همایون امیرزاده، سخنگوی سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، آمار متخلفان تا روز نهم را 95 ناشر ذکر کرد و گفت: طی این مدت 371 گزارش به هیات رسیدگی به تخلفات اداری نمایشگاه رسید که پس از بررسی، برای 241 گزارش رای صادر شد.

ایران آنلاین / همایون امیرزاده روز شنبه در نشست خبری آخرین روز فعالیت نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اظهار داشت: طی 10 روز نمایشگاه، بیست جلسه در هیات رسیدگی به تخلفات اداری نمایشگاه تشکیل شد.

وی افزود: بررسی ها نشان می دهد شکل گیری برخی از تخلفات، سر ریز مسائل و مشکلات جاری در حوزه نشر مانند قاچاق کتاب و افست است.
امیرزاده پربسامدترین تخلف نمایشگاه را فروش کتاب دیگر ناشران دانست و افزود: این مساله نیاز به آسیب شناسی دارد البته بستر این تخلفات، نمایشگاه کتاب نیست بلکه در طول سال هم این مساله وجود دارد.
رییس هیات رسیدگی به تخلفات نمایشگاه کتاب با بیان اینکه 90 درصد از اعضای این هیات را اعضای صنف تشکیل می دهند، ادامه داد: برای 95 ناشر متخلف احکامی چون محرومیت از حضور در نمایشگاه های آینده صادر شده است البته ناشران می توانند اعتراضات خود را مطرح کنند.
وی درباره نقد کردن بن کارت ها نیز توضیح داد: این تخلف مانند سایر تخلفات، ریشه در برخی مشکلات حوزه نشر دارد، برخی می خواهند به دلایلی از جمله نداشتن غرفه با متراژ بالا بیشترین سود از این نمایشگاه کسب کنند البته در نظر داریم برای سال آینده میزان یارانه ها را به حداقل برسانیم.
امیرزاده میزان تخلفات در حوزه کارت های هوشمند را صفر خواند و گفت: استفاده از کارتهای هوشمند، یک الگوی مناسب برای پرداخت یارانه از سال آینده است.

** فروش 130 میلیارد تومانی در نمایشگاه کتاب
قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران نیز میزان فروش نمایشگاه امسال را تا صبح امروز 130 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: تا شب گذشته رقم فروش، 84 میلیارد تومان بود و از صبح امروز تا این لحظه، 5 میلیارد تومان به آن اضافه شده است.
امیر مسعود شهرام نیا توضیح داد: شبکه پوز عامل بانک شهر یکی از اسناد مطمئن است و بر این اساس حدود 40 درصد فروش نمایشگاه، خارج از این شبکه بوده است بنابراین این رقم به اضافه 89 میلیارد فروش، افزون بر 130 میلیارد تومان می شود.
وی رشد تراکنش های امسال را 17 درصد اعلام کرد و گفت: این اتفاقی مبارک است زیرا امسال رضایتمندی ناشران کوچک را به دنبال داشته است.
قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران، رشد جمعیت بازدیدکنندگان امسال را 20 درصد اعلام کرد و گفت: در برخی ساعات، رکوردهای همه دوره های قبل نمایشگاه شکسته شده است البته این رقم نشانه پر جمعیت بودن نیست.
سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از 12 تا 22 اردیبهشت ماه 97 با شعار «نه به کتاب نخواندن» در مصلای امام خمینی (ره) پذیرای علاقه مندان است. این نمایشگاه امروز، شنبه با حضور معاون اول رئیس جمهوری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مهمانان داخلی و خارجی با معرفی برترین ها به کار خود پایان می دهد./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.