدان مجله معتبر اسکرین که به طور روزانه در جشنواره کن منتشر می‌شود به فیلم «سه رخ» ساخته جعفر پناهی مجموعا ۲/۶ ستاره داده‌اند. در این مجله هر روز از ۱۰ منتقد سرشناس رسانه‌هایی همچون لیبراسیون، سایت اندساند، دیلی تلگراف، لس‌آنجلس تایمز، پوزیتو، اسکرین و... نظرخواهی می‌ شود. طبق رسم مالوف منتقدان از یک تا ۵ ستاره به فیلم‌ها می‌دهند و در نهایت جمع‌بندی مشخص می‌شود چه فیلمی تا آن روز با استقبال یا ناراحتی منتقدان روبه رو شده است.
طبق این جدول نظرسنجی فیلم «همه می‌دانند» آخرین ساخته اصغر فرهادی که در اسپانیا تولید شده و برنامه افتتاحیه امسال بود، مجموعا ۱/۸ امتیاز از پنج ستاره دریافت کرده است.در واقع تنها ۲ نفر ۳ ستاره (یعنی خوب) به آن داده‌اند و دیگران به یک یا دو ستاره بسنده کرده‌اند.در مقابل فیلم پناهی ۶ نفر ۳ ستاره و ۴ نفر هم دو ستاره. اما بر اساس این جدول فیلم «جنگ سرد» ساخته پاول پاولیکفسکی محصول مشترک هلند و فرانسه و لهستان با ۲/۹ امتیاز و توامان فیلم «خاکستری ناب‌ترین سپیدی است» ساخته جیا ژانگه از چین با همین امتیاز قرار دارند. فیلم «دختران آفتاب» ساخته اوا هوسون با بازی گلشیفته فراهانی هم با یک امتیاز در پایین‌ترین حد توجه قرار دارد.
بد نیست بدانید که در هر دوره جشنواره کن حدود ۴ تا ۵ هزار نفر تحت عنوان منتقد، خبرنگار، عکاس و تصویربردار و به طور کلی اهل رسانه حضور دارند. این افراد در خیابان‌ها و راهروها در حال کار هستند یا در اتاق خبر مشغول ارسال گزارش، اما منتقدان سرخوش و با سر صبر در صف‌های نمایش فیلم می‌ایستند و فیلم‌ها را تماشا می‌کنند تا ستاره بدهند. وقتی با مسئول اتاق خبر صحبت کردم اشاره داشت که در همان لحظه ۱۷۰۰ نفر از طریق اورنج (اسپانسر اینترنت جشنواره) در حال استفاده از خدمات هستند. البته جای تعجب ندارد که هیچ وقت اتصال کاربران قطع  یا ضعیف نمی‌شود. 
از فردا (چهارشنبه )نمایش فیلم‌های کوتاه ایرانی شروع شده و  فیلم «مثل بچه آدم» ساخته آرین وزیردفتری در بخش سینه فونداسیون روی پرده می‌رود و جمعه هم فیلم «تاریکی» کار سعید جعفریان در بخش فیلم کوتاه به نمایش در می‌آید.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.