دستگیری بابک زنجانی، فردی که بخش عمده ای از درآمدهای نامشروع اش از محل واسطه گری در فروش نفت ایران را در سالهای تحریم در بانک مرکزی تاجیکستان سپرده گذاری کرد و طبیعی بود که دستگیری زنجانی ، محاکمه او و تبعا واخواست این سپرده که گفته می شود با بودجه ارزی یک سال تاجیکستان برابری می کند تا چه حد می توانست اختلاف بر انگیز باشد

ایران آنلاین /مهراوه خوارزمی، خبرنگار اعزامی به تاجیکستان: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح دیروز برای شرکت در بیست و سومین نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو اکو به تاجیکستان سفر کرد. این سفر فرصتی بود تا دو کشور فارسی زبان که روابط راهبردی شان در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی نتوانسته است تا کنون پا به پای تاریخ و فرهنگ مشترک و در هم تنیده شان حرکت کند در راستای توسعه و بهبود این رابطه قدم بر دارند

ظریف که ظهر دیروز در بدو ورود به تاجیکستان از سوی نظام الدین زاهدی، قائم مقام همتای تاجیک خود استقبال شده بود،بلافاصله پس از ورود به دوشنبه در کاخ سامانی با «امام علی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان دیدار و گفتگو کرد.
در دیدار وزیر امور خارجه ایران با رئیس جمهوری تاجیکستان دو طرف ضمن گفتگو و تبادل نظر در خصوص موضوعات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی و با اشاره به مشترکات فراوان دو کشور بر گسترش روابط و همکاری های دو کشور در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، انرژی و فناوری تاکید کردند.
تاجیکستان یکی از نخستین جمهوری هایی بود که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اعلام استقلال کرد و بلافاصله این استقلال از سوی دولت ایران به رسمیت شناخته شد. اتفاقی که نوید این را می داد که دو کشور فارسی زبان با توجه به پیشینه تاریخی شان روابطی فراتر از حد معمول روابط منطقه ای رایج برقرارکنند، توقعی که تحقق اش در مقطعی با حضور گسترده پیمانکاران ایرانی در پروژه های عمرانی تاجیکستان و نیز مراودات فرهنگی به نظر در دسترس می آمد. در سالهای اخیر نیز رویکرد سیاست خارجی ایران در منطقه و تمایل به گسترش روابط با کشورهای حوزه آسیای میانه و قفقاز چنان که تا کنون پیگیری شده است، می توانست تقویت کننده باشد؛ اما برخی رویدادها خارج از اختیار دستگاه دیپلماسی به مثابه دست اندازی در مسیر تحقق این هدف عمل کرد. از جمله دستگیری بابک زنجانی، فردی که بخش عمده ای از درآمدهای نامشروع اش از محل واسطه گری در فروش نفت ایران را در سالهای تحریم در بانک مرکزی تاجیکستان سپرده گذاری کرد و طبیعی بود که دستگیری زنجانی ، محاکمه او و تبعا واخواست این سپرده که گفته می شوذ با بودجه ارزی یک سال تاجیکستان برابری می کند تا چه حد می توانست اختلاف بر انگیز باشد. همزمان دعوت از یک چهره مخالف دولت تاجیکستان به کنفرانسی در تهران و نیز فرصت جویی رقیب منطقه ای ایران یعنی عربستان سعودی از این موقعیت بر پیچیدگی وضعیت افزود. تا آنجا که برخی ناظران مخالفت تاجیکستان را یکی از موانع اصلی عضویت ایران در پیمان شانگهای ارزیابی می کنند.
به گفته یک فرد مطلع بر اساس همین دلایل حالا در خیابان های فراخ و زیر آسمان پاکیزه تاجیکستان نسبت به سالهای گذشته تعداد کمتری از ایرانیان تردد می کنند و از حجم حضور شرکت های ایرانی در پروژه های این کشور کاسته شده است. با این حال به نظر می رسد چشم اندازهای مشترک اقتصادی همچون بازسازی راه ابریشم که چین را از مسیر تاجیکستان و افغانستان به ایران و کشورهای غرب آسیا و نیز اروپا متصل می کند ، از دلایلی است که می تواند دو کشور را از این دست انداز سیاسی عبور دهد. علاوه بر آنکه در بهمن ماه 96 وزیر خارجه تاجیکستان ضمن سخنرانی در سفارت ایران به صراحت بر تمایل دوشنبه به توسعه روابط اش با تهران تاکید کرد.
تمایل به گسترش روابط با ایران در میان مردم مسلمان تاجیکستان نیز که با وجود رسم الخط روسی شان به فارسی سخن می گویند و می نویسند و برای معالجات شان سفرهای متعددی به ایران دارند، ظهور قابل توجهی دارد تمایلی که در کنار اراده سیاسی موجود می تواند سبب بهبود و توسعه روابط دو کشور باشد.
این علاوه بر آن است که دو کشور در قالب سازمان همکاری اقتصادی (اکو) همراه با ترکیه، پاکستان، افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ازبکستان، ترکمنستان، قرقیزستان با یکدیگر همکاری می کنند. سازمان همکاری که کشورهای عضو آن در مجموع بیش از ٣٣٠ میلیون جمعیت و بیش از ٨ کیلومتر مربع وسعت منابع گسترده نفت و گاز و صنایع مختلف را در اختیار دارند و در قالب اکو برای دستیابی به توسعه اقتصادی پایدار و حذف موانع تجارت با یکدیگر همکاری می کنند. نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اکو امروز در دوشنبه برگزار می شود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.