توصیه هایی برای مقابله با سرقت اطلاعات کارت بانکی

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 347593

استفاده غیرمجاز کارت و حساب بانکی کاربران، موضوعی است که بارها توسط پلیس فتا مورد توجه قرار گرفته است و یکی از مهمترین جرائم فضای سایبر به شمار می‌رود. در همین راستا پلیس فتا توصیه هایی به شهروندان ارائه کرده است.

ایران آنلاین /در این توصیه آمده است: شهروندانی که کارت خود را به همراه رمز بانکی آن در اختیار دوستان و آشنایان می‌گذارند تا مثلاً قبوض آن‌ها را به دلیل مشغله و گرفتاری پرداخت کنند و یا شهروندانی که هنوز در خریدهای خود در فروشگاه‌ها برای پرداخت بهای خرید کارت را با رمز در اختیار فروشنده می‌گذارند، زمینه‌های سوء استفاده از اطلاعات بانکی خود را برای مجرمان سایبری فراهم می‌کنند.

 همین نکته ساده باعث می‌شود تا کسی که کارت را در اختیار دارد، با فعال کردن رمز دوم و یادداشت کردن اطلاعات درج شده بر روی کارت بانکی به راحتی بتواند از حساب بانکی دیگران خرید آنلاین کند و هزینه آن را با کارت شما پرداخت کنند که این یک نوع برداشت غیر مجاز است.

 همچنین اگر فروشنده برروی دستگاه کارت‌خوان خود اسکمیر نصب کرده باشد با دانستن رمز بانکی شما اطلاعات کارت شما را کپی کرده و به راحتی می‌تواند از حساب شما به صورت غیر مجاز برداشت کند. لذا ضرورت دارد که شما هنگام خرید خود کارت کشیده و رمز را وارد کنید و به هیچ وجه رمز را به فروشنده نگویید.

 همچنین بهتر است بدانید که فیشینگ طراحی یک صفحه بانکی یا درگاه پرداخت بانکی مثل صفحه اصلی بانک است که البته تغییر جزئی در آدرس آن دیده می شود. بنابراین کاربران باید در خریدهای آنلاین خود مراقب باشند حتماً درگاه بانکی با HTTPS شروع شده باشد و هنگام وارد کردن اطلاعات بانکی نیز از صفحه کلید مجازی استفاده کنند.

 

ازسوی دیگر شهروندان باید حتماً به صورت دوره‌ای رمز بانکی خود (رمز اول و دوم) را تغییر دهند و رمزهایی را بگذارند که قابل حدس زدن و تشخیص از سوی دیگران نباشد. استفاده از شماره شناسنامه، تاریخ تولد و... برای رمز بانکی اشتباه است چرا که به راحتی قابل حدس زدن است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.