ion

در جامعه مذهبی ایران که حکومت پایه مذهبی دارد، حکمرانی حزبی بدون فقه حزبی بی معنا است. بزرگ­ترین رهبران دینی ما پایه گذار حزب جمهوری اسلامی بودند اما هیچ گاه فقه تحزب در ایران شکل نگرفته است و هنوز دانشی به نام فقه تحزب در ایران و مذهب شیعه وجود ندارد.

ایران آنلاین /گروه اندیشه:

داوود فیرحی، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، در همایش علمی «تحزب و توسعه» که اخیرا با همکاری وزارت کشور، مجمع مشورتی توسعه استان تهران و انجمن علمی علوم سیاسی برگزار شد،  عنوان کرد که بیش از صد سال است که در ایران حزب داریم ولی حکمرانی حزبی نداریم  و اکنون باید حکمرانی حزبی را به مساله روز تبدیل کرد.

فیرحی معتقد است که در حکمرانی حزبی، حزب درگیر حکومت است و قوانین انتخابات بر مدار حکمرانی حزبی می‌چرخد.

به زعم او، قانون احزاب و قانون انتخابات را در ایران داریم ولی در هیچ کدام از این قوانین احزاب به عنوان موتور حکمرانی طراحی نشده‌اند. نظام انتخاباتی ما بر افراد متمرکز است این در حالی است که در حکمرانی حزبی، بر احزاب تاکید می شود و حزب، نامزد انتخابات را معرفی می کند.

 به باور او، قانون انتخاباتی ما ضمن دادن تکالیف زیاد به حزب به آن حقوق و امتیاز چندانی نداده است. اگر احراز صلاحیت نامزدهای انتخاباتی به احزاب واگذار شود، شاهد حکمرانی حزبی خواهیم بود.

وی در پایان تاکید کرد در جامعه مذهبی ایران که حکومت پایه مذهبی دارد، حکمرانی حزبی بدون فقه حزبی بی معنا است. بزرگ­ترین رهبران دینی ما پایه گذار حزب جمهوری اسلامی بودند اما هیچگاه فقه تحزب در ایران شکل نگرفته است و هنوز دانشی به نام فقه تحزب در ایران و مذهب شیعه وجود ندارد.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.