من از نیمه سال 59 با دکتر آئینه‌وند آشنا شدم و ایشان در آن زمان آموزش‌وپرورشی بودند و من معاون وزیر ارشاد بودم. این آشنایی ادامه پیدا کرد تا اینکه در دورانی مسئولیت اجرائی نداشتم. علاقه‌ من به موضوع تاریخ و اندیشه‌ورزی سبب شد تا ارتباط بیشتر و عمیق‌تری با دکتر آئینه‌وند پیدا کنم.

ایران آنلاین / گروه اندیشه:

راسم سومین سالگرد درگذشت دکتر صادق آئینه‌وند؛ چهره ماندگار در رشته تاریخ اسلام و رئیس فقید پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، پنجشنبه گذشته از سوی بنیاد دکتر آئینه‌وند و همکاری موسسه مطالعات و تحقیقات زنان در محل این موسسه برگزار شد. این بزرگداشت با حضور جمع زیادی از چهره‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی از جمله: مهمترین مهمانان: داود فیرحی، بیژن زنگنه، معصومه ابتکار، عبدالله ناصری، مهدی فیروزان، احمد پورنجاتی، محمدتقی فاضل میبدی، شهیندخت مولاوردی، اشرف بروجردی، غلامرضا حیدری، محمدعلی ابطحی، نجفقلی حبیبی، فیض الله عرب سرخی، رحیم عبادی، محمدجواد حق شناس، حسینعلی قبادی، فاطمه راکعی، محمد ایرانی، ایرج حسابی و ... برپا گردید.

***

 

 مهم‌ترین مسئله‌ای که از دکتر آیینه وند آموختم، در حوزه اندیشه‌ورزی بود که مهم‌ترین بحث کشور ما امروز هم‌ اندیشه است. دکتر آئینه‌وند هم به این مسئله توجه بسیاری داشتند. من فکر می‌کنم ما هنوز ‌هزار سال است که نتوانسته‌ایم این مشکل را حل کنیم که اندیشه و اندیشه‌ورزی عامل محرک حرکت‌های ما در زندگی باشد؛ این در حالی است که هنوز استخاره نقش پررنگ‌تری از تعقل دارد. من نمی‌گویم استخاره خلاف شرع است، اما وقتی قوه تعقل هست باید از عقل استفاده کنیم. ما وقتی بحث تاریخ را هم با دکتر آئینه‌وند داشتیم از ابن‌رشد به خاطر تعقل یاد می‌کردند.

ایشان به شناخت شهودی هیچ اعتقاد جدی نداشت و من به این مسئله فکر کردم و این موضوع سبب شد تا مطالعاتی هرچند اندک هم در این زمینه داشته باشم. یک کسی در کتابش نوشته‌ بود من کلمه‌ای از این کتاب را ننوشتم الا اینکه همه‌چیز بر من الهام شد! یعنی هیچ دلیل عقلی نداشت!
دکتر آئینه‌وند انسان خودساخته‌ای بود و هرچه داشت از زحمت خود ایشان بود. من چیزی که از دکتر آئینه‌وند آموختم توجه به عقل بود و اندیشه‌ورزی. باید پایه زندگی انسان، عقلانیت باشد. متأسفانه حیف است که عقل و عقلانیت در میان ما مهجور است. از دوران فردوسی که مدام داد عقل می‌زده تا امروز هنوز هم مشکل کشور ما همین است.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.