ion

مولاوردی در اولین هم اندیشی دستیاران حقوق شهروندی دستگاه‌های اجرایی خبر داد:

راه‌اندازی سامانه‌ای برای دریافت نقض حقوق شهروندی

اجتماعی /
شناسه خبر: 347902

شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور شهروندی از آماده‌سازی چارچوب‌ها و زیرساخت‌های سامانه حقوق شهروندی خبر داد و گفت: این سامانه که برای دریافت موارد نقض و شکایات در حوزه حقوق شهروندی طراحی شده هم‌اکنون درحال نهایی شدن است و بزودی راه‌اندازی می‌شود.

ایران آنلاین / به‌گزارش «ایران»، شهیندخت مولاوردی دیروز در نخستین هم اندیشی دستیاران دستگاه‌های اجرایی و استان‌ها در امور حقوق شهروندی با اشاره به اینکه تاکنون در کنار دستاوردهای بزرگ و فراوان، چالش‌های جدی نیز در عرصه اجرای منشور حقوق شهروندی داشته‌ایم، گفت: منشور حقوق شهروندی که برای نخستین بار در تاریخ کشورمان تدوین و ارائه شد، اراده یک دولت برای تحقق و تأمین حقوق اساسی ملت را به نمایش گذاشت.

وی با اعلام اینکه یکی از اولویت های اول ما در سال‌جاری، پیگیری ساز و کارهای اجرا و عملیاتی کردن کامل منشور حقوق شهروندی است، افزود: طبیعی است که در کنار گفتمان‌سازی و ظرفیت‌سازی و ترویج حقوق شهروندی، نیاز به گام‌های عملی برای تحقق مفاد منشور حقوق شهروندی داریم و نباید در مرحله آگاهی‌سازی متوقف شویم و شیوه‌های تأمین و استیفای حقوق اساسی مردم را نیز باید با مشارکت همه دستگاه‌ها استخراج و تدوین کرده و برای عملی شدن آزادی‌های اساسی ملت که در منشور حقوق شهروندی یکجا گردآوری شده است، همگامی و هم‌افزایی کنیم. دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی درباره اینکه گاهی عنوان می‌شود که برای منشور حقوق شهروندی چه ضمانت‌های اجرایی در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: این منشور می‌تواند استانداردهای رفتاری را تدوین کند، به طوری که امروز می‌بینیم  قضات در آرای خود به منشور حقوق شهروندی استناد می‌کنند. مولاوردی تأکید کرد: امسال تلاش خواهیم کرد در برنامه زمانبندی، گزارش‌ها را از دستگاه‌ها تحویل گرفته و بر اساس این شاخص‌ها ارزیابی و آنها را به رئیس جمهوری ارائه کنیم. وی گفت: قرار است در حوزه دستیاران ویژه چندین کار گروه تخصصی داشته باشیم که در سطح کلان ناظر بر گروه‌های مختلف حقوق شهروندان که در منشور آمده، باشند. از طرفی باید بتوانیم با توجه به تعداد کارگروه‌ها، همه را در یک کار گروهی که ناظر بر صیانت حقوق شهروندی باشد، یک کاسه کنیم. شهیندخت مولاوردی با اشاره به اینکه ما باید یک چک لیست واحد داشته باشیم تا کارشناسان سردر گم نشوند، افزود: باید کمک کنیم فرآیندها بهبود پیدا کند تا سریع‌تر به شفاف‌سازی مأموریت‌ها و وظایف دستیاران در استان‌ها برسیم.  وی با اعلام اینکه باید از ظرفیت‌هایی مثل کانون وکلا که در کشور وجود دارد استفاده کنیم، تصریح کرد: شورای شهرمی تواند در جریان سازی، فرهنگ‌سازی و آموزش نقش مهمی داشته باشد. به اعتقاد مولاوردی، اگر بتوان تا پایان دولت دوازدهم هر سال دو یا سه مورد از مطالبه حقوق شهروندی را محقق کرد، کار بزرگی انجام شده است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.