درمان اتفاقی بیمار آلزایمر پس از نواختن پیانو زمینه ساز تشکیل 20 گروه موسیقی برای بهبود کیفیت زندگی بیماران زوال عقل شد

موسیقی ذهن‌ها را زنده می‌کند

زندگی /
شناسه خبر: 347679

سال 2006 اتفاق عجیبی در خانواده اروین افتاد؛ اتفاقی که باعث شد انسان‌های زیادی که سال‌ها با بیماری پارکینسون یا زوال عقل و بیماری‌های عصبی دست و پنجه نرم می‌کنند با موسیقی و نواختن ساز، کیفیت زندگی‌شان را بهبود ببخشند. انجمن غیرانتفاعی «موسیقی ذهن‌ها را زنده می‌کند» حاصل این اتفاق است و امروز 20 گروه موسیقی در نقاط مختلف امریکا برای درمان این دسته از بیماران تلاش می کنند.

ایران آنلاین /کارول از آن اتفاق این گونه یاد می‌کند: پزشکان تشخیص دادند اِروین به بیماری پارکینسون مبتلاست؛ خبری که بسیار ناراحت و ناامیدم کرد. سه سال بعد، خبر بدتری از سوی پزشکان اعلام شد: اروین بیماری زوال عقل هم دارد. حالا از دست من چه برمی آمد؟

با توجه به ماهیت پیش رونده این بیماری‌ها، اروین سربالایی و سرازیری‌های زیادی را طی این سال‌ها تجربه کرده و پشت سر گذاشته است. هر چه بیماری او بیشتر پیشرفت می‌کرد این زوج بیشتر منزوی می‌شدند، کارول احساس می‌کرد که شوهرش قطره قطره آب می‌شود و از بین می‌رود. وحشت سر تا پایش را فرا گرفت. او احساس می‌کرد که باید کاری کند.
کارول به خبرنگار سی‌ان‌ان می‌گوید: «هر روز احساس می‌کردم سوار ترن هوایی هستم. وقتی بیماری سخت و وحشتناکی یکی از اعضای خانواده را درگیر خودش می‌کند، حتی نزدیک‌ترین دوستان هم نمی‌دانند باید چگونه با شما همدردی کنند و چه بگویند. حس بدی به آدم دست می‌دهد، چون انگار کسی دوست ندارد نزدیک شما شود. آدم احساس می‌کند آنها شما را به حال خودتان رها کرده‌اند.»
ژوئن سال 2014، یکی از بدترین دوران زندگی این زوج بود، چون داروها روی اروین جواب نمی‌داد و وضعیت او به سمت بدتر شدن پیش می‌رفت، اما ناگهان اتفاق شگفت انگیزی رخ داد: کارول شوهرش را در حال نواختن پیانو مشاهده کرد. بهت زده سر جایش ایستاد. او نمی‌دانست چه اتفاقی رخ داده است.
اروین در طول زندگی‌اش ساکسیفون و پیانو می‌نواخت و از این کار بی‌نهایت لذت می‌برد. او عاشق موسیقی بود اما از وقتی پزشکان تشخیص بیماری زوال عقل را در او دادند، او کلاً موسیقی را فراموش کرده بود. این یعنی او 8 سال از دنیای موسیقی فاصله گرفته بود و حالا باز هم سراغ پیانو رفته بود. کارول احساس می‌کرد که شوهرش انرژی بیشتری دارد و تمرکزش افزایش پیدا کرده است.
او می‌گوید: «آن روزها احساس می‌کردم به آخر خط رسیده‌ام، اما بالاخره اتفاق مثبتی رخ داد و امیدوار شدم. انگار موسیقی دوباره به او زندگی داده بود. واقعاً شگفت انگیز بود.»
کارول با پزشک شوهرش تماس گرفت تا این اتفاق شگفت انگیز را به اطلاع او برساند.
«او به من گفت که موسیقی باعث تغییراتی در مغز می‌شود. نواختن پیانو باعث شده تا مغز او دوپامین ترشح کند و در نتیجه به او کمک کرده تا دوباره از جایش بلند شود و به زندگی برگردد. گاهی هیچ دارویی به اندازه موسیقی قدرت تأثیرگذاری ندارد.»
این اتفاق باعث شد تا کارول به فکر تأسیس گروهی در زمینه موسیقی برای شوهرش اروین و افراد دیگری بیفتد که از بیماری‌های عصبی رنج می‌برند.
او در ادامه حرف هایش به خبرنگار سی‌ان‌ان می‌گوید: «باید گروهی در زمینه موسیقی ایجاد می‌شد تا این آدم‌ها را کنار هم جمع کند و از طریق موسیقی هم تحت درمان قرار دهد. این آدم‌ها کنار هم موسیقی می‌نواختند و با هم معاشرت می‌کردند. این گروه باعث شده بود تا آنها دوباره خودشان را پیدا کنند و جلو بروند. ما فقط جلویمان را نگاه می‌کردیم.»
از سال 2014 تا امروز، انجمن غیرانتفاعی «موسیقی ذهن‌ها را زنده می‌کند» توانسته 20 گروه موسیقی را در نقاط مختلف امریکا راه‌اندازی کند تا به درمان بیماری زوال عقل و بیماری‌های عصبی دیگر کمک کند؛ گروه‌هایی که باعث بهبود کیفیت زندگی بیش از 200نفر شده است.
خیلی طول نکشید که فهمیدم موسیقی قدرت درمانی دارد. همین باعث شد تا این انجمن را تأسیس کنم. ما در حال تأسیس گروه‌های موسیقی مختلف در نقاط مختلف کشور هستیم تا افراد دچار بیماری‌های عصبی که موسیقی دوست دارند به آنها ملحق شده و موسیقی بنوازند؛ اتفاقی که زندگی عده‌ای را به‌طور کلی تغییر داده و برآیند آن به‌طور کلی کیفیت زندگی آنها را افزایش داده است. این گروه‌ها هفته‌ای یک یا دو بار تمرین می‌کنند و در جاهای مختلف می‌نوازند و با مردم ارتباط برقرار می‌کنند. روحیه بسیاری از بیماران بهبود پیدا کرده و آنها را از افسردگی نجات داده است.
هرچند اخیراً وضعیت اروین رو به وخامت رفته و بیماری زوال عقلش روز به روز بدتر می‌شود، اما کارول امیدوار است زندگی آدم‌های دیگری را با موسیقی تغییر دهد.
امروز علم نشان می‌دهد که نواختن یک ساز فعالیتی است که کل بدن را درگیر می‌کند و انتقال دهنده‌های عصبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. تا زمانی که علم به درمان قطعی بیماری‌های عصبی چون زوال عقل دست پیدا کند، ما می‌توانیم از داروی در دسترسی چون موسیقی بهره ببریم. موسیقی تأثیر خارق‌العاده‌ای بر اروین گذاشت. موسیقی باعث شد تا اروین خوشحال‌تر شود، بیشتر حرف بزند و فعالیتش افزایش پیدا کند. موسیقی او را دوباره به زندگی برگرداند تا دیرتر زندگی را فراموش کند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.