نامزدهای زن چهره انتخابات عراق را تغییر دادند

بین الملل /
شناسه خبر: 357867

عراقی‌ها امروز آرای خود را برای انتخاب 329 نماینده پارلمان به صندوق می‌ریزند. این چهارمین رأی‌گیری پارلمان از زمان حمله نظامی امریکا در سال 2003 علیه این کشور و سرنگونی رژیم صدام است. بهبود امنیت نسبت به چند سال قبل در نقاط مختلف کشور منجر به افزایش علاقه نسل جدیدی از نامزدهای زن برای شرکت در انتخابات شده است.

ایران آنلاین مجموعاً 2 هزار و 592 زن در سراسر کشور برای به دست آوردن کرسی‌های پارلمان رقابت می‌کنند و بسیاری از آنها در بغداد سنت‌های محافظه‌کارانه را نادیده گرفته و کمپین‌های انتخاباتی آزادی‌گرایانه و پر زرق و برقی راه انداخته‌اند که تا پیش از این در عراق سابقه نداشته است. ظاهر شدن نامزدهای زن  با آرایش و بدون روسری‌های اسلامی در برخی از پوسترهای انتخاباتی پاسخ‌های متفاوتی را از سوی رأی دهندگان که تا پیش از این به چهره‌های مذهبی عادت داشتند، برانگیخته است.

در حالی که این تصاویر برای برخی رأی‌دهندگان نشان دهنده تغییری خوشایند در شیوه‌های قدیمی، خشک و کاملاً مردانه کمپین‌های انتخاباتی است، برخی دیگر نامزدهای زن را به خاطر فقدان «عمق سیاسی» و تکیه بر چهره برای جلب حمایت عمومی مورد انتقاد قرار داده‌اند. این انتقاد شاید چندان دور از واقعیت نباشد.
منال المعتصم، یکی از نامزدهای این دوره، در مصاحبه‌ای با آژانس خبری عراقی المنار، گفت امیدوار است تصویر مد روز او مردان جوان را برای حمایت از او در انتخابات ترغیب کند. او به عرب نیوز گفت در حالی که برای به دست آوردن رأی‌های بیشتر روی ظاهرش «حساب باز نکرده است» اما گمان می‌کند که ظاهرش هم به اندازه توانایی‌اش در مناظره کردن بر سر مسائل مهم سیاسی اهمیت دارد. او می‌گوید: «فکر می‌کنم رأی دهندگان عراقی می‌خواهند چهره‌های جدید انتخاب کنند، بنابراین به برنامه یا شعارهای انتخاباتی نیازی نیست.»
بر اساس قانون اساسی عراق، 25درصد از کل کرسی‌های پارلمان ملی متعلق به زنان است. اما استقبال از نامزدهای زن در این دوره بی سابقه است. رأی‌دهندگان عراقی که تا قبل از این به چهره‌های مسلط سیاسی که عموماً هم با فساد و خشونت‌های فرقه‌ای مرتبط بودند، عادت داشتند، از نامزدهای زن به گرمی استقبال کرده‌اند. زینا الشیماری، یکی دیگر از نامزدهای زن در بغداد به عرب نیوز گفت رئیس قبیله ای که به آن تعلق دارد، به وی اجازه شرکت در انتخابات داده و اکنون مصمم است برای احقاق حقوق نسل جدیدی از عراقی‌ها تمام قد بایستد. او گفت: «من از همگی‌مان می‌خواهم قبایل عرب را متحد کنند. زیرا آنها هستند که از جوانان حمایت می‌کنند نه دولت.»
از روز چهاردهم آوریل که مبارزات شروع شده، تصاویر زنان واکنش‌های متفاوتی را از خشم و تمسخر گرفته تا تحسین و غرور برانگیخته است. مرتضی زائر که یک سرباز است، به عرب نیوز گفت: «من به یکی از آن نامزدهای زیبا رأی خواهم داد و برایم مهم نیست اگر از من دزدی کند. اگر یک دزد زیبا جلوی چشمانم از من دزدی کند، خیلی بهتر از آن است که یک دزد زشت تا ابد به دزدی از من ادامه دهد.»
رأی‌دهندگان خشمگین عکس بعضی از نامزدهای زن را پاره کرده‌اند و عده‌ای دیگر با کشیدن سبیل و ریش برای آنها، چهره آنها را تغییر داده‌اند. یک فعال سیاسی به نام صلاح احمد بسیاری از زنان را به خاطر نداشتن «عمق سیاسی یا فرهنگی» و هدف قرار دادن «رأی دهندگان نادان» مورد انتقاد قرار داد. او گفت: «اگر از آنها می‌خواستیم در مناظره‌های انتخاباتی برای بیان دیدگاه‌ها، برنامه‌ها و طرز فکرشان شرکت کنند، آن وقت می‌فهمیدیم که هیچ چیزی برای عرضه ندارند. آنها برای جبران کمبودهای خود روی آرایش و تغییر ظاهرشان تمرکز کرده‌اند.» بشرا زووینی، وزیر سابق امور زنان، به عرب نیوز گفت فرقه‌های سیاسی از نامزدهای زنی که نسبت به مسائل مهم هیچ شناختی ندارند برای فریب رأی‌دهندگان استفاده می‌کنند. احزاب سیاسی بزرگ حالا آنقدر تجربه دارند که می‌دانند چطور رأی‌دهندگان را فریب دهند، برای همین چهره‌های جدید که هیچ درکی از سیاست و هیچ برنامه و چشم‌اندازی ندارند را آورده‌اند.» این پدیده بازتاب دهنده نگاه منفی نسبت به زنان است. 
منبع:  Arabnews

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.