ion

کشمکش تاریخی واشنگتن - هاوانا در دوران پسا فیدل

بین الملل /
شناسه خبر: 347840

روابط پرتنش میان کوبا و ایالات متحده با ریاست جمهوری دونالد ترامپ، سناریوی کشمکش میان دو کشور را بازتاب می‌دهد، این کشمکش‌ها برای نسلی که قرار است روز 19 آوریل کنترل کشور را در دست گرفته و جانشین رائول کاسترو شود، اصلاً بیگانه نیست.

ایران آنلاین /از سال‌های آغازین دهه 1960، رهبران کوبا که اغلبشان در محدوده انقلاب 1959 و بعد از آن متولد شده‌اند، با فرهنگ «مقاومت ضد امپریالیسم» آموزش دیده‌اند.

بر اساس آمار رسمی به دست آمده از نتیجه انتخابات عمومی 11 مارس، میانگین سنی اعضای جدید پارلمان از 57 سال برای قانون‌گذارانی که پارلمان را ترک می‌کنند، به 49 سال برای اعضای جدید کاهش یافته است.
مجمع ملی قدرت خلق از میان 31 عضو شورای کشور که بر اساس قانون اساسی عالی‌ترین نماینده حکومت کوباست و رئیس اش، رئیس کشور و دولت است، انتخاب می‌شود.
احتمالی‌ترین کاندیدا برای جانشینی کاسترو معاون اول کنونی وی، میگوئل دیاز-کانل، با 57 سال سن است،البته این خبر هنوز به صورت رسمی تأیید نشده است.
بازگشت به تنش‌هایی که پیش از توافق تنش زدایی (روز 17 دسامبر سال 2014) میان کاسترو86 ساله و باراک اوباما (2009-2017)-که منجر به از سر‌گیری روابط دیپلماتیک بین واشنگتن و هاوانا شد- وجود داشتند، مشکلات بیشتری را برای اقتصاد تضعیف شده کوبا به وجود آورده و روند تغییرات در این کشور را که بر اساس مدل سوسیالیستی توسعه ضروری اند، متوقف ساخته است.
جان مک آلیف، مدیر اجرایی صندوق آشتی و توسعه، که یک سازمان غیر دولتی امریکایی است و از تلاش‌های آشتی با کوبا حمایت می‌کند، گفت: «متأسفانه، هنگامی که امریکا تهاجمی‌تر و منفی‌تر می‌شود روند اصلاحات در کوبا  سخت‌تر می‌شود.»
به عقیده او، نسل جدید رهبران «درها را باز می‌کنند» اما نمی‌توان تضمین کرد که این تغییرات با چه سرعتی اتفاق می‌افتند. او به آی.پی.اس گفت، اگر رهبران جدید فرصت‌ها برای ایجاد کسب و کارهای کوچک و خود اشتغالی، بخصوص در بخش‌های گردشگری و سایر بخش‌های حرفه‌ای را افزایش دهند، آن وقت می‌توان انتظار داشت که اقتصاد پیشرفت کند.
وی گفت به‌همین منوال «اگر گفت‌و‌گوی عمومی باعث شود همه نیروها در داخل و خارج از کشور با هم ترکیب شوند، سیاست نیز تقویت می‌شود.»
سیاست خصمانه ترامپ نسبت به کوبا که از زمان ورود وی به کاخ سفید در ژانویه 2017 آغاز شد روابط دو کشور را در پایین‌ترین سطح ممکن روابط دو جانبه نگه داشته است؛هر دو کشور تعداد اندکی کارمند در سفارت‌های خود دارند که حتی نمی‌توانند از عهده وظایف کنسولی و حرفه‌ای خود بر آیند، این در حالی است که امریکا سفر شهروندان خود به این جزیره را  محدود کرده است.
توجیه واشنگتن برای کاهش نیروی سفارت و همین‌طور توصیه به شهروندانش برای آنکه به کوبا سفر نکنند، حملات اسرار آمیزی است که ظاهراً به صداهای بلند ربط داده شده و گفته می‌شود سلامت دیپلمات‌های امریکایی و کانادایی را که ما بین نوامبر 2016 تا 2017 در کوبا بوده‌اند، تحت تأثیر قرار داده است.
هاوانا هر نوع دخالت در چنین رخدادهایی را رد کرده است.
کاسترو در سخنرانی روز 22 دسامبر که در پارلمان این کشور ایراد کرد، امریکا را متهم کرد به اینکه در حال «بهانه‌تراشی» برای توجیه بازگشت خود به «سیاست‌های شکست خورده و مطرود جهانی اش» است.
قانونگذاران امریکایی که به ریاست سناتور ورمونت، پاتریک لیهای، در روزهای 19 تا 21 فوریه از کوبا دیدار کردند، اقدامات ترامپ علیه کوبا را اشتباهی جدی توصیف کردند و آن را برای دولت‌ها و مردم دو کشور مضر دانستند. این هیأت در اعتراض به محدودیت سفر به کوبا که توسط ترامپ اعلام شده به همراه خانواده‌های خود به این کشور سفر کردند.
مهاجران بزرگترین بازندگان کشمکش میان سفارت‌های دو کشور هستند،اگرچه سفارت کوبا در امریکا با وجود کاهش شدید نیرو همه خدمات را انجام می‌دهد، اما کاهش نیرو در سفارت امریکا در هاوانا مهاجران کوبایی را وادار به سفر به کلمبیا برای دریافت ویزای امریکا کرده است. این امر تعهدات واشنگتن برای صدور 20 هزار ویزا در سال بر اساس توافقنامه‌های سال‌های 1994 و 1995 را در سال 2018 با مشکل جدی مواجه خواهد کرد.
کوبایی‌ها بیشترین مهاجران ایالات متحده را تشکیل می‌دهند. بیش از 2 میلیون نفر با پیشینه کوبایی در امریکا زندگی می‌کنند که از این تعداد تقریباً 1.2 میلیون در کوبا متولد شده‌اند.
لیلیان مانزور، رئیس موقت اداره زبان‌ها و ادبیات مدرن در دانشگاه میامی امریکا به آی.پی. اس گفت، اکثر کوبایی‌ها در امریکا از حسنه شدن روابط دو کشور استقبال می‌کنند. این درحالی است که سیاست خارجی امریکا راهی کاملاً متفاوت را می‌پیماید.
وی گفت: «آشتی و روابط حسنه در سطح انسان‌ها رخ می‌دهد. دولت‌ها می‌توانند این روند را تسهیل کنند اما نمی‌توانند در مقابل آن مقاومت کنند یا آن را متوقف سازند.» او ادامه داد: «حتی در زمانی که دو کشور در بدترین دوران خود بسر می‌بردند کوبایی‌ها همچنان با خانواده‌ها، دوستان و همکارانشان در امریکا در ارتباط بودند.»
مانزور معتقد است مهاجران کوبایی می‌توانند نقش پر قدرتی در متوقف کردن استراتژی‌های دولت ترامپ که هدفش جلوگیری از عادی‌سازی روابط میان هاوانا و واشنگتن است، ایفا کنند.
او می‌گوید: «چالش بزرگی است. ما باید به آنچه تاکنون انجام داده‌ایم ادامه دهیم و آن مبارزه با سیاست‌های خصمانه و جنگیدن برای احقاق حقوقمان به‌عنوان شهروندان امریکایی است.»
او معتقد است که «رئیس جمهوری جدید کوبا هر که باشد باید مسافرت کوبایی‌ها به کشورهای دیگر را تسهیل کند.»   / ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.