گزارش ایران آنلاین از نشست «جامعه و فیلترینگ تلگرام»:

تلگرام سکوت تاریخی مردم را شکست از همین رو برای برخی نگران کننده شد

اندیشه /
شناسه خبر: 356175

جامعه ایرانی هیچگاه فرصت ابراز خود و شکل دادن به صدای خود را نداشته است از این رو، تاریخ گذشته ما، تاریخ سکوت است. کاری که شبکه های اجتماعی موبایلی در کنار رسانه ها انجام می دهند، برساختن صدا و شکستن سکوت است و همین امر، برخی سیاستمداران را نگران کرده است

ایران آنلاین /گروه اندیشه:

به گزارش خبرنگار ایران آنلاین، نشست «جامعه و فیلترینگ تلگرام» به همت انجمن اندیشه و قلم، 17 اردیبهشت ماه در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد. دکتر نعمت الله فاضلی، دانشیار انسان شناسی و فرهنگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دکتر حسن نمکدوست، استاد روزنامه نگاری و مدیر مرکز آموزش موسسه همشهری و مهدی فضائلی، کارشناس رسانه و مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس از سخنرانان این نشست بودند. انچه در ادامه می خوانید گزارشی از فرازهای سخنرانی دکتر فاضلی است:

 

دکتر فاضلی معتقد است که جامعه ایرانی( مردم عادی) به لحاظ تاریخی فرصت ابراز خود و شکل دادن به صدای خود را هیچگاه نداشته است از این رو، تاکید کرد که تاریخ گذشته ما، تاریخ سکوت است. 

 به باور فاضلی، کاری که شبکه های اجتماعی موبایلی در کنار رسانه ها انجام می دهند، برساختن صدا و شکستن سکوت است و همین امر، سیاستمداران را نگران کرده  است چراکه تا پیش از این، در سکوت سیاست ورزی کرده بودند و امروز در صدا باید سیاست ورزی کنند. 

دانشیار انسان شناسی و فرهنگ، مقصود خود از داشتن صدا را تفسیر تجربه ها و تبدیل آنها به پیام و نشانه و انتشارشان از طریق شبکه های اجتماعی و پیام رسان عنوان کرد و بر این باور است که صدا دقیقا چیزی است که در حوزه عمومی شکل می گیرد و به نوعی به یک آگاهی عمومی بدل می شود. 

وی در ادامه با استناد به آرا پیتر برگز تاکید کرد که آگاهی عمومی همان واقعیت اجتماعی است که در مسیر و امتداد زندگی روزمره شکل می گیرد؛ به تعبیری، واقعیت آن چیزی است که مردم در زندگی روزمره برساخت می کنند. به باور فاضلی، اینکه سیاستگذاران نتوانسته اند مصلحت خود را به مصلحت عامه نزدیک کند، یک بحران است.

وی تاکید کرد که شبکه های پیام رسان موبایلی، عرصه خصوصی زندگی روزمره است و به همین دلیل افراد نمی توانند به هر پیام رسانی اعتماد کنند. همچنین به باور او، عرصه زندگی روزمره، عرصه عواطف، کنش های احساسی، صمیمیت، است و عرصه عقلانیت سیستمی و ابزاری نیست. فاضلی عرصه زندگی روزمره را فضایی دانست که می توانیم خود را آنگونه که هستیم ابراز  و آشکار کنیم. 

فاضلی تلگرام و شبکه های موبایلی پیام رسان را امروز یک امر پروبلماتیک دانست چراکه عین ارتباط هستند و تا به حال مردم نتوانسته اند چنین به صورت شبکه ای با هم در ارتباط قرار بگیرند و به همین دلیل حساسیت سیاستمداران را برانگیخته است. 

وی در پایان تاکید کرد که حاکمیت باید ایتدا منطق برساخت واقعیت اجتماعی انسان امروزی را فهم کند سپس بکوشد برای آن سیاست ارائه کند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.