ion

در بیانیه اجلاس «اکو» مطرح شد؛

حمایت از پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی

سیاسی /
شناسه خبر: 347979

دبیر کلی اکو به مدت سه سال از 2018 تا 2020 به جمهوری اسلامی ایران واگذار شد

ایران آنلاین /بیست و سومین اجلاس شورای وزیران عضو سازمان همکاری اقتصادی (اکو) در حالی امروز با حضور محمد جواد ظریف در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد که نمایندگان کشورهای حاضر از پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی (WTO) حمایت کرده و مانع تراشی کشورهای فرامنطقه ای را پیرامون توسعه مناسبات اقتصادی کشورهای منطقه محکوم کردند. «اکو» یک سازمان منطقه ای به شمار می آید که در سال 1985 از سوی ایران ، پاکستان و ترکیه با هدف پیشبرد همکاریهای اقتصادی، فنی و فرهنگی میان کشورهای عضو تاسیس گردید. این سازمان چند سال بعد (1992) هفت عضو جدید شامل افغانستان، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان را هم پذیرفت تا دورنمای روشن تری را برای تقویت همکاری های تجاری کشورهای منطقه به تصویر بکشد. با وجودی که شرایط اقتصادی، سیاسی و داشتن علایق تاریخی، فرهنگی و سنتی مشترک میان کشورهای عضو؛ ایجاد همگرایی اقتصادی و سیاسی و فرهنگی را امکان پذیر کرده است اما سازمان همچنان با چالش هایی درباره اهداف خود رو به رو است.  چنانکه از منظر سیاسی در حوزه منطقه‌ای مسائل و مشکلات عدیده‌ای همچون شیوع تروریسم، جنگ‌های فرقه گرایانه و مذهبی و تحریم های یکجانبه کشورهای فرامنطقه ای علیه برخی از کشورهای عضو از جمله ایران به مشکلات جدی پیش روی تقویت همکاری های اقتصادی اعضای این سازمان تبدیل شده است.  به همین دلیل محکوم کردن تحریم های یک جانبه اقتصادی علیه کشورها که مانع توسعه اقتصادی و تجارت آزاد میان ملت ها است از جمله بندهای مهم بیانیه وزیران اکو در نشست روز گذشته بود.

به گزارش «ایران» در اجلاس امروز وزرای شرکت کننده تصمیمات لازم جهت اجرایی شدن مصوبات موافقتنامه های اکو را اتخاذ کردند تا توسعه منطقه ای و به تبع آن سطح زندگی مردم منطقه ارتقاء یافته و مردم منطقه اکو نتایج ملموس همکاری های اقتصادی را در زندگی خود احساس کنند. از دیگر مصوبات اجلاس موضوع انتصاب دبیرکل سازمان بود که دبیر کلی اکو به مدت سه سال از 2018 تا 2020 به جمهوری اسلامی ایران واگذار شد. کشورهای عضو در بیانیه اجلاس، از پیوستن جمهوری اسلامی ایران به سازمان جهانی تجارت (WTO) حمایت کردند و مانع تراشی های بعضی کشورهای خارج از منطقه را محکوم کردند. همچنین پروتکل اصلاحی موافقتنامه مربوط به موسسه استاندارد اکو که مقر آن در جمهوری اسلامی ایران می باشد تصویب شد و راه برای راه اندازی کامل این موسسه مهم که برای توسعه تجارت در منطقه بسیار ضروری است هموار شد. تصمیماتی هم برای مشارکت موثرتر اکو در بازسازی افغانستان از جمله طراحی ساز و کار مناسب برای کارآمد تر شدن صندوق ویژه اکو برای بازسازی افغانستان اتخاذ شد.

ظریف: ایران برای طراحی راهبرد جامع مقابله با تروریسم آماده است

وزیر امور امور خارجه ایران در بیست و سومین نشست وزرای خارجه سازمان اکو در تاجیکستان، آمادگی ایران را برای طراحی راهبرد جامع مقابله با افراط گرایی و تروریسم اعلام کرد. ظریف در سخنانی با بیان اینکه سرنوشت ما به عنوان اعضای یک منطقه در هم تنیده است و شکست و موفقیت در یک بخش از منطقه بر همه ما تاثیرگذار خواهد بود، گفت:«همکاری ما نه فقط به خاطر مجاورت جغرافیایی بلکه به دلیل قرابت‌های زیادی است که در بسیاری از زمینه‌ها از جمله تمدنی، فرهنگی، مذهبی و تاریخ مشترک داریم. ما همه در یک شرایط یکسان در مواجهه با چالش‌ها و فرصت‌ها قرار داریم». رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در بخش دیگری از سخنانش گفت که مداخلات خارجی، تروریسم و افراط گرایی بخش‌هایی از منطقه وسیع ما را نزدیک به دو دهه با بی ثباتی مواجه و افراط‌گرایی خشونت‌آمیز منطقه اکو را با تهدید روبرو کرده است. وزیر خارجه اضافه کرد: «علیرغم شکست سرزمینی داعش و دیگر گروه‌های تروریستی و همچنین نابودی خلافت ادعایی داعش، شبکه‌های گسترش یافته گروه‌های افراطی به خصوصداعش در غرب، جنوب و آسیای مرکزی، بیانگر جدی‌ترین تهدید علیه منطقه اکو است».

ظریف با بیان اینکه«ما نیازمند همکاری و ایجاد یک استراتژی مشترک منطقه‌ای برای مقابله با گسترش ایدئولوژی نفرت انگیز آنها و قطع منابع مالی آنها هستیم»، افزود:«دولت ایران همواره آماده همکاری در زمینه طراحی راهبرد جامع مقابله با افراط گرایی و تروریسم متناسب با وضعیت منطقه بوده است».

او افزود: «در همین زمینه، فعالیت مشترک در مقابله با قاچاق مواد مخدر می‌تواند یکی از مهمترین منابع گروه‌های تروریستی افراط گرا را  از دستشان خارج کند». ظریف به دیگر چالش‌هایی که منطقه اکو با آن روبرو است اشاره کرد و این چالش‌ها را شامل تخریب محیط زیست، تغییرات آب و هوایی،  خشکسالی، طوفان گرد و غبار و فقر برشمرد که نیازمند توجه هستند و افزود: «برای مواجهه با این چالش‌ها، ما به عنوان کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو باید ظرفیت‌‌های خود را افزایش دهیم». وزیر خارجه خاطرنشان کرد: «در این به هم پیوستگی و بعد از سه دهه از عمر سازمان اکو، این سازمان ظرفیت خود را برای کمک به کشورهای عضو به منظور حرکت به سمت توسعه و همگرایی ثابت کرده است».

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: «ایران به مزیت‌های همکاری و تعامل منطقه‌ای عمیقا باور دارد و همیشه تعهد کامل خود را نسبت به اهداف سازمان اعلام کرده و به تمامی ابتکارات، برنامه‌ها و توافقات درون سازمان ملحق شده است. ما متعهد به توسعه منطقه قوی و مرفه اکو هستیم و منابع قابل توجهی را در چارچوب کمک‌های توسعه‌ای اختصاص داده و مصمم هستیم تا همکاری‌های جنوب - جنوب را در چارچوب این سازمان گسترش دهیم».

وزیر خارجه ایران در بخشی دیگر از سخنانش به وضعیت اقتصادی ایران اشاره کرد و گفت: «در سال‌های گذشته اقتصاد ایران نشان داد که ظرفیت زیادی برای توسعه و رشد دارد. تحریم‌های اقتصادی نه تنها مانع ایران نشد بلکه باعث تقویت ظرفیت‌های داخلی شد». او گفت: «انتخاب استراتژیک ما برای دستیابی به رشد پایدار و متوازن، مشارکت گسترده جهانی از طریق ترتیبات منطقه‌ای و چندجانبه از جمله استفاده از  ترانزیت و حمل و نقل از طریق کریدورهای شمال به جنوب و جنوب به غرب است. ما عمیقا بر این باوریم که اقتصاد و امنیت می‌تواند با هم رشد کند و منافع مشترک می‌تواند ما را در عرصه منطقه‌ای و جهانی به هم پیوند داده و امنیت منطقه‌ای و جهانی را تضمین کند».

وزیر امور خارجه ایران در رأس یک هیأت سیاسی برای شرکت در این نشست دیروز وارد دوشنبه پایتخت تاجیکستان شد و با امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان دیدار و گفت‌وگو کرد. ظریف همچنین امروز در حاشیه اجلاس اکو با وزیر امور خارجه ترکمنستان دیدار و در خصوص روابط دو جانبه، پیگیری توافقات سفر اخیر رئیس جمهور به این کشور و مسائل منطقه ای گفتگو و تبادل نظر کردند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.