کاهش 400 میلیون مترمکعبی آب ورودی به دریاچه ارومیه

استانها /
شناسه خبر: 359244

ایران آنلاین / با وجود افزایش 23درصدی بارندگی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال‌جاری نسبت به سال گذشته، شاهد کاهش 400 میلیون مترمکعبی آب ورودی به این دریاچه هستیم.

«عیسی کلانتری»، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور یکی از دلایل کاهش میزان آب ورودی به دریاچه ارومیه را حبس کردن آب‌ها پشت سدها عنوان کرد و اظهار داشت: لازم است وزارت نیرو به تعهدات خود در راستای رهاسازی آب‌ها عمل کند. زمانی که تراز متوسط دریاچه ارومیه در سال 81 نزدیک به یکهزار و 275 متر بود، تذکراتی در رابطه با خشکی دریاچه ارومیه به گوش رسید اما سازمان محیط زیست وقت با انکار چنین رخداد محیط زیستی از آن چشم پوشی کرد.
کلانتری با اشاره به اینکه تغییرات اقلیمی 18 درصد بر روند خشکی دریاچه ارومیه تأثیرگذار است، خاطرنشان کرد: نباید فراموش کنیم که عامل اصلی خشکی دریاچه ارومیه خودمان بودیم و نباید دیگران را مقصر بدانیم. زمانی که حفظ محیط زیست وابسته به سازمانی با5هزار پرسنل خلاصه شود، توانایی مدیریت محیط زیست با 80 میلیون جمعیت با مشکل مواجه خواهد شد.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور یادآور شد: آب ورودی به هامون کمتر از 5میلیون مترمکعب در 8 ماه گذشته بود درحالی که می‌بایست بیش از یک میلیارد متر مکعب باشد. ما انسان‌های فرصت طلب، با وجود دسترسی به تکنولوژی، به‌علت دانش کم و بینش کوتاه مدت بسیار خودخواه هستیم که همه چیز را فقط برای نسل حاضر می‌خواهیم.
کلانتری با بیان اینکه طی سال‌های اخیر ایجاد سدهای«سیوند» و«ملاصدرا» منجر به خشک شدن و از بین رفتن دریاچه بختگان شد، اذعان کرد: همه دریاچه‌هایی که خشک شد، خودمان باعث خشکی آنها بودیم. در حال حاضر دریاچه ارومیه نیمه جان است و امیدواریم با اقداماتی که در راستای احیای آن توسط مردم و دانشگاهیان انجام می‌گیرد، بتوانیم آن را حفظ کنیم.
وی با اشاره به تأکید رئیس جمهوری بر رعایت و پیگیری4 مسأله در حوزه پسماند، گرد وغبار و هوای کلانشهرها و احیای تالاب‌ها گفت: متأسفانه احیای تالاب‌ها کار بسیار دشواری است و امیدواری ما برای احیای تالاب‌ها به‌دلیل تغییرات اقلیمی، کاهش بارندگی‌ها و افزایش بهره برداری‌ها خیلی محدودتر شده است./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.