جشنی برای 5 هزارمین پیوند

زندگی /
شناسه خبر: 357767

5 هزارمین پیوند عضو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حالی گرامی داشته شد که به همین مناسبت مرکز همایشهای رایزن، روز پنجشنبه میهمان مسئولان، خانواده‌های اهدا کننده اعضا و برخی از هنرمندان و ورزشکاران بود.

ایران آنلاین /در این مراسم که ایران به عنوان دارنده بالاترین آمار پیوند عضو از بیمار مرگ مغزی، در سطح منطقه و در میان کشورهای قاره های آسیا و آفریقا معرفی شد. دکتر سید محمد کاظمینی رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماریهای خاص در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تصویب قانون اهدای عضو در سال ۸۱ در هیئت دولت و آغاز فعالیت تشکیلات پیوند عضو، گفت: این برنامه از همان سال با پذیرش منطقی مردم به خوبی اجرا شد و هر ساله آمار پیوند در کشور افزایش پیدا کرد. این در حالی است که در سال گذشته ۱۱.۴ مورد پیوند عضو به ازای ۱ میلیون نفر و ۹۲۰ اهدا کننده مرگ مغزی با میانگین ۳ عضو گزارش شده است همچنین ۶۰ درصد از پیوندهای کلیه از طریق بیماران مرگ مغزی انجام می شود.

دکتر کاظمینی در ادامه این توضیحات اعلام کرد: اکنون ۲۴ واحد فرآهم آوری و ۳۰ واحد شناسایی مرگ مغزی در کشور فعال است که از این بین، بیمارستان مسیح دانشوری از فعالترین واحدهای فراهم آوری است.
بر همین اساس دکتر جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به روند رو به رشد پیوند اعضا در کشور، وجود اساتید فرهیخته و حمایت های دولت و مجلس را از عوامل گسترش روز به روز مراکز پیوند در کشور دانست.
" بعد از تصویب قانون اولین عضوی که پیوند شد، کبد بود که در بیمارستان نمازی شیراز صورت گرفت و  پنج هزارمین عضوی هم که در روز پنجشنبه و در بیمارستان مسیح دانشوری پیوند شد نیز کبد بود."  دکتر حمیدرضا جماعتی، قائم مقام مرکز پزشکی دکتر مسیح دانشوری ضمن اشاره به تاریخچه پیوند اعضا در کشور افزود: در بیمارستان مسیح دانشوری، سالانه ۴۰۰ مورد پیوند عضو انجام می شود و حالا که این آمار به 5 هزار پیوند رسیده است، ۵۳ مورد آن پیوند پانکراس، ۹۰ مورد پیوند ریه، ۳۸۳ مورد پیوند قلب و ۴۵۰۰ مورد پیوند کبد و کلیه بوده است.

دکتر حمیدرضا جماعتی، قائم مقام مرکز پزشکی دکتر مسیح دانشوری هم ضمن خوشامدگویی به مسئولان، هنرمندان و ورزشکاران حاضر در جمع، با اشاره به تاریخچه پیوند اعضا در کشور، بیان کرد: اولین عضوی که بعد از تصویب قانون، پیوند شد، کبد بود که به بیمارستان نمازی منتقل شد. پنج هزارمین و آخرین عضو پیوندی که تا امروز در بیمارستان مسیح دانشوری انجام شد نیز کبد بود که به بیمارستان بوعلی انتقال یافت.
به گفته وی، در بیمارستان مسیح دانشوری، سالانه ۴۰۰ مورد پیوند عضو انجام می شود. دکتر جماعتی در پایان یادآور شد: از پنج هزار پیوند عضو در بیمارستان مسیح دانشوری، ۵۳ مورد پیوند پانکراس، ۹۰ مورد پیوند ریه، ۳۸۳ مورد پیوند قلب و ۴۵۰۰ مورد پیوند کبد و کلیه بوده است.
5 هزارمین پیوند عضو در بیمارستان مسیح دانشوری در حالی گرامی داشته شد که علاوه بر معاون درمان وزارت بهداشت، رییس مرکز مدیریت پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت و قائم مقام مرکز پزشکی دکتر مسیح دانشوری، دکتر ناصر سیم فروش متخصص اورولوژی، داور بین المللی فوتبال، جمعی از خانواده های اهدا کنندگان، بازیگران و ورزشکاران در این مراسم حضور داشتند و شاهد تقدیر از از پزشکان و پرسنل بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و کامران تفتی، علیرام نورایی، افشین هاشمی، الهام پاوه نژاد، افشین زی نوری، حمید درخشان و علی خسروی به عنوان حامیان اهدای عضو بودند.
 

 جشنی برای 5 هزارمین پیوند
 جشنی برای 5 هزارمین پیوند
 جشنی برای 5 هزارمین پیوند
 جشنی برای 5 هزارمین پیوند
 جشنی برای 5 هزارمین پیوند
 جشنی برای 5 هزارمین پیوند
 جشنی برای 5 هزارمین پیوند
 جشنی برای 5 هزارمین پیوند
 جشنی برای 5 هزارمین پیوند
 جشنی برای 5 هزارمین پیوند
 جشنی برای 5 هزارمین پیوند
 جشنی برای 5 هزارمین پیوند
 جشنی برای 5 هزارمین پیوند
 جشنی برای 5 هزارمین پیوند

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.