بازی های آپارتمانی هم نوستالژی می شوند

زندگی /
شناسه خبر: 353548

زوج های جوانی که به تازگی پدر و مادر شده اند تجربه بازی در فضای باز، دویدن های سرخوشانه در کوچه پس کوچه ها و جمع های دوستانه پر از سر و صدای روزهای کودکی را خوب به خاطر دارند برای همین گمان می کنند فرزندان شان که امروز بدون همبازی، در خانه های کوچک و البته در سکوت بازی می کنند آینده روشنی نخواهند داشت.

ایران آنلاین /درست است حال و هوای خوش بازی های پر جست و خیز کودکی و خاطرات شیرین آن روزها قابل انکار نیست، اما اگر کودکان امروز هم بازهای های آپارتمانی ساده اما اصولی را که در زیر به آنها اشاره می شود تجربه کنند نه تنها به پرورش فکر، شخصیت و تقویت هوش و مهارت های زندگی آنها کمک می شود که وقتی به سن و سال امروز پدر و مادرهایشان برسند همین بازی های آپارتمانی برایشان نوستالژی خواهد شد.

 

1 - از چه کسی خجالت می کشی؟

این بازی با هدف جرأت آموزی، رفع خجالت و حساسیت زدایی از 5 سالگی قابل اجرا است. در این بازی کودک یا کودکانی که دور هم جمع شده اند می گویند که از چه چیزی یا در چه موقعیت هایی خجالت می کشد، نوع خجالت هر یک از کودکان روی تابلو نوشته و به بحث گذاشته می شود و هر کودک با توجه به نوع خجالت در موقعیت نمایشی قرار می گیرد و تشویق می شود تا با خجالت خود مبارزه و بر آن غلبه کند.

2 - انتخاب شغل

این بازی هم که از 5 سالگی قابل اجرا است با هدف بررسی علائق و استعدادهای کودک و آینده نگری انجام می شود. در این بازی کودکان می گویند دوست دارند در آینده چه شغلی داشته باشند و علت انتخاب این شغل و اطلاعاتی را که از آن دارند به سایر کودکان می دهند.

3-  بازی دوست داشتن غذاها

با هدف تغییر ذائقه کودکان و گرایش آن ها به غذاهای مقوی از 3 سالگی قابل اجرا است. در مرحله اول این بازی کودک می گوید کدام یک از غذاها را بیشتر دوست دارد و کدام غذا را دوست ندارد. در مرحله بعدی نظرات کودک ثبت می شود، پس از آن درباره خواص غذاهای مقوی، سبزیجات و لبنیات برای کودکان توضیح داده می شود؛ برای مثال هر بچه ای که دوست دارد قوی بشود غذاهایی را که با اسفناج درست می شوند غذا را بخورد، شبیه قهرمان کارتون ملوان زبل که با خوردن اسفناج قوی می شد.

4- مهارت های زندگی

یک بازی سودمند است که از 5 سالگی می توان کودکان را با هدف آموزش مسائل مختلف، تقویت حافظه و دقت به انجام آن تشویق کرد.
این بازی به دو صورت گروهی و انفرادی قابل اجرا است و کودکان با کمک اسباب بازی های مختلف، مهارت هایی مثل آشپزی، بچه داری، باغبانی، خیاطی، ظرف شویی، خانه داری، خرید کردن و مواردی از این قبیل را بازی می کنند. به عنوان مثال کودکی که نقش آشپز را بازی می کند به همین واسطه  نحوه درست کردن غذاهای مختلف را یاد می گیرد چراکه در این بازی فردی به عنوان راهنما هدایت کودکان را بر عهده دارد.

5- بازی حیوانات

از سن 3 سالگی می توان کودکان را با این بازی آشنا کرد تا از همین سنین کم، حیوانات را دوست داشته باشند و از آزار رساندن به آنها برحذر داشته شوند.
در این بازی هم از کودکان خواسته می شود تا در مورد اینکه کدام حیوان را بیشتر از همه دوست دارند و از کدام حیوان خوششان نمی آید نظرات شان را بگویند.  بعد از ثبت نظر آنها، درمورد دلایل کودکان برای دوست داشتن حیوانات و آزار نرساندن به آنها صحبت می شود. در مرحله بعد کودکان با استفاده از اسباب بازی های حیوانات یک باغ وحش می سازند و به این ترتیب غذای مختص هر حیوان و مشخصات آن به کودک آموزش داده می شود.

6- بازی دوست داشتن

کودکانی که 3 ساله می شوند می توانند بازی دوست داشتن را انجانم بدهند. در این بازی با هدف محبت به دیگران، آموزش مسائل اجتماعی و پرهیز از کینه ورزی از کودکان خواسته می شود تا بگویند چه کسی را بیشتر از همه و چه کسی را کمتر دوست دارند و علت آن را نیز مطرح کنند. بعد از ثبت نظرات کودکان و در مرحله پایانی بازی در رابطه با دوست داشتن دیگران و محبت کردن صحبت می شود تا به این وسیله دیدگاه منفی کودکان در مورد دیگران تغییر کند.

7- بازی با عروسک

این بازی هم از 3 سالگی کودکان به بعد اثر بخش خواهد بود چرا که با هدف رشد خلاقیت و قدرت برون فکنی کودکان از آنها خواسته می شود هر بازی که دوست دارند را با عروسک شان انجام دهند و هر حرفی که دوست دارند به عروسک شان بگویند.
ممکن است در ظاهر بازی ساده ای به نظر برسد اما واقعیت این است که حرکات، حالات و محتوای ارتباطات کلامی کودکان به کمک همین بازی ثبت و مورد بررسی قرار می گیرد.

8- بازی دزد و پلیس

کودکان از 5 سالگی می توانند در این بازی شرکت کنند. یکی از بچه ها نقش دزد و دیگری نقش پلیس را بازی می کند. از آنجا که هدف از انجام این بازی آموزش مسائل اجتماعی، تحرک، حساسیت زدایی و نقش آفرینی است برای کودکانی که از دزد می ترسند بازی خوبی خواهد بود.  مناسب است. همچنین برای ایجاد نشاط بیشتر در این بازی می توان از وسایلی مانند چشم بند، دستبند و هفت تیر پلاستیکی هم استفاده کرد.

9- کشف تغییرات

این بازی شبیه به همان بازی دوران کودکی هایمان است. کودکان 3 سال به بالا به منظور افزایش دقت و حافظه در این بازی شرکت می کنند. از آنها خواسته می شود وسایل داخل اتاق را به دقت زیر نظر بگیرند سپس یکی از آنها از اتاق بیرون می رود، جای یکی از اشیای از اتاق تغییر میکند و وقتی کودک مورد نظر به داخل اتاق بازگشت باید در مورد زمان تعیین شده تغییر ایجاد شده را حدس بزند. این کار می تواند به صورت گروهی نیز انجام شود به این ترتیب که بچه ها رو به دیوار می ایستند و تغییر ایجاد می شود و سپس هر کدام از بچه ها زودتر تغییر ایجاد شده را حدس بزند برنده بازی است.

10- حدس بزن کجاست؟

این بازی که معمولا گروهی انجام می شود با هدف افزایش دقت و سرعت عمل از سن سالگی برای کودکان امکان پذیر است. در این بازی یک شیء به کودکان نشان داده می شود، سپس از آنها می خواهیم رو به دیوار بایستند و مهره را در یک قسمت از اتاق پنهان می کنیم . هرکس زودتر جای آن را پیدا کند برنده این بازی خواهد بود. البته باید در نظر داشت می توان این بازی را به صورت انفرادی و با احتساب زمان نیز اجرا کرد.

  بازی های آپارتمانی هم نوستالژی می شوند
  بازی های آپارتمانی هم نوستالژی می شوند
  بازی های آپارتمانی هم نوستالژی می شوند
  بازی های آپارتمانی هم نوستالژی می شوند
  بازی های آپارتمانی هم نوستالژی می شوند

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.