کاخ مروارید کرج در حالی 50 سالگی خود را پشت سر می‌گذارد که این روزها حال خوشی ندارد و در انتظار مرمت و بازسازی و توجه مسئولان است. اکنون پس از چندین سال، بارقه امید برای مرمت این بنا ایجاد شده، چون تصمیم مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری بویژه در استان البرز بر آن است جدا از کشمکش‌های مالکیتی، برای مرمت این بنا آستین بالا بزنند.

ایران آنلاین /  این کاخ موزه در سال‌های 47 - 45 در زمینی به گستردگی 111 هکتار با 2 هزار و 500 متر زیربنا در مهرشهر کرج ساخته شد و سازه اصلی و طرح آن به شکل یک سفره‌ماهی است که صدفی را دربرگرفته ‌است.

نخستین زخم‌های شکننده بر این کاخ موزه درسال 84 با بارش برفی بود که منجر به تخریب سقف آن شد، پس از آن به‌دلیل رسیدگی نشدن به دیوارها و سایر فضاها، این بنای تاریخی به مرور زمان تخریب شد.
«سیروس شفقی»، معاون استاندار البرز و فرماندار ویژه کرج در بازدید از این بنا گفت: طبیعت زیبا در استان البرز از ظرفیت‌های خوب گردشگری به شمار می‌رود و آثار و ابنیه‌ای نظیر معماری بی‌نظیر کاخ موزه مروارید نیز می‌تواند مکمل آن باشد. فضای دلنشینی در این بنا برای حضور و جذب گردشگران وجود دارد اما متأسفانه نه تنها این بنا حفظ نشده، بلکه تبلیغاتی نیز برای آن نشده است.
معاون استاندار البرز با اشاره به اینکه بخش گردشگری می‌تواند رونق اقتصادی را به همراه آورد، اظهار داشت: برای توسعه گردشگری در استان البرز بویژه کلانشهر کرج باید با حفظ بناهای تاریخی و فرهنگی زمینه این مهم را هرچه بیشتر فراهم کرد. تمام دستگاه‌های اجرایی در تحقق این هدف مکلف هستند و باید همراهی لازم را داشته باشند.
«شهناز پناهی»، مدیر مجموعه فرهنگی و تاریخی کاخ موزه مروارید نیز دراین بازدید گفت: تفاوت بنا با سایر کاخ موزه‌ها در سبک معماری آن است که تمام دانشجویان معماری داخلی و خارجی مشتاق بهره‌گیری از آن هستند. درسال 93 این بنای مخروبه تحویل میراث فرهنگی و گردشگری می‌شود و هم‌اکنون برای بازسازی آن 60میلیارد تومان اعتبار نیاز است. با اجرای بخشی از طرح‌های احیا، دریاچه این کاخ با هزینه 4 میلیارد تومان زنده شد و این اثر در سال 81 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. با توجه به اینکه این اثر جذاب معماری در فهرست آثار ملی قرار گرفته در صورت ثبت مالکیت آن برای میراث فرهنگی، می‌توان اقدامات مؤثرتری را انجام داد. اعتبارات استانی هم جوابگوی بازسازی این بنا نیست و همه ارگان‌ها از جمله محیط زیست، منابع طبیعی و شهرداری باید همراهی لازم را داشته باشند./ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.