ion

روند رشد علمی ایران در عرصه جهانی

اندیشه /
شناسه خبر: 356326

سهم مقالات علوم انسانی در مقایسه با علوم پایه و پزشکی بسیار پایین است و به همین دلیل چهره ای که هم‌اکنون از ما در عرصه بین‌المللی ارائه می‌شود چهره ای کاریکاتوری است. چراکه بسیاری از اطلاعات در حوزه علوم انسانی به دلیل محرمانه بودن ارائه نمی‌شود و اساسا باید تدابیری صورت گیرد تا آثار علوم انسانی با زبان بین‌المللی ارائه شود

ایران آنلاین /گروه اندیشه:

نشست «جشنواره فارابی و تعاملات دانشگاهی در حوزه بین‌الملل»، 17 اردیبهشت ماه با حضور عبدالوحید علیزاده مدیرکل امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری، حسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی،‌ عبدالامیر نبوی دبیر علمی جشنواره فارابی و احمد شاکری مشاور پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در سرای ملل مصلای امام‌خمینی(ره) برگزار شد.

 

میرزایی  در این نشست با بیان اینکه تا زمانی که محصول اصیلی برای عرضه در نظام جهانی نداشته باشیم با مشکل مواجهیم گفت: اکنون در نظام جهانی با مقوله جهانی شدن روبرو نیستیم بلکه در معادلات جهانی باید با امر محلی وارد شویم. در عرصه جهانی آنچه که کشورهای دیگر می‌خواهند از ما ببینند براساس داشته‌هایمان است. اگر جامعه‌شناسی، فلسفه و مدیریت و... بخواهد در عرصه بین‌المللی وارد تعامل شود باید با ترجمه آثار دانشگاهی اصیل این اقدام را انجام دهد.

میرزایی افزود: به طور مثال وبر کتاب «اخلاق پروتستانی و روح سرمایه‌داری» را درباره جامعه خود نوشت و ما نیز باید تلاش کنیم نسبت بین دولت و ملت و دولت و دین را براساس داشته‌های خود عرضه کنیم. ما می‌توانیم در عرصه جهانی سهم ایجاد کنیم چنانچه حرف خودمان را عرضه کنیم و تنها مترجم و بهره‌بردار نباشیم. در نشر دانشگاهی باید اصالت بوجود بیاید تا کارها برای ترجمه ارائه شود.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در ادامه سخنانش درباره روند رشد علمی ایران در عرصه جهانی توضیح داد: اکنون وضعیت ما آستانه‌ای است و در پیچ تاریخی قرار دارد و به تناسب سیاستگذاری‌های در این حوزه وضعیتمان سامان خواهد یافت. البته من معتقدم سیاست‌های موجود برای رشد علمی در عرصه مقالات با استاندارد ISI به ذات خود ایرادی ندارد اما مهم این است که در عرصه جهانی به چه میزان به این مقالات ارجاع داده می‌شود.

وی افزود: از سوی دیگر در حوزه مقالات علمی باید این نکته را توجه داشته باشیم که سهم مقالات علوم انسانی در مقایسه با علوم پایه و پزشکی بسیار پایین است و به همین دلیل چهره ای که هم‌اکنون از ما در عرصه بین‌المللی ارائه می‌شود چهره ای کاریکاتوری است. چراکه بسیاری از اطلاعات در حوزه علوم انسانی به دلیل محرمانه بودن ارائه نمی‌شود و اساسا باید تدابیری صورت گیرد تا آثار علوم انسانی با زبان بین‌المللی ارائه شود.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.