ion

گفت‌وگو با مرد رک‌گوی فوتبال

خداداد: می‌دانیم فساد وجود دارد و به آن می‌خندیم!

ورزشی /
شناسه خبر: 353166

لیگ یک فوتبال ایران دیروز به پایان رسید. اما اتفاقات عجیب و غریب آن بر کسی پوشیده نیست و هر ساله در هفته‌های پایانی لیگ دسته یک شاهد اتفاقات زیادی هستیم.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از روزنامه ایران، عادل فردوسی‌پور دو هفته پیاپی در برنامه «90» راجع به داوری‌های مشکوک در لیگ یک، ورود بازیکنان پولی به فوتبال و شرط‌بندی مسابقات صحبت کرد که بحث‌هایی درخصوص این اتفاقات هم مطرح شد اما شاید خداداد عزیزی را بتوانیم یکی از چهره‌های بی پرده فوتبال ایران بدانیم که بارها در مورد فساد در فوتبال به تندی صحبت کرد. او این بار هم درخصوص اتفاقات عجیب در لیگ یک اظهارنظر کرد و از حقایق دیگری پرده برداشت.

خداداد عزیزی درخصوص اتفاقات لیگ یک به خبرنگار «ایران» می‌گوید: «در سال 86 که مدیر فنی تیم پیام خراسان بودم، از این دست اتفاقات برای من زیاد افتاد. در آن سال داور می‌خریدند، بازیکن می‌خریدند و کارهای دیگری می‌کردند. جالب اینجا بود که این پیشنهادها از طرف تیم حریف بود. در ابومسلم هم یکسری از آدم‌ها بودند که پول می‌گرفتند و نتایج را تغییر می‌دادند و آن پول را بین اعضا تقسیم می‌کردند. مثلاً به مربی می‌دادند که فلان بازیکن را در ترکیب قرار ندهد یا به بازیکن می‌دادند تا اخراج شود.»
این پیشکسوت فوتبال ادامه می‌دهد: «از سال 86 چندین سال است که می‌گذرد و قطعاً همین اطرافیان دست به کارهای جدیدتری می‌زنند و مصاحبه من و سایر افراد هم هیچ تأثیری در تغییر این روند نخواهد داشت چرا که هیچ همتی برای ریشه‌کن کردن این اتفاقات وجود ندارد. علاوه بر این کسی دوست ندارد به این موضوعات سر و سامان دهد. 4 سال پیش در لیگ یک بازیکنی نیمه اول جزو 18 بازیکن نبوده و از روی سکو بازی تیمش را می‌دید اما به یکباره نیمه دوم وارد زمین شد. مثلاً بازیکنی با پیراهن بازیکن دیگری وارد زمین می‌شود و این اتفاقات حقیقتاً عجیب و خنده‌دار است.»
او بیان می‌کند: «لیگ یک، جای بدی است به این خاطر که نظارتی در آن وجود ندارد و به همین دلیل در لیگ یک تعدادی هستند که تنها به دنبال تغییر نتایج هستند اما این اطرافیانی که صحبت از آنها می‌شود، کاملاً ناشناخته هستند در صورتی که می‌توان آنها را شناسایی کرد. در لیگ یک امسال عده‌ای به دنبال این بودند تا فلان تیم بالا نیاید و تیم دیگری به لیگ برتر صعود کند. در هفته‌های آخر هم این اتفاقات تکرار شد چرا که در این هفته‌ها کار تیم‌ها به گل‌شماری کشیده شد و قطعاً همین افراد نتایج را مشخص می‌کنند!» عزیزی می‌گوید: «من بارها چنین قضایایی را عنوان کردم و اعتقاد من بر این است که برای ریشه‌کن کردن فساد، امور را به من بسپرند، من می‌توانم فساد در فوتبال را ریشه‌کن کنم. سال‌هاست که در فوتبال بخصوص در لیگ یک حضور داشتم و از تمام این اتفاقات آگاهم. تنها گوشه‌ای از فساد در لیگ یک در برنامه «90» نمایش داده می‌شود و فساد در لیگ یک بسیار زیاد است.»
این پیشکسوت فوتبال با اشاره به این موضوع که برای ریشه‌کن کردن فساد در فوتبال ما نیازمند همکاری 4 ارگان هستیم، می‌افزاید: «برای این موضوع باید وزارت اطلاعات، قوه قضائیه، نیروی انتظامی و فدراسیون فوتبال به صورت نزدیک همکاری کنند تا از این به بعد شاهد ریشه‌کن شدن اتفاقات این چنینی در فوتبال باشیم و این اطرافیان را از فوتبال دور کنیم.»
او بیان می‌کند: «در کشور چین کسانی که مفاسد بزرگ می‌کنند اعدام می‌شوند، البته این جریمه برای کشوری است که با اعدام مخالف است اما آنها این کار را انجام می‌دهند. لیگ یک روزهای پرتنشی را سپری می‌کند و آن بالای جدول پشت پرده جنگ و دعواست و کسی نمی‌تواند کاری انجام دهد. متأسفانه همه می‌دانیم که فساد در فوتبال وجود دارد اما به این اتفاقات می‌خندیم. اگر صبا این کار را انجام داده، حذفش کنید.»
عزیزی ادامه می‌دهد: «دو نفر از نمایندگان زن در مجلس حرف قشنگی زده‌اند، آنها در مورد حجاب می‌گویند که 20 سال است ما گشت ارشاد داریم اما در طی این سال‌ها هیچ اتفاقی برای حجاب نیفتاده. در فوتبال هم ما حدود 15 سال است که کمیته اخلاق را راه‌اندازی کردیم اما همین کمیته در طول این سال‌ها چند نفر را محروم کرده‌اند؟ نام چند نفر به خاطر فساد در این رشته اعلام شده؟»
این پیشکسوت فوتبال به پرونده فساد در فوتبال اشاره می‌کند و می‌گوید: «این پرونده در فوتبال سال‌هاست که به مجلس رفته و در آنجا بررسی شد اما جالب اینجاست که نامی از کسی برده نمی‌شود! اعتقادمان بر این است که آبروی مؤمن نباید برود اما آیا کسی که فساد می‌کند، مؤمن است؟ با خارج شدن اطرافیانی که بارها از آنها با همین اسم نام می‌برند، مشکل حل خواهد شد. در برنامه «90» صحبت می‌شود و می‌گویند یک آقایی فاسد است و یک علامت سؤال بزرگی بالای سر او می‌گذارند و محکوم نمی‌شود؛ تمام!» او بیان می‌کند: «حقیقتاً موضوع در لیگ برترمان به گونه دیگری است، در لیگ برتر فساد کمتر است چرا که جرأت چنین کاری وجود ندارد اما مباحث مالی در لیگ برتر علامت سؤال بزرگی است که تیم‌ها هیچ زمان پاسخ آن را پیدا نخواهند کرد. فوتبال ما تعطیل است و به یک سفره هزار نفری تبدیل شده که پای این سفره نشسته‌اند و همه خوشحال و شاد هستند.»
عزیزی می‌افزاید: «شک نکنید اگر ای‌اف‌سی بداند که فدراسیون فوتبال پول تبلیغات محیطی را به تیم‌ها نمی‌دهد، فوتبال ما را محروم خواهد کرد. می‌گویند که چرا صدا و سیما پول حق پخش را نمی‌دهد، در حالی که همه تیم‌های ما دولتی هستند و صدا و سیمای ما هم که دولتی است پس دولت که به دولت پولی پرداخت نمی‌کند. یک نهاد دولتی چرا باید به یک نهاد دولتی دیگر پول بدهد؟ صدا و سیما حق دارد پولی بابت حق پخش ندهد.»
او در مورد صحبت‌های علی کفاشیان که گفته فساد در فوتبال وجود ندارد، این گونه واکنش نشان می‌دهد: «انگار کفاشیان مدتی است که در فوتبال نبوده و در والیبال و بسکتبال فعالیت می‌کند (باخنده). انگار او از همه جا بی‌خبر است.»
این پیشکسوت فوتبال در مورد نابود شدن تیم‌های ریشه‌داری همچون پاس، راه آهن، صبا و... می‌گوید: «این هنر ماست که تیم‌های ریشه‌دار را نابود کنیم. تیمی همچون ابومسلم که نابود شد یا مثلاً پاس را به همدان دادیم تا به یکباره اسمش محو شود. همانند کیومرث ‌هاشمی که می‌خواست نام من را محو کند.»

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.