ion

«ایران» از وضعیت نشر دفاع مقدس در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گزارش می‌دهد

روزهای روشن آثار مکتوب دفاع مقدس

پایداری /
شناسه خبر: 358048

نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران پس از دو سال که در شهر آفتاب برگزار شد امسال دوباره به مصلی بازگشت و بار دیگر میزبان علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی بود. با توجه به پایان این دوره از نمایشگاه می‌توان این‌طور گفت که «نه به کتاب نخواندن» شعار سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در دعوت بازدیدکننده‌ها به این رویداد فرهنگی بی‌تأثیر نبود .

ایران آنلاین /نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران پس از دو سال که در شهر آفتاب برگزار شد امسال دوباره به مصلی بازگشت و بار دیگر میزبان علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی بود. با توجه به پایان این دوره از نمایشگاه می‌توان این‌طور گفت که «نه به کتاب نخواندن» شعار سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در دعوت بازدیدکننده‌ها به این رویداد فرهنگی بی‌تأثیر نبود و ناشران در این 10 روز میزبان حضور چشمگیر قشرهای مختلف جامعه بودند. ناشران تخصصی از جمله ناشران حوزه دفاع مقدس به‌دلیل استقبال علاقه‌مندان چند سالی است که در این نمایشگاه بین‌المللی حضور پر رنگی دارند. «ایران» به منظور بررسی شرایط نشر و چالش‌ها و امیدهای این حوزه به گفت‌و‌گو با تعدادی از ناشران و بازدیدکننده‌ها پرداخته است.

افزایش مخاطبان آثار روایت فتح با تغییر و تحول‌ها
مؤسسه انتشارات روایت فتح، نخستین غرفه‌ای است که به سراغ آن رفتیم. از ویژگی‌های کتاب‌های منتشر شده توسط این انتشارات، نشر مجموعه‌ای از کتاب‌های دفاع مقدس است که هر یک از آنها شامل کتاب‌هایی در حوزه‌های جداگانه محسوب می‌شود. غرفه پر است از جوان‌هایی که جلو قفسه‌های کتاب ایستاده‌اند و در حال انتخاب کتاب مورد نظرشان هستند. چند نفری هم در حال پرس و جو درباره کتاب‌های در دستشان از مسئول غرفه‌اند.
فرزانه مردی، یکی از کارمندان قدیمی انتشارات روایت فتح با ما به گفت‌و‌گو می‌نشیند و درباره این انتشارات و فعالیت‌هایش این‌طور می‌‌گوید: انتشارات روایت فتح از سال 76 کارش را در زمینه ترویج فرهنگ دفاع مقدس و شهادت شروع کرده است و در این سال‌ها کتاب‌های مختلفی چاپ کرده که برخی‌هایشان جزو پرفروش‌ها هستند. مثل مجموعه «نیمه پنهان ماه» که درباره زندگینامه شهدا از زبان همسرانشان است. مجموعه تلویزیونی نیمه پنهان ماه هم که از تلویزیون پخش می‌شود برگرفته از این مجموعه کتاب است. در همین رده مجموعه دیگری داریم به نام «اینک شوکران» که موضوع اصلی آن زندگینامه جانبازان از زبان همسرانشان است. جانبازانی که در جنگ مجروح شدند و زحمت پرستاری از آنها در سال‌های متمادی بعد از پایان جنگ بر دوش خانم هایشان بود. مجموعه 12 جلدی «مدافعان حرم» هم کار جدید انتشارات است. در این مجموعه به زندگی مدافعان حرم از جوان‌ترین آنها یعنی شهید سید مصطفی موسوی تا شهدایی که در دفاع مقدس بودند و سالم از جنگ برگشتند و زندگی و کارشان را تا مرحله بازنشستگی ادامه دادند اما با اتفاقاتی که در سوریه پیش آمد به آنجا رفتند و شهید شدند، پرداخته شده است.
مردی ادامه می‌دهد: مجموعه‌های دیگری با عنوان «یادگاران» و «روزگاران» داریم که شامل صد خاطره مینی مال برای رنج سنی نوجوان طراحی شده است.
او درباره مجموعه «روزگاران» می‌گوید: این مجموعه با این هدف تولید شد که اگر نوجوانان و جوانان خواستند با هر یک از اتفاقات 8 سال دفاع مقدس آشنا شوند بتوانند درباره یک موضوع واحد در یک کتاب بیشترین بهره را ببرند. مثلاً اگر خواستند در باره دزفول که همیشه می‌گوییم بیشترین موشکباران را داشته اطلاعاتی کسب کنند، صد خاطره کوتاه از زبان افراد مختلف بخوانند. این مجموعه شامل موضوعاتی مثل خارک، جنگ نفتکش‌ها، خلیج فارس، پرستاران، پزشکان، هوانیروز و... است.
مردی با بیان اینکه چند وقتی است مدیریت انتشارات روایت فتح تغییر کرده و به‌دنبال آن مخاطبان تغییر و تحول‌هایی در طراحی جلد، در تبلیغات و در متن‌های کتاب‌ها شاهد هستند، ادامه داد: تأثیر فضای مجازی را اینجا هم ما می‌بینیم؛ کتابی که در فضای مجازی تبلیغ شده بیشترین خواهان را دارد. مخاطب می‌آید و می‌گوید که من  تبلیغ این کتاب را در فضای مجازی دیدم و می‌خواهم که آن را بگیرم و بخوانم. این اتفاق ضرورت و تأثیرپذیری تبلیغ در فضای مجازی و معرفی آثار مخصوصاً به نسل جوان را که بیشتر با لوازم الکترونیکی و فضای مجازی سرو کار دارد نشان می‌دهد. در آثار جدید ما سعی کردیم با حفظ سندیت و مستند بودن خاطرات فضا‌سازی کنیم و بیشتر وارد حیطه داستان شویم تا روایت‌ها برای خواننده ها خواندنی‌تر شود که نتیجه‌اش همین استقبال پر شور مخاطبان است که در غرفه می‌بینید.
مردی بیشترین فروش غرفه روایت فتح را مربوط به مجموعه کتاب‌های «نیمه پنهان ماه»، «اینک شوکران»، «مدافعان حرم» و «روایت نزدیک» که روایت ‌کننده ابعاد مختلف زندگی شهدا از زبان همسران، همرزمان و اطرافیان آنها است، می‌داند.
او درددلی می‌کند و می‌گوید: به‌نظرمن حق محققان و مصاحبه‌کننده‌های آثار دفاع مقدس هیچ وقت آن‌طور که باید ادا نمی‌شود. آنها همیشه محجور ماندند چون فقط اسم نویسنده پای کار می‌خورد. نویسنده معروف می‌شود اما خیلی وقت‌ها با اینکه محقق اندازه نویسنده برای کار زحمت کشیده هیچ نامی از او در اثر برده نمی‌شود. من این موضوع را همیشه می‌گویم و دوست دارم از حق بچه‌های محقق دفاع کنم. بچه‌های محقق این حوزه در گرما و سرما پای گریه خانواده‌ها جایی که مصاحبه شونده یا راوی می‌گوید ضبط را خاموش کنید این را فقط می‌خواهم بگویم خودتان بدانید، می‌نشینند و با او همدردی می‌کنند اما نویسنده آنجا نیست که این چیزها را بداند و فقط آن محقق و پژوهشگر است که اینها را می‌بیند. به نظر من پژوهشگرهای دفاع مقدس در این زمینه خیلی حق‌شان ضایع شده و من همیشه به آنها سفارش می‌کنم  کاری را که خودشان مصاحبه گرفته‌اند خودشان هم بنویسند. به آنها می‌گویم که بروند کارهای خوب دفاع مقدس چه ایرانی و خارجی را بخوانند و تجربه به‌دست بیاورند تا بتوانند مصاحبه‌ها را خودشان به صورت داستان و رمان بنویسند.
«کوچه نقاش ها»و «دختر شینا» همچنان صدر جدول فروش سوره مهر
سوره مهر ناشر کتاب‌های حوزه هنری در سی ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با عرضه 158 عنوان کتاب شرکت کرده است. مرتضی ویسی مسئول غرفه سوره مهر با بیان اینکه بخش عمده‌ای از کتاب هایشان مربوط به کتاب‌های دفاع مقدس است، می‌گوید: عناوینی مثل «راز نگین سرخ»، «دارساوین»، «ماموستا»، «تاکسی سرویسی برای فاو» و... جزو آثار جدیدشان هستند.
ویسی اضافه می‌کند: ذائقه و توقع مخاطبان دفاع مقدس خیلی بالا رفته است. آنها ماجراها و کتاب‌های جدید تری از ما می‌خواهند یعنی می‌خواهند کتاب‌ها از حالت کلیشه‌ای خارج شود و روایت‌های جدیدی از جبهه‌ها بشنوند. نکته دیگر قدرت کم خرید مخاطبان است که باید به آن جدی‌تر پرداخته شود. اگر نهادها و مراکز فرهنگی مربوطه با ارائه بن یا راه‌های دیگر کتاب دوستان را بیشتر حمایت کنند آنها می‌توانند از کتاب‌ها استقبال بیشتری کنند.
مسئول غرفه سوره مهر درباره پرفروش‌ترین کتاب‌های دفاع مقدسی انتشاراتشان اعلام می‌کند:«کوچه نقاش‌ها»، «دختر شینا»، «همه سیزده سالگی» و «پایی که جا ماند» همچنان جزو پرفروش‌ترین هاست. اما فکر می‌کنم «راز نگین سرخ» هم از کارهای پرفروش امسال شود. از دیگر کارهای خوب دفاع مقدسی امسال نشر ما «پزشک پرواز» و «باغ مادربزرگ»است. «فرنگیس» و «فرار از زندان موصل» هم دو اثر از سوره مهر است که در جشنواره کتاب سال دفاع مقدس مقام گرفتند و همچنان پرطرفدار هستند.
کتابخوانی به پیشنهاد رئیس حوزه هنری
در غرفه «سوره مهر» که جزو غرفه‌هایی است که مملو از جمعیت کتاب دوست است، محسن مؤمنی رئیس حوزه هنری را می‌بینیم. از او می‌خواهیم تا درباره فعالیت و آثار دفاع مقدس این انتشارات توضیح دهد: سوره مهر ناشر حرفه‌ای در موضوعات مختلف مربوط به هنر بعد از انقلاب اسلامی است. بخش قابل توجهی از کارهای آن درباره تاریخ شفاهی هم در حوزه انقلاب اسلامی و هم در حوزه دفاع مقدس است و عموم مردم حوزه هنری و سوره مهر را با این گونه آثار می‌شناسند. مخاطبان برخی  کتاب‌ها از کشور خودمان فراتر رفتند و به چند زبان ترجمه شده‌اند. بخش دیگری از کارهای حوزه هنری آثاری درباره هنرهای مختلف بویژه برای اهالی هنر است، کتاب‌هایی در حوزه نظر و مهارت آموزی. در کل هر سال تلاش این است که یک قدم به جلوتر بگذاریم.
مؤمنی در پاسخ اینکه چه پیشنهاد کتابی به مخاطبان حوزه دفاع مقدس دارد هم می‌گوید:همه کتاب‌ها برای من قابل اهمیت هستند. برخی کتاب‌ها معروفند و نیازی به توصیه و پیشنهاد هم ندارند،اما برخی  کتاب‌ها هستند با اینکه کتاب‌های خوبی هستند حق‌شان ادا نشده و به هر دلیلی مردم آنها را ندیده‌اند. مانند «پنهان در زیر باران» سید قاسم یاحسینی که خاطرات یکی از فرماندهان قرارگاه رمضان است که چگونگی ورود ایشان میان عراقی‌ها و زندگی کردن بین دشمن را روایت می‌کند و کتاب «راز نگین سرخ» حمید حسام. من این دو را پیشنهاد می‌کنم چون به عقیده من خواندن این کتاب‌ها به افراد حس شجاعت می‌دهد.
دافوس نشر آثار تخصصی و کاربردی نظامی
زهیر شیرمحمدی فروشنده غرفه دانشگاه جنگ (دافوس) درباره معرفی این انتشارات می‌گوید: همان‌طور که از اسمش پیداست دافوس یعنی دانشگاه فرماندهی و ستاد که برای ارتش است. معمولاً کتاب‌هایی که ما اینجا داریم کتاب‌هایی هستند که بیشتر در عرصه نظامی کاربرد دارد و نظامی‌ها بیشترین مخاطبان ما هستند. اما برخی  افراد که علاقه به کتاب‌های نظامی دارند هم می‌آیند و از ما خرید می‌کنند.
او با بیان اینکه امسال با 150 عنوان کتاب که 50 عنوان آن جزو آثار چاپ جدید و بقیه از آثار چاپ‌های قدیمی پرطرفداراست در نمایشگاه حضور پیدا کردند، ادامه می‌دهد: کتاب‌ها در سطحی است که مردم عادی هم می‌توانند از آن استفاده کنند. همچنین ما برای اینکه نیاز همه مخاطبان را برآورده کنیم، کتاب‌های تاریخی هم داریم که بیشتر برای عموم چاپ شده است.
برگزاری نمایشگاه کتاب سالانه نمی‌تواند به قدر کافی برطرف‌کننده مشکلات فروش ناشران باشد
غرفه نشر شهید ابراهیم هادی دیگر انتشاراتی است که به صورت تخصصی در حوزه دفاع مقدس فعالیت می‌کند. وحید محمدی مسئول فروش این نشر درباره آثارشان توضیح می‌دهد: از سال 88 با کتاب شهید ابراهیم هادی شروع به کار کردیم. این کتاب جزو پرفروش و پرشمارگان‌ترین کتاب‌های سال گذشته بود. در حال حاضر هم 76عنوان کتاب داریم و به طور تخصصی خاطرات شهدایی را که گمنام هستند کار می‌کنیم.
او درباره مخاطبان کتاب هایشان می‌گوید: مخاطبان ما بیشتر جوان‌های 18-17 ساله و همرزمان شهدا هستند یعنی هم افرادی که اصلاً جنگ را ندیده‌اند و دوست دارند بدانند در آن 8 سال تاریخ کشور چه اتفاقاتی افتاده است و هم افرادی که خودشان در جنگ بودند و با پوست و گوشت آن دوران را درک کردند.
محمدی به استقبال خوب مخاطبان آثار دفاع مقدس در نمایشگاه کتاب اشاره می‌کند و کتاب «سلام بر ابراهیم» که تاکنون یک میلیون جلد از آن چاپ شده را به‌عنوان اثر پرفروش نشرشان می‌داند.
مسئول فروش غرفه نشر شهید ابراهیم هادی ادامه می‌دهد: برخلاف تصوری که می‌گویند مخاطب آثار دفاع مقدس یک قشر خاص است من با چیزهایی که در همین چند روز نمایشگاه دیدم می‌توانم بگویم که اصلاً این‌طور نیست یعنی ما از هر قشر، رنگ و جناحی باشیم به شهدا بدهکاریم و این‌طور نیست که فقط یک قشر خاص بیایند و کتاب‌های این حوزه را بخرند. افراد مختلف با سلیقه‌های مختلف سیاسی و مذهبی مخاطب ما بودند و آمدند کتاب‌های ما را گرفتند تا با زندگی شهدا آشنایی پیدا کنند.
محمدی به‌عنوان نماینده انتشارات حوزه دفاع مقدس به مشکلات کارشان اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: بزرگترین مشکل ما الان بحث نوسان قیمت کاغذ و نبود قیمت واحد و یک مرجع واحد برای قیمتگذاری هاست. برگزاری نمایشگاه کتاب سالانه هم نمی‌تواند به قدر کافی برطرف‌کننده مشکلات فروش ناشران باشد. حمایت از ناشران جوان هم نکته‌ای است که مسئولان باید به آن توجه بیشتری نشان دهند.
جوان‌هایی که در انتخاب کتاب سخت‌پسندند
برخی غرفه‌ها با اینکه جایی مناسب در نمایشگاه دارند و در مسیر اصلی بازدید‌کننده‌ها هستند اما جز مخاطبان اصلی خودشان که انگشت شمارند کمتر می‌بینیم که بازدید‌کننده‌ای به سراغ آن برود. محمد افشاری فروشنده غرفه نهاجا درباره حضور و آثارشان در نمایشگاه توضیح می‌دهد: در این غرفه ما نزدیک به 40 عنوان کتاب داریم که بیشتر آنها درباره تاریخ نبردهای هوایی و خاطرات خلبان‌ها در عملیات‌های مختلف است.
افشاری مخاطب کتاب هایشان را کمتر از قشر جوان و بیشتر افرادی که علاقه به جنگ و دفاع مقدس و خلبانی دارند می‌داند.
او که خود هم جوان است درباره استقبال کم قشر جوان از کتاب هایشان این‌طور می‌گوید: جوان‌ها درباره انتخاب کتاب هم سخت می‌گیرند، آنها دوست دارند کتابی که دست می‌گیرند از طرح روی جلد تا عکس‌های داخل آن و جنس کاغذ راضی‌شان کند اما چاپ چنین کتابی با این مشخصات هزینه‌های سنگینی دارد که به علت بودجه‌های محدود، نشدنی است. چون بیشتر این کتاب‌ها تخصصی است و باید با قیمت‌های مناسب به دست مخاطب برسد جذابیت‌های لازم برای جذب جوان تر‌ها را کمتر دارد.
فروشنده غرفه نهاجا با بیان اینکه انتشارات‌شان تازه راه افتاده است، اضافه می‌کند: در برنامه‌ریزی‌های آینده‌مان برای کودکان و نوجوانان هم کتاب خواهیم داشت و تا چند ماه آینده فعالیت‌مان در فضای مجازی پررنگ می‌شود.
هدف آشنایی مخاطبان با رشادت‌های شهداست
غرفه انتشارات ستاره‌ها با طراحی غرفه‌شان با نمادهایی از وسایل جنگی کاملاً به بازدید‌کننده‌ها می‌گوید که چه نوع کتابی را ارائه می‌کند؛ حسن بابایی معاون غرفه انتشارات ستاره‌ها وابسته به کنگره سرداران و 23 هزار شهید خراسان در معرفی انتشارت و آثارشان می‌گوید: ما امسال با بیش از 27 عنوان کتاب که 11 عنوان آن از آثار جدید هستند یعنی چاپ نیمه دوم سال 96 و اوایل سال 97 برای چهارمین سال متوالی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب شرکت کردیم.
بابایی درباره فعالیت انتشارات‌شان توضیح می‌دهد: متأسفانه انتشارات دیگر آن‌طور که باید و شاید به نقش خراسان در 8 سال دفاع مقدس نپرداختند. از این‌رو ما سعی کردیم در این چند سال در انتشارات ستاره‌ها جای خالی این موضوع را پر کنیم. هدف اصلی این انتشارات این است که مخاطبان را با رشادت‌های شهدای این استان آشنا کنیم.
او با اشاره به اینکه این روزها خیلی از اهالی مطالعه ترجیح می‌دهند به طور الکترونیکی کتاب بخوانند، اضافه می‌کند: ما در چند نرم افزار ازجمله طاقچه و کتاب آنلاین نسخ الکترونیکی کتاب هایمان را گذاشتیم که علاقه‌مندان می‌توانند از این طریق هم به آثار ما مراجعه کنند و کتاب الکترونیکی را از آنجا تهیه و استفاده کنند.
استقبال بازدیدکننده‌ها از کتاب‌های دفاع مقدس
غرفه مربوط به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس متعلق به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در یکی از راهروهای انتهایی سالن اصلی قرار دارد.حسن عالی‌پور مسئول غرفه درباره آثار این حوزه می‌گوید: دفاع مقدس و انقلاب اسلامی مخاطبان خاص خودش را دارد اما به هر روی در نمایشگاه استقبال خوبی از کتاب‌ها شد. من امیدوارم با توجه به اینکه تعداد انتشارات تخصصی حوزه دفاع مقدس کم است در سال‌های بعد پررنگ‌تر در صحنه حاضر شویم.
عالی‌پور کتاب «طوبی» که روایت خاطرات خانمی به نام طوبی از مناطق جنگ زده جنوب است و کتاب «ام کاکا» خاطرات حمید امین الهی است را پرفروش‌ترین کتاب های این انتشارات معرفی می‌کند.


بـــــرش
پذیرایی با کتاب

ممکن است تصور کنیم مخاطب اصلی کتاب‌های حوزه دفاع مقدس کسانی باشند که جنگ را دیده‌اند و از آن روزها خاطره دارند اما ما در نمایشگاه شاهد بودیم که درصد زیادی از مخاطبان اصلی انتشارات تخصصی در این حوزه جوانانی بودند که از سن‌شان می‌شد متوجه شد که اصلاً جنگ را ندیده‌اند اما کنجکاو هستند تا درباره آن 8 سال اطلاعات کسب کنند و با افرادی که در آن دوران حماسه آفریدند آشنا شوند. به همین دلیل می‌شود گفت مخاطب آثار دفاع مقدس همه اقشار مردم هستند نه گروهی خاص. با این حال در بیشتر آثار هم می‌بینیم نویسنده‌ها هم آثارشان را طوری می‌نویسند که نسل جوان را مخاطب اصلی خود فرض کرده‌اند و خواستند تا ناگفته‌های آن سال‌ها را به جوانان منتقل کنند. به سراغ چند نفر از بازدیدکننده‌های این آثار رفتیم تا رضایت‌شان را از آثار بدانیم.
هانیه سادات نصراللهی 15 ساله را دیدیم که طراحی یکی از غرفه‌های نشر دفاع مقدس جذبش کرد. بعد از اینکه چند عکس از غرفه گرفت ایستاد و کتاب‌ها را نگاه کرد. از او می‌خواهیم تا گپی کوتاه درباره کتاب‌های مورد علاقه‌اش بزنیم که می‌گوید: مخاطب کتاب‌های دفاع مقدس نیستم اما اگر کتابی ببینم که جذبم کند و بتواند حال و هوای آن موقع را با بیان ساده روایت کند حتماً می‌گذارمش در لیست خریدم. همان‌طور که خودش گفت او با خواندن آثار این حوزه می‌خواهد با زندگینامه افراد شجاع و فداکار آن دوره آشنا شود و شرایط جنگ را درک کند.
امیر افشار جوان دیگری است که در انتشارات سوره مهر روبه‌روی قفسه کتاب‌های دفاع مقدس ایستاده و کتاب‌ها را برمی‌دارد و ورق می‌زند. در پاسخ این سؤال که بیشتر گرایش خواندن به چه نوع کتاب‌هایی دارد، می‌گوید: من خواندن خاطرات شهدا را خیلی دوست دارم و تا الان در این زمینه خیلی کتاب خواندم.
به‌گفته خودش تازه چند سالی است که در وادی خواندن کتاب‌های دفاع مقدس افتاده است: زندگینامه شهید بهنام محمدی، داستان ابراهیم جلد یک و دو و خاک‌های نرم کوشک از بهترین آثاری است که تاکنون خوانده است.
افشار درباره نحوه انتخاب کتاب‌های مورد علاقه‌اش می‌گوید: من معمولاً چند صفحه از کتاب را می‌خوانم اگر سبک نوشتن و موضوعش جذبم کند آن را می‌گیرم تا کامل آن را بخوانم.
مرضیه محمدی 19 سال دارد و خود در گفت‌و‌گو با ما پیشتاز می‌شود و ابراز می‌کند: نویسنده‌های حوزه دفاع مقدس قدر شده‌اند و مخاطبانشان را در نظر می‌گیرند. همان‌طور که می‌بینید اینقدر که غرفه‌های کتاب‌های مربوط به حوزه دفاع مقدس شلوغند بقیه نیستند. محمدی از رمان «گلستان یازدهم» به‌عنوان یکی از آثار نمونه در این حوزه یاد می‌کند و معتقد است جوان‌ها تحت تأثیر سبک زندگی این افراد قرار می‌گیرند.
جعفر ملاحسنی بازدیدکننده دیگری است که دست‌هایش پر است از کیسه‌های خرید کتاب. خودش را 48 ساله معرفی می‌کند و می‌گوید: چند  ساعتی می‌شود که مشغول دیدن غرفه‌ها هستم، تا الان بیشتر خریدهایم را انجام داده ام، اما می‌خواهم بقیه غرفه را هم ببینم.
ملاحسنی که خود را از خوانندگان پر طرفدار حوزه دفاع مقدس می‌داند احساسش درباره کیفیت آثار این است که تغییرات مثبتی در آثار به وجود آمده و محتوای کتاب‌ها خشک و خسته‌کننده نیست. او همچنین از مکان و فضای نمایشگاه هم ابراز رضایت می‌کند و می‌گوید:پایگاه‌های اطلاع‌رسانی کار بازدیدکننده‌ها را خیلی راحت کرده‌اند، می‌توانیم براحتی غرفه‌های مد نظرمان را پیدا  و وقت‌مان را مدیریت کنیم.


معرفی کتاب
انتشار جلد دوم  کتاب عقاب‌های سرزمین ایران

جلد دوم کتاب عقاب‌های سرزمین ایران توسط مرکز انتشارات راهبردی نهاجا منتشر شد. این کتاب که در نمایشگاه کتاب تهران هم به علاقه‌مندان عرضه شد به نقش نیروی هوایی در سال‌های میانی جنگ، 1360تا 1363 می‌پردازد. سال‌های مذکور اهمیت زیادی در روند اتفاقات دفاع مقدس داشت. از طرفی توقف دشمن در اواخر سال 59 این توقع را در مردم و مسئولان ایجاد کرده بود تا نیروهای مسلح دشمن را هر چه سریعتر از سرزمین‌های ایرانی بیرون برانند و از طرف دیگر نیروی زمینی عراق هنوزآنقدر قدرتمند بود که نمی‌شد بدون استفاده از طرح‌های حمله حساب شده و تجهیزات مدرن آن را شکست داد. اینجا بود که نیروی هوایی ارتش وهوانیروز به یاری سپاه و نیروی زمینی آمدند و طی 4 عملیات بزرگ، دشمن را از خوزستان بیرون راندند.اما شرایط جنگ از اواسط 61 به بعد سخت شد. عراقی‌ها دفاع مستحکمی در غرب بصره ایجاد کردند و سیل کمک‌های مادی و نظامی غرب، شوروی و اعراب کار را برای ایران سخت کرد. ورود صدها هواپیما و بالگرد و خلبانان جدید تربیت شده توسط انگلیس و فرانسه موجب شد تا نه تنها دشمن دست به حملات شدید برون مرزی بزند بلکه حملات بزرگ زمینی ایران نظیر خیبر را با مشکل مواجه کند. نیروی هوایی ارتش که تحت تأثیر تحریم‌ها، تصفیه‌های بی‌دلیل و طولانی شدن جنگ تضعیف شده بود با پایداری پرسنل فنی و رشادت خلبانان با انگیزه خود بار دیگر وارد عمل شده و صدمات شدیدی به پیکر نیروی هوایی دشمن وارد کرد.
علی غفوری نویسنده کتاب سعی کرده تا با کمک اسناد و مدارک مرکز مطالعات راهبردی نهاجا، میزگردهای متعدد و مصاحبه با خلبانان، به بازخوانی بخش جدیدی از تاریخ دفاع مقدس بپردازد. خواننده در این کتاب با نام ده‌ها خلبان آشنا می‌شود که عمده آنها اگرچه بسیار تأثیرگذار در بخش دفاع هوایی کشور بوده‌اند اما متأسفانه گمنام مانده‌اند.کتاب به شکلی بی‌طرفانه روند جنگ را نیز روایت می‌کند و خواننده می‌تواند پی ببرد که چرا کشور با محدودیت‌های دفاعی در سال‌های میانی جنگ مواجه شد.
سال‌های 60 تا 63 صحنه جنگ با اتفاقات بزرگی روبه‌رو شد، عملیات ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین، بیت المقدس، رمضان، خیبر...، ورود میراژها، آغاز حملات عمقی هوایی دشمن به داخل خاک ایران، رشادت خلبانان اف 14 و گشت‌های طولانی هوایی برای مراقبت از خارک و کشتیرانی تجاری و نفتکش ها...که همگی با شرح و تفصیل در جلد دوم کتاب عقاب‌های سرزمین ایران آورده شده است. شاید بتوان گفت ویژگی کتاب‌هایی از این دست در به تصویر کشیدن شرایط اقتصادی راهبردی جنگ تحمیلی است تا جوان ایرانی بداند پشتیبانی از یک جنگ تا چه اندازه سخت و مدیون چه زنجیره گسترده‌ای است. در حقیقت انجام یک عملیات موفق زمینی ارتباط مستقیمی با توان اقتصادی یک کشور دارد و توان اقتصادی یک کشور نیز در زمان جنگ بدون یک نیروی هوایی پدافندی قوی ممکن نیست.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.