ion

مردم روستاهای ترکیه به جای تلفن همراه از سوت استفاده می کنند

زبان سوت به جای تلفن همراه

زندگی /
شناسه خبر: 350726

زبان سوت؛ زبان عجیب در روستایی در ترکیه؛ آیا باور می کنید در بعضی از روستا های کوهستانی ترکیه مردم به طور کامل از گوشی های تلفن همراه و وسایل ارتباطی مدرن بی نیاز هستند و به جای آن از روش قدیمی و عجیبی برای برقراری ارتباط با هم استفاده می کنند. به این روش «زبان سوت» می گویند.

ایران آنلاین /زبان سوت یا زبان پرندگان روشی است که ساکنان مناطق کوهستانی ترکیه مُشرف بر دریای سیاه آن را به کار می گیرند. قدمت این زبان به بیش از پانصد سال پیش باز می گردد. در حال حاضر ۱۰ هزار نفر از ساکنان این منطقه ی کوهستانی از این زبان استفاده می کنند.

اغلب ساکنان استان غیرسون برای صدا زدن یکدیگر از زبان سوت استفاده می کنند. این منطقه به زمین های ناهموار و قله های پوشیده از درخت در شمال ترکیه شهرت دارد.
با وجود این که زبان سوت در میان برخی فرهنگ های جهان از جمله بومیان مکزیک, جزایر قناری و یونان وجود دارد اما به اندازه ی این روستای شمال ترکیه تسرّی نداشته است. صدای سوت صدای آشنای مردم این منطقه است که از مسافت های چند کیلومتری به گوش می رسد. این زبان در لغت نامه ی خود بیش از 400حالت دارد تا جایی که سازمان یونسکو در زمینه ی علم و فرهنگ این زبان را در فهرست میراث فرهنگی جهانی ثبت کرده است.

با این وجود خطر از بین رفتن این زبان و کاهش گستره ی آن با سلطه ی گوشی های تلفن همراه دور از انتظار نیست. این زبان تا چندی پیش در همه ی مناطق دریای سیاه منتشر بود اما امروزه کارکرد آن فقط در میان دامداران و کشاورزان روستای کوهستانی شمال ترکیه است.

---
مردم  روستاهای  ترکیه  به جای تلفن همراه از سوت استفاده می کنند  زبان سوت به جای تلفن همراه
مردم  روستاهای  ترکیه  به جای تلفن همراه از سوت استفاده می کنند  زبان سوت به جای تلفن همراه

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.