جبارزاده، معاون سیاسی وزیر کشور در گفت‌وگو با «ایران»:

یارانه احزاب در اختیار «خانه احزاب» قرار می‌گیرد

سیاسی /
شناسه خبر: 347660

بالاخره با پیشنهاد وزارت کشور و موافقت دولت، احزاب نیز صاحب «یارانه» شدند؛ بعد از احیای تنها نهاد صنفی احزاب و تشکل‌های سیاسی، اختصاص دادن یک ساختمان برای «خانه احزاب» و اصلاح قانون فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی، حال دولت گام چهارم را در حمایت از احزاب برداشته است.

ایران آنلاین /پرداخت «یارانه» به احزاب البته مسبوق به سابقه است؛ نخستین بار در دولت اصلاحات بود که با شعار توسعه سیاسی، یارانه‌ای برای احزاب مقرر شد. پرداخت این یارانه سبب شد برخی گروه‌ها برای بهره‌مندی از آن به صرافت تشکیل حزب بیفتند و همین به رشد قارچ گونه احزاب کوچک منجر شد. با اسماعیل جبارزاده، معاون سیاسی وزیر کشور درباره کم و کیف «یارانه احزاب» به گفت‌وگو نشستیم که در زیر می‌خوانید.

٭٭٭
اختصاص یارانه به احزاب چه ضرورتی داشت؟
نخست باید از توجه ویژه شما و همکاران‌تان در روزنامه ایران به مقوله تحزب به طور خاص و رساندن صدای دولت به ملت به نحو عام، سپاسگزاری نمایم. به هر حال در زمانه‌ای که تنوع و تکثر رسانه‌ها از سویی و گاه هماهنگی برنامه‌ریزی شده خیل عظیمی از سامانه‌های تبلیغاتی برای کوبیدن دولت از سوی دیگر، خدمات بنیادین و غیر نمایشی قوه مجریه و رئیس جمهوری محترم را در زیر انبوهی از سیاه نمایی‌های منتقدان تندرو و بی تفاوتی موافقان کندرو، پنهان و مغفول گذارده است، اطلاع‌رسانی حرفه‌ای و اخلاق‌مدار، جزو تکالیف اصحاب رسانه و حقوق شهروندان می‌باشد؛ بویژه اینکه موجب کاشتن بذر امید در دل مردم بزرگ ایران باشد.
اما در پاسخ به شما باید بگویم که کمک به احزاب و تشکل‌های سیاسی امر غریبی نیست و هم در تاریخچه نظام جمهوری اسلامی ایران و هم در تاریخ دیگر کشورهای بزرگ دموکراتیک مسبوق به سابقه بوده است و اصولاً یکی از ابزارهای تقویت فعالیت‌های حزبی به شمار می‌آید؛ بویژه که نهال نوپای تحزب در ایرانِ پس از انقلاب نیازمند آبیاری، رسیدگی و پرورشی بیش از این می‌باشد که دولت یازدهم و دوازدهم با همه مشکلات خرد و کلان اقتصادی و سیاسی که پیش رو داشته است، عزمی جدی در راستای توسعه سیاسی و تقویت و ارتقای فعالیت حزبی دارد که یکی از روش‌های آن، اختصاص یارانه می‌باشد.
اتفاقاً بهتر آن بود و هست که پرسیده می‌شد که چرا دولت‌هایی که درآمد ارزی صدها میلیارد دلاری داشته‌اند، به این وظیفه خود عمل نکرده و عملاً احزاب و کار حزبی را به محاق خاموشی و فراموشی برده بودند و نه تنها یارانه و امکاناتی در اختیارشان قرار نمی‌دادند، بلکه همچنان‌ سفره مردم را از پول نفت خالی گذاردند.
حال که اراده شخص رئیس جمهوری محترم بر تحقق بی تنازل حقوق شهروندی و توسعه سیاسی قرار گرفته و بویژه وزیر محترم کشور نیز به تحزب و کار تشکیلاتی سیاسی باور قلبی دارد و مجدانه پیگیر نهادینه‌سازی تحزب در کشور است، تخصیص یارانه نقدی از سوی دولت به احزاب در این شرایط دشوار اقتصادی را باید به فال نیک گرفت و گاهی در راستای پررنگ شدن حقوق ملت و جمهوریت نظام در سیاستگذاری‌های کلان ارزیابی نمود.
اختصاص این میزان یارانه چه مسیری را طی کرده است؟
پس از پیگیری‌های وزیر محترم کشور در دولت یازدهم، ردیف یارانه نقدی احزاب در قانون بودجه سال 1396 گنجانده شد و سرانجام، نیمی از آن که البته مبلغ قابل توجهی هم نیست، در لحظات پایانی سال تخصیص یافت و متعاقب آن در روزهای آغازین سال 1397 کمیته‌ای با مشارکت نمایندگان احزاب برای تصمیم‌گیری در این مورد تشکیل گردید تا پیش از پایان فروردین ماه این یارانه توزیع گردد.
نحوه توزیع یارانه بین احزاب چگونه خواهد بود؟
از آنجا که تشکل‌های سیاسی دارای پروانه بر اساس قانون جدید نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی و مصوبه کمیسیون ماده 10 احزاب موظف به تطبیق شرایط خود با این قانون تا مهلت مقرر 14/3/97 می‌باشند و از سوی دیگر این بودجه باید تا آخر فروردین ماه سال جاری هزینه گردد، جلساتی مشورتی برای حل این مسأله با حضور هیأت رئیسه خانه احزاب تشکیل گردید و نهایتاً مقرر شد که این مبلغ در اختیار خانه احزاب قرار گرفته و با صلاحدید خودشان توزیع گردد. در ماده 17 قانون احزاب نیز ساز و کار اختصاص اعتبارات کمک به احزاب پیش‌بینی و تهیه دستورالعمل و نظارت بر هزینه آن به کمیسیون احزاب محول شده است.
اختصاص یارانه به احزاب در گذشته باعث رشد قارچ گونه احزاب شد؛ اکنون چه تمهیدی اندیشیده شده که پرداخت این یارانه منجر به کیفی شدن احزاب شود؟
اولاً ارزش مادی یارانه احزاب به قدری نیست که کسانی بخواهند صرفاً به خاطر استفاده از آن اقدام به تأسیس حزب نمایند و به تعبیر شما احزاب رشد قارچ گونه پیدا کند. ثانیاً بر اساس مهلتی که تعیین شده، تشکل‌های سیاسی فعلی باید شرایط خود را با قانون جدید احزاب وفق دهند که این خود به کیفی سازی احزاب کمک شایان توجهی می‌کند. با لحاظ کردن این موضوع شاید تعداد احزاب واجد شرایط در آینده تقلیل پیدا کند. اما از سوی دیگر سیاست دولت یازدهم و دوازدهم و اراده وزارت کشور بر نهادینه‌سازی فعالیت حزبی است و پذیرش و حتی گسترش تکثر در افکار و اندیشه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی؛ این مهم نیز عملی نیست جز از طریق ارتقای کیفی احزاب.
همین جا لازم است یادآور شوم که رویکرد حوزه سیاسی وزارت کشور و شخص وزیر محترم کشور تقویت و پشتیبانی حداکثری احزاب می‌باشد و شایسته است که احزاب نیز از این فرصت ایجاد شده در راستای پی افکندن بنیانی که با آمد و رفت دولت‌ها و باد و باران و طوفان و زلزله‌های سیاسی آسیب نبیند، نهایت استفاده را ببرند تا کشور عزیزمان ایران یک گام بلند به سوی تحقق آرمان توسعه سیاسی و احقاق حقوق شهروندی بردارد.
از یاد نبریم که توسعه سیاسی بدون تحزب معنایی ندارد و اصولاً امکانپذیر نیست./ روزنامه ایران 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.