گزارش ایران آنلاین از نشست «جامعه و فیلترینگ تلگرام»:

تلگرام چه تعهداتی در قبال ایران داشته که عمل نکرده و به فیلتر شدن آن منجر شده است؟

اندیشه /
شناسه خبر: 356238

دکتر حسن نمکدوست در نشست «جامعه و فیلترینگ تلگرام»عنوان کرد: با سانسور یا فیلتر نمی­ توان جلوی توسعه مناسبات انسان‌ها را گرفت و این امری منتفی‌شده است و باید با دادن اطلاعات به مردم اعتماد اجتماعی را جلب کرد.

ایران آنلاین /گروه اندیشه:

به گزارش خبرنگار ایران آنلاین، نشست «جامعه و فیلترینگ تلگرام» به همت انجمن اندیشه و قلم، 17 اردیبهشت ماه در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد. دکتر نعمت الله فاضلی، دانشیار انسان شناسی و فرهنگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دکتر حسن نمکدوست، استاد روزنامه نگاری و مدیر مرکز آموزش موسسه همشهری و مهدی فضائلی، کارشناس رسانه و مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس از سخنرانان این نشست بودند.

*چرا ما الان باید بشنویم که تلگرام تعهداتی در قبال ایران داشته است؟ اصلا این تعهدات چه بوده است و چه کسانی با صاحبان تلگرام مذاکره کردند؟

به گزارش خبرنگار ایران آنلاین، دکتر حسن نمکدوست معتقد است که دو برداشت از فیلترینگ تلگرام وجود دارد؛ نخست، مفهومی به نام «سانسور» که برداشت وسیعی است؛ یعنی، محروم کردن مردم از اطلاعات. بحث دیگر محافظت است و آن اینکه شبکه های اجتماعی موبایلی می توانند به طور خاص تهدیدهایی را متوجه مردم کنند و باید حذف شوند.

اما به زعم او، با سانسور یا فیلتر نمی­ توان جلوی توسعه مناسبات انسان‌ها را گرفت و این امری منتفی‌شده است. اگر فرض کنیم این اتفاق بیفتد و تلگرام فیلتر شود و ما همه کارهایی که در تلگرام انجام می‌دادیم را در سروش انجام دهیم، فی‌نفسه اتفاق خوبی است اما با این شرط که بتواند اعتماد اجتماعی را جلب کند. نکته‌ای که برای همه جای سوال است این است که آیا سروش هم مثل تلگرام خواهد بود؟

به باور نمکدوست، در جامعه سوالات بسیاری در خصوص چرایی فیلتر شدن تلگرام وجود دارد ما در این چند ماه گذشته می‌شنویم که تلگرام و آقای دوروف به تعهداتی که داشته است عمل نکرده است. چرا ما الان باید بشنویم که تلگرام تعهداتی در قبال ایران داشته است؟ اصلا این تعهدات چه بوده است و چه کسانی با صاحبان تلگرام مذاکره کردند و موارد مذاکرات و تعهدات چه بوده است؟

از این رو، تاکید کرد که نمی‌توان پدیده‌ها را پنهان نگه داشت و سر بزنگاه‌ها با احساس مسئولیت وارد میدان شد. این نوع رفتار با جهان امروز سازگار نیست و طبیعی است که مردم فیلترینگ را نپذیرفته و با آن مخالفت کنند ما یا در جریان موضوعات قرار نمی‌گیریم یا دیر قرار می‌گیریم و مادامی که این روشنگری صورت نگیرد، اعتماد اجتماعی ایجاد نمی‌شود.

*پیام رسان های داخلی باید سطح توقع مردم را برآورده کنند

مهدی فضائلی که مدیریت پیشین خبرگزاری فارس و انتشارات سروش را در کارنامه خود دارد از جمله موافقان فیلترینگ تلگرام است. به زعم او، مطالبه مردم، خدمات است و مساله بی اعتمادی شان به پیام رسان های داخلی نیست. وی تاکید کرد که برخی ادعا کردند مردم به پیام رسان سروش اعتماد نکردند. این در حالی است که تا همین الان این پیام رسان با همه  کاستی ها و نواقصش بالای ده میلیون کاربر دارد. ۴۰ میلیون کاربری که به تلگرام عادت کرده‌اند همه به این دلیل است که تلگرام، یک سطح توقعی برای آنها ایجاد کرده است. زمانی پیام‌رسان‌های داخلی می‌توانند جایگزین پیام‌رسان‌های خارجی مثل تلگرام باشند که بتوانند خدمات بهتری از پیام‌رسان‌های خارجی ارائه دهند.

وی همچنین تاکید کرد که مرکز ملی فضای مجازی که رئیس آن را رئیس جمهور انتخاب می‌کند، جزوه‌ای را در حال حاضر روی سایت این مرکز منتشر کرده است و در این جزوه دلایل ضرورت فیلترینگ تلگرام را عنوان کرده است. بحث فیلترینگ تلگرام تصمیم یک‌شبه نبود و حدود یک سال و نیم روی آن بحث و بررسی شده است. تنها چیزی که در جلسات شورای عالی فضای مجازی با رئیس‌جمهوری محل اختلاف بوده، زمان فیلتر بوده است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.