ion

فرمان پلیس و حقوق شهروندی

حقوقی /
شناسه خبر: 353274

درسال 2015، ساندرا بلاند شهروند امریکایی و آفریقایی تبار 28 ساله در تگزاس در برابر فرمان پلیس راهنمایی و رانندگی ابتدا در مورد خاموش کردن سیگارش و سپس ترک ماشین، مقاومت می‌کند. در حالی که پلیس مدام به او این جمله را می‌گفته است: این یک امر یا فرمان قانونی است و او تحت بازداشت است.

ایران آنلاین / ساندرا پاسخ می‌داده: چرا من تحت بازداشت هستم؟ در نهایت پلیس در ماشین او را باز کرده و با مشاجره و درگیری او را از ماشین خارج کرده و به زور بر زمین قرار داده و بازداشتش می‌کند. مشاجره که بالا می‌گیرد، پلیس به او می‌گوید: به زندان خواهی رفت و در جایی دیگر از سوی افسر پلیس بیان می‌شود: تو را آتش خواهم زد. در فیلم‌هایی که از این برخورد باقی مانده، صدای گریه ساندرا نیز به گوش می‌رسیدکه از پلیس می‌پرسیده است: چرا تحت بازداشت است؟ او در نهایت با اتهام توهین به پلیس بازداشت شده و در بازداشتگاه خودکشی کرده و جان خود را از دست می‌دهد. حول چگونگی مرگ ساندرا بلاند در ایالات متحده، بحث‌ها و تردید‌های بسیاری صورت می‌گیرد که منجر به تشکیل یک پرونده قضایی می‌شود؛ اما در کنار آن، این حادثه سبب می‌شود که بار دیگر به شکل جدی، در محافل آکادمیک و غیرآکادمیک، حول حقوق شهروندی و امر یا فرمان پلیس، مباحثات فراوانی صورت بگیرد. مباحثاتی که تلاش می‌کند به یک سلسله چالش‌های حقوقی و غیرحقوقی در این خصوص پاسخ دهد. پرسش‌هایی از این قبیل می‌توان در این خصوص مطرح کرد: تعریف امر یا فرمان قانونی از سوی نیروی پلیس چیست؟ در صورت غیرقانونی رفتار کردن پلیس، شهروند از چه حقوقی برخوردار است؟محدودیت‌های پلیس در برخورد با شهروندان چیست؟ محدودیت‌های شهروندان در برابر پلیس چیست؟ آیا شهروندان می‌توانند در مورد قانونی بودن و مشروع بودن یک فرمان قانونی با مأمور اجرای قانون وارد مجادله شوند؟ آیا درهمه حوزه‌هایی که شهروندان با پلیس روبه‌رو می‌شوند، ضوابط یکسانی حاکم است؟ به این معنا که آیا کسی که متهم به قاچاق مواد است با آن شخصی که آیین نامه‌ رانندگی را رعایت نکرده (فعالیت مجرمانه‌ای صورت نداده) در برابر امر قانونی یا غیرقانونی پلیس، می‌تواند متفاوت رفتار کند؟ آیا پلیس می‌تواند در برابر سرپیچی شهروندی که فعالیت مجرمانه نداشته، از حد بالایی از خشونت استفاده کند؟

 همچنین این مهم که اختیار، صلاحیت و قدرت پلیس در بازداشت یک فرد یک مسأله است و شیوه‌ای که مأمور قانون برای اجرای قدرت قانونی‌اش به کار می‌گیرد، مسأله دیگر و همچنین عادلانه بودن، منصفانه بودن، مشروع بودن دستور قانون و تفاوت‌های آن با قانونی بودن یک دستور نیز مواردی هستند که می‌توانند در این خصوص مورد توجه قرار بگیرند. انتشار فیلمی در خصوص برخورد نیروی انتظامی با یکی از شهروندان، در خصوص حجاب، واکنش‌های متفاوتی در روزهای اخیر در کشور ما برانگیخت. از شماتت رفتار نیروی انتظامی و عذرخواهی مقامات تا استدلال برخی ازمسؤلان و صاحبنظران که پلیس در حال انجام وظیفه بوده و نبایستی در برابر فرمان پلیس مقاومت می‌شده است یا اینکه اقتدار پلیس اهمیت فراوان دارد و نباید این گونه تضعیف شود، را می‌توان در این طیف گسترده واکنش‌ها مشاهده کرد. شایسته است از فضای پیش آمده، برای رشد آگاهی‌های شهروندان و نیروی انتظامی در خصوص حقوق شهروندی(در زمان رویارویی پلیس و شهروندان) سود جست. همچنین در دانشگاه‌های حقوق و جامعه شناسی نیز می‌توان چنین چالش‌هایی را به شکل جدی تری مورد توجه قرار داد، تا اگر آسیب و کمبودی در ساختار فرهنگی و حقوقی جامعه در خصوص برخورد نیروی انتظامی و شهروندان وجود دارد، شناسایی و راهکارهای مناسب برای آن جست‌و‌جو و ارائه شود./روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.