ion

احزاب با برنامه در اولویت باشند

سیاسی /
شناسه خبر: 347971

زهرا شجاعی: به طور کلی در ایران تجربه خوبی از تحزب نداریم و شرایط به گونه‌ای است که احزاب ما در حال تمرین برای تحزب در مسیر دموکراسی هستند

ایران آنلاین /  ما در ایران در حال تمرین دموکراسی هستیم. به طور کلی ما در ایران تجربه خوبی از تحزب نداریم و شرایط به گونه‌ای است که احزاب ما در حال تمرین برای تحزب در مسیر دموکراسی هستند. نکته دیگر این است که ما هر جمع سیاسی را نمی‌توانیم حزب قلمداد کنیم. گعده‌های سیاسی، محفل‌های سیاسی، دورهمی‌های سیاسی، احزاب فصلی و موسمی، احزاب انشعابی که نشان دهنده پایین بودن سطح تساهل و تسامح در بین همفکران است، احزاب چند نفره، احزاب متکی به فرد، احزاب روی کاغذ و نمونه‌های دیگر نمونه‌هایی از احزاب موجود در ایران هستند.

بنابراین باید با نگاه دقیق و تحلیل جامع از وضعیت احزاب نسبت به پرداخت یارانه به احزاب اقدام کرد. نکته دیگر اینکه پرداخت یارانه به احزاب کاری ضروری است به این دلیل که حق عضویت اعضا کفاف هزینه‌های احزاب را نمی‌دهد و از طرفی احزاب نباید کار اقتصادی کنند. بنابراین برای تأمین هزینه‌های احزاب باید به آنها کمک شود. از سویی دیگر حاکمیت و نظام اگر می‌خواهد به‌صورت دموکراتیک اداره شود بازوی قوی آنها احزاب خواهند بود که هم در کادر‌سازی و هم بیان خواسته‌ها و مطالبات مردم به‌عنوان پلی میان جامعه و حاکمیت عمل می‌کنند.
حال برای تقویت این بازوی دموکراتیک حکومت وظیفه دارد که احزاب را تقویت کند. اینکه چه ملاک‌هایی در پرداخت این یارانه باید در نظر گرفته شود نیز موضوع مهمی است که به نظر من دولت باید ملاک‌هایی مانند شناسنامه بودن حزب، قانونی بودن، عملکرد قانونی و قانونمدار بودن، کارآمدی و کارایی احزاب، گستره فعالیت چه به لحاظ جغرافیایی و چه کاری، تعداد اعضای حزب و مهم‌ترین ملاک برنامه داشتن احزاب را در پرداخت این یارانه به کار بگیرد.
احزابی که برای اداره کشور برنامه دارند باید در اولویت قرار بگیرند. در آخر من فکر می‌کنم اگر بتوان همه این نکات را بخوبی در پرداخت یارانه ملاک کار قرار داد و احزاب نیز بتوانند از این فرصت‌ها در راستای تقویت خود بهره ببرند شاهد بهبود کیفیت تحزب در ایران خواهیم بود./ روزنامه ایران 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.