ion

سما برهانی با نبوغ بالای خود در ریاضیات افتخارات زیادی در رقابت های ملی و بین المللی UCMAS کسب کرده است

زندگی معادله ای است در منشور مجهولات

زندگی /
شناسه خبر: 350656

فیلم نبوغ سما برهانی دانش‌آموز 13 ساله البرزی در ریاضیات این روزها در کانال‌های تلگرامی منتشر شده است و بسیاری با دیدن این فیلم به وجود چنین دختری افتخار کرده‌اند. این دختر 13 ساله این روزها به نام یکی از نوابغ ریاضی کشور شناخته می‌شود. کسب چند عنوان قهرمانی کشوری و جهانی در رقابت‌های یوسی مس (ucmas - مفهوم جهانی سیستم حساب ذهنی) او را در مسیری قرار داد تا به‌عنوان یکی از نابغه‌های ایرانی برای برافراشتن پرچم ایران در رقابت‌های جهانی تلاش کند.

ایران آنلاین /زندگی شبیه معادله‌ای است که مجهولات زیادی دارد و نمی‌توان همه آنها را حل کرد و جواب درست به آنها داد و فقط باید بهترین‌ها را انتخاب کرد. این جمله دختر 13 ساله‌ای است که این روزها به نام یکی از نوابغ ریاضی کشور شناخته می‌شود. گرچه او معتقد است برای نابغه شدن نبوغ لازم نیست بلکه با تمرین و تلاش می‌توان به همه چیز رسید اما کسب چند عنوان قهرمانی کشوری و جهانی در رقابت‌های یوسی مس (ucmas - مفهوم جهانی سیستم حساب ذهنی) او را در مسیری قرار داد تا به‌عنوان یکی از نابغه‌های ایرانی برای برافراشتن پرچم ایران در رقابت‌های جهانی تلاش کند. فیلم نبوغ سما برهانی دانش‌آموز 13 ساله البرزی در ریاضیات این روزها در کانال‌های تلگرامی منتشر شده است و بسیاری با دیدن این فیلم نسبت به وجود چنین دختری افتخار کرده‌اند. این نابغه که سرعت عمل او در عملیات‌های ریاضی بالاتر از ماشین حساب است درباره این موفقیت و همچنین نگاهی که به زندگی دارد  به خبرنگار روزنامه ایران اینگونه می‌گوید:

---

فرزند اول خانواده هستم و از 8سالگی در مدرسه با کلاس‌هایی که در ارتباط با محاسبات ذهنی با چرتکه برگزار می‌شد با مفهوم حساب ذهنی آشنا شدم. هر روز بیشتر به آن علاقه‌مند می‌شدم و این یادگیری‌ها باعث می‌شد اعتماد به نفس من بالا برود.

از همان سال‌ها علاقه به ریاضیات در من شکل گرفت و عاشق جمع و تفریق و جذر بودم. هر روز که می‌گذشت متوجه این واقعیت می‌شدم که با حساب ذهنی می‌توانم نیمکره چپ مغزم را فعال کنم و کسانی که در یو سی مس با روش‌های محاسبه ذهنی آشنا می‌شوند براحتی می‌توانند همه جزئیات را به خاطر بسپارند و آن را فراموش نکنند.
وی ادامه داد: وقتی برای نخستین‌بار در رقابت‌های قهرمانی کشور به مقام نخست دست پیدا کردم حس خیلی خوبی داشتم و احساس می‌کردم که نخستین گام را بخوبی برداشته‌ام. گام بعدی رقابت‌های جهانی بود. سال 92 به عضویت تیم ایران درآمدم و در رقابت‌های جهانی مالزی به مقام سوم دست پیدا کردم. سطح رقابت‌ها بسیار بالا بود و باید محاسبات پیچیده ریاضی را ذهنی انجام می‌دادیم و سرعت عمل بالا در تعیین نفرات برتر نقش اساسی داشت.کسب نخستین مقام جهانی در میان شرکت‌کنندگان کشورهای مختلف و صاحب‌نام جهان انگیزه مرا بیشتر کرد و هر روز بیشتر تمرین می‌کردم.

---


در مدرسه نیز بسیاری از معادله‌های ریاضی را ذهنی حل می‌کردم و بچه‌های مدرسه به من ماشین حساب می‌گفتند. سال‌های 93 و 94 به خاطر شیوع ویروس ابولا به این رقابت‌ها نرفتیم و سال95 در رقابت‌های جهانی که در دبی برگزار شد به مقام دوم رسیدم. در این مسابقات علاوه بر اینکه اعداد و عملیات‌های ریاضی به شکل شنیداری بیان و سؤال می‌شد باید فلش کارت‌هایی که اعداد مختلف روی آن نوشته شده بود را تنها در چند صدم ثانیه می‌دیدیم و به خاطر می‌سپردیم و پس از محاسبه ذهنی آن را جواب می‌دادیم. هرچه قدر معادلات پیچیده‌تر می‌شد برای من جذابیت بیشتری پیدا می‌کرد.
آذرماه سال گذشته نیز این رقابت‌ها در مالزی برگزار شد و این بار باید در سطح فارغ‌التحصیلان یو‌سی مس مسابقه می‌دادم. کسانی که 5بار در این سطح مسابقه داده بودند و من برای نخستین بار بود که شرکت می‌کردم. با تلاش زیاد توانستم به مقام سوم دست پیدا کنم و با توجه به بالا بودن سطح این رقابت‌ها نتیجه بسیار خوبی بود.
سما برهانی از تأثیرریاضی و اعداد و ارقام در زندگی‌اش اینگونه می‌گوید: بسیاری از جزئیات کوچک در زندگی همه ما انسان‌ها تأثیر‌گذار هستند و می‌توانند باعث اتفاق‌ها و تحولات بزرگی در زندگی شوند. سیستم حساب ذهنی باعث می‌شود که ما از هردو نیمکره مغزمان استفاده کنیم و همین امر باعث بالا رفتن دقت و تمرکز و توجه به همه جزئیات می‌شود. من این واقعیت را بخوبی در زندگی لمس کرده‌ام و هدف اصلی من نیز این است که بتوانم با پرورش ذهن‌ام از آن بهترین استفاده را ببرم.  البته اینکه برخی به من لقب نابغه یا مادر رایانه داده‌اند را قبول ندارم و معتقدم برای نابغه شدن نیاز به نبوغ نیست و حتماً نباید یک استعداد خاص داشته باشید بلکه باید با پشتکار و تلاش به هدف رسید. زندگی از نظر من پر از معادلات مجهولی است که نمی‌توان به همه آنها پاسخ صحیح داد بلکه باید از میان آنها بهترین‌ها را انتخاب کرد.
پدر و مادرم و استادانم نقش بسیار مهمی در موفقیت‌های من داشته‌اند و امیدوارم بازهم در رقابت‌های جهانی همراه با دیگر دانش‌آموزان با استعداد ایرانی نام کشورم را پرآوازه کنم.

نظرات

نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.