ارزان سازی خدمات سلامت ، اولویت‌ها و چالش‌ها

اجتماعی /
شناسه خبر: 359032

طرح تحول نظام سلامت یکی از اولویت‌های دولت دهم و یازدهم است که در اردیبهشت ماه 93 از سوی رئیس جمهوری به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ شد. این برای نخستین بار بود که دولت نظام سلامت را در رأس برنامه‌هایش قرار می‌داد. حالا با گذشت چند سال از اجرای این طرح مهم می‌توان اثرات مثبت آن را برشمرد.

ایران آنلاین / بازسازی بیمارستان‌ها که ویرانه‌ای بیش نبودند و اضافه شدن تخت‌های ویژه بستری که بشدت در کشور دچار کمبود بودند و از سوی دیگر کاهش پرداختی از جیب مردم را می‌توان مهم‌ترین دستاورد وزارت بهداشت در دولت دهم و یازدهم تلقی کرد. دولت دکتر روحانی علاوه بر اینها با اعتباراتی که در نظر گرفت بیمارستان‌ها و مراکز درمانی را به تجهیزات گرانقیمت مجهز کرد. پر واضح است که با اجرای این طرح، نظام سلامت از آن وضعیت اسفباری که دچارش بود عبور کرده است به‌طوری که حالا مردم جز رنج و درد بیماری دیگر دغدغه تهیه پول و پرداخت فرانشیزهای بالا را ندارند در این میان سفره مردم و مسئولان از جهت مراجعه به پزشک و برخورداری از امکانات و خدمات بهداشتی و درمانی به هم نزدیک شده است.

مسئولان با بیمه‌های تکمیلی از خدمات بهداشتی و درمانی بدون هر گونه دغدغه استفاده می‌کردند اما وضعیت اقشار متوسط و ضعیف در تهران و شهرستان‌ها در بهره‌مندی از امکانات درمانی و بهداشتی بسیار نامطلوب بود به‌طوری که آنها حتی نمی‌توانستند از امکانات بخش دولتی نیز استفاده کنند. در حالی که این حق مردم بود در کنار مسئولان و افراد متمول بتوانند براحتی از امکانات نظام سلامت کشور برخوردار شوند.
از همین رو وزارت بهداشت، کار در مناطق محروم را در اولویت قرار داد و با ساخت خانه‌های بهداشت و مراکز جامع خدمات سلامت و توزیع و ماندگاری پزشکان متخصص در مناطق محروم و حاشیه‌ای به حاشیه شهرها و شهرهای کم برخوردار و روستاها توجه ویژه‌ای نشان داد این در حالی بود که مردم مناطق محروم پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت هیچ وقت رنگ پزشک متخصص را در این مناطق به خود ندیده بودند. طرح تحول نظام سلامت موجب شد مردم برای غربالگری بیماری‌های فشارخون، دیابت و برخی از سرطان‌ها تشویق شوند.
از سوی دیگر کار سختی که در مناطق حاشیه شهرها انجام شد ایجاد شبکه‌های بهداشت برای 9تا 10میلیون جمعیت بود در واقع جایی که خدمات شهری گسترش نیافته بود خدمات بهداشت و درمان به مردم ارائه شد به همین خاطر مردم احساس کردند دولت به آنها توجه دارد این خدمت در ایجاد روحیه امیدواری مردم مؤثر واقع شد اما با ادامه این راه کم کم مشکلاتی در مسیر اجرای طرح تحول نظام سلامت پیش آمد. برای مثال یکی از بسته‌های طرح تحول بحث مقیم کردن پزشکان متخصص در بیمارستان‌های آموزشی است. اگرچه مقیم شدن پزشک متخصص در بیمارستان آموزشی طرح بسیار خوبی از جهت درمان بیماران بود اما آنچه این بسته طرح تحول را به حاشیه برد نبود نظارت اجرا بر این طرح بود.
اما مهم‌ترین چالش نظام سلامت تأخیر در پرداخت بدهی‌های سازمان‌های بیمه‌گر به وزارت بهداشت است که حالا اجرای این طرح را با مشکلاتی مواجه ساخته است. بیمه شدن بیش از 11میلیون نفر، سرانه پرداخت بیمه از سوی دولت را دچار مشکل کرد و بار مالی سنگینی برای دولت ایجاد شد در حالی که وزارت بهداشت می‌توانست به موازات آن سیستم ارجاع را در اولویت قرار دهد و وزارت رفاه نیز باید افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد را در اولویت بیمه همگانی سلامت قرار می‌داد چرا که منابع محدود بود و اگر با اجرای نظام ارجاع از بیماران حمایت می‌شد شاید کمتر شاهد این مشکلات بودیم.
بنابراین توصیه متخصصان حوزه سلامت این است که دولت با راه‌اندازی نظام ارجاع و منابع پایدار بتواند بر این مشکلات فائق آید. در حال حاضر عدم پرداخت سرانه حق بیمه 12میلیون نفر از یک سو و عدم تحقق اعتبارات طرح تحول نظام سلامت از سوی دیگر موجب شد مسیر اجرای طرح تحول دچار چالش‌هایی شود. بنابراین لکه‌گیری مشکلات نظام سلامت با اجرای نظام ارجاع و تحقق پزشک خانواده و به‌دنبال آن کاهش هزینه‌ها و بهبود فرآیندهای پیش رو است.
توصیه می‌شود در بحث سرانه افراد بیمه شده، تکلیف شود سرانه عده‌ای را دولت و مابقی را مردم پرداخت کنند چرا که یک عده توانمند هستند و می‌توانند ماهیانه سرانه بیمه‌شان را پرداخت کنند. دوم باید به سطح‌بندی خدمات و گایدلاین‌های بالینی توجه ویژه‌ای شود تا خدمات برای نظام سلامت ارزان تمام شود. اینکه همه بیماران با داشتن دفترچه بیمه و هزینه کمتر به سمت پزشک متخصص و فوق تخصص بروند ولی پزشکان عمومی از چرخه درمان حذف شوند باید کنترل شود.
محوریت ارائه هر نوع خدمتی در طرح تحول نظام سلامت باید بیمه‌ها باشند از این‌رو باید صندوق‌های بیمه تقویت شوند، خدمات باید با کمترین هزینه و قیمت برای بیمه‌ها تمام شود و البته مردم هم در بهره‌مندی از خدمات بهداشت و درمان متضرر نشوند./ روزنامه ایران

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.