رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز:

کانون وکلا اطلاعی از کم و کیف طرح آموزش و پذیرش وکالت ندارد

حقوقی /
شناسه خبر: 352820

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: کانون وکلا اطلاعی از کم و کیف طرح آموزش و پذیرش وکالت که در کمیسیون قضائی مجلس مطرح شده است، ندارد.

ایران آنلاین /عیسی امینی روز شنبه در نخستین نشست خبری دوره سی ام هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، اظهار کرد: هر طرح و لایحه ای که برای بهبود سازمان در نظر گرفته می شود، انتظار می رود که توسط همان نهاد سازماندهی و کارشناسی شود اما تا امروز درباره این طرح هیچ اطلاعی وجود نداشت ضمن اینکه شنیدم مرکز مشاوران هم اطلاعی از این طرح نداشت.

وی افزود: همه آزمون ها و کنکورها ظرفیت محدود دارد و درباره آزمون وکالت هم به همین ترتیب است ضمن اینکه ظرفیت پذیرش آزمون وکالت، براساس نظر کمیسیونی متشکل از 2 عضو از دادگستری و یک عضو از کانون وکلا تعیین می شود.
امینی خاطرنشان کرد: اتهام هایی به ناحق به کانون وکلا وارد می شود اما واقعیت این است که با توجه به تعداد وکلای بیکار باید گفت بیکاری با افزایش ظرفیت کانون حل نمی شود بلکه از گروهی به گروه دیگر منتقل می شود.
رئیس کانون وکلا تصریح کرد: نیاز به طرح در این زمینه وجود ندارد و اگر نیازی هم باشد مربوط به لایحه استقلال کانون وکلای مرکز است که کارشناسی شده و با مشورت کانون وکلا تنظیم شده است.
امینی درباره میزان حق الوکاله ها گفت: هرچند اتهاماتی از طریق تربیون هایی به برخی وکلا وارد می شود اما اعتماد به جامعه وکالت همچنان وجود دارد.
وی یادآور شد: توافق در میزان حق الوکاله ها وجود دارد اما معتقدم در این زمینه باید عرف، منطق و قانون را در نظر بگیریم و اصول اخلاف حرفه ای یا کد اخلاقی باید مدون شود.
رییس کانون وکلای دادگستری مرکز در مورد افزایش حق عضویت کانون ها گفت: سیر صعودی طبیعی است و در زمان هیات مدیره قبل حق عضویت ها تعیین و به تصویب رئیس قوه قضائیه رسید و با مشکلات و اعتراضات عدیده ای صورت گرفت.
وی ادامه داد: پیشنهاد رئیس وقت هیات مدیره کانون افزایش پلکانی بود و از ۳۰۰ هزار تومان به ۶۰۰ تومان افزایش یافت.
امینی خاطرنشان کرد: انتظار ما از قوه قضائیه و مجلس این است که مبلغ هزینه دادرسی که ۸۰۰ هزار تومان است را کاهش دهند و این میزان در مورد معاضدت ها و پرونده های تسخیری جبران شود به طوری که این مبلغ به نصف کاهش یابد.
وی درباره حق الوکاله پایه گفت: وقتی آیین نامه ای را وضع می کنیم و مقرر می شود که وکلا حسب مورد وجهی را اخذ کنند، این مقررات به مرور زمان و به تدریج متروک می شود و آیین نامه پیشنهادی هیات مدیره سابق عینا مورد تایید ما است.
امینی اضافه کرد: بحث حق الوکاله های نامتعارف ابزاری برای فشار ناروا به جامعه وکالت شده است که حتی جامعه وکالت هم از برخی از ارقام حق الوکاله ها متحیر هستند.
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز درباره جذب مجدد مرکز مشاوران گفت: این موضوع قابل پذیرش کانون وکلا نیست و خواهش ما این است که از ادامه جذب توسط این مرکز به صورت جدی خودداری شود زیرا مشکلات موجود برای وکلای کانون برای وکلای مرکز مشاوران هم هست و موازی سازی و استمرار به نفع جامعه نیست.
امینی درباره ظرفیت های آزمون وکالت در سال گذشته اظهار کرد: افزایش ظرفیت ایثارگری در راستای حفظ جایگاه و مقام ایثارگران تخصیص داده شده است و به نظر می رسد اضافه کردن ظرفیت جدید مورد تایید ایثارگران هم نباشد که البته این موضوع را بررسی می کنیم و در آینده نظر خواهیم داد.
رئیس کانو وکلا در پاسخ به سوالی درباره منشور اخلاقی ‌وکلا گفت: تدوین اصول اخلاقی حرفه ای در راستای اجرای منویات استاد کاتوزیان است و اصول اخلاقی جزو برنامه های اصلی این دوره از هیات مدیره کانون است و امیدواریم تا پایان سال تدوین و اجرای آن انجام شود.
امینی در رابطه با اهمیت استقلال کانون های وکلا و جایگاه خاص کانون وکلای مرکز اظهار کرد: این کانون در قوانین ما به اسم ذکر شده است و هدف ما پیش گرفتن وحدت و حفظ استقلال کانون ها است و اتحادیه کانون های وکلا هم جایگاه وحدت بخش دارد.
وی درباره شیوه برگزاری آزمون وکالت و امکان اصلاح این شیوه گفت: روش تستی برای همه آزمون ها عالی نیست اما بهترین روش موجود است زیرا در روش های تشریحی موفق نبوده ایم و ناچار به ادامه روش تستی هستیم البته معتقدم بهتر است ابتدا آزمون برگزار شود و پس از آن انتخاب کانون ها صورت گیرد.
رئیس کانون وکلا با تاکید بر اینکه کانون وکلا خواستار تعامل حداکثری با قوا و حفظ استقلال کانون است، افزود: نگرش اجتماعی ما این است که در دو سال پیش رو در راستای حقوق ملت با قوای سه گانه تعامل بیشتری برقرار کنیم.
امینی خاطرنشان کرد: فرهنگ سازی حرفه وکالت جزو وظایف ذاتی کانون وکلا است و هر نهادی که متولی یک امر است، متولی فرهنگسازی هم محسوب می شود و درخواست ما این است که سایر نهادها به جایگاه حیثیتی وکلا خدشه وارد نکنند و حضور وکیل در جامعه فرهنگسازی شود.
وی درباره وکلای زندانی گفت: کانون وکلا علاوه بر اینکه نهاد ملی است، نهاد صنفی نیز محسوب می شود و وظیفه دارد از حقوق صنفی خود دفاع کند و در این زمینه انتظار ما از رئیس قوه قضائیه این است که در ایام ماه مبارک شعبان رأفت اسلامی را لحاظ کنند و ما هم پیگیر حقوق این افراد هستیم.
امینی درباره فعالیت های اداره معاضدت کانون وکلا گفت: این اداره در سال حداقل چهار هزار پرونده مفتوح دارد و این فعالیت ها از جمله خدمات اجتماعی کانون است./ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.