ion

افزایش سکته مغزی جوانان با مصرف مخدرهای صنعتی

زندگی /
شناسه خبر: 347558

مصرف مواد مخدر صنعتی و آمفتامین‌ ها در میان جوانان ایرانی در مقایسه با آمارهای جهانی رشد یافته و این امر موجب افزایش ابتلا به سکته مغزی شده است.

ایران آنلاین /مصرف مواد مخدر موجب افزایش فشار خون و خونریزی مغزی و در نهایت بروز سکته مغزی می‌شود.همچنین این مواد ممکن است یک واکنش التهابی در دیواره رگ ها بوجود بیاورد که سبب بسته شدن و تنگی رگ ها شود که خود عامل بروز سکته مغزی است.

دکتر عسکر قربانی  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به افزایش سکته مغزی در جوانان معتاد می گوید: در حالی مصرف این مواد مخدر در بین جوانان نسبت به سال‌های گذشته زیاد شده است که بیشتر آنان اطلاع صحیحی نسبت به علائم بروزسکته مغزی ندارند و با مشاهده علائم اولیه، متوجه این عارضه نمی شوند و ممکن است زمانی به مراکزی درمانی مراجعه کنند که دیگر دیر شده باشد.
این  فوق تخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ سکته مغزی ادامه داد: آنهایی که موادمخدر مصرف می‌کنند در صورت بروز سکته و مراجعه به موقع به پزشک نیز اطلاعات درستی به پزشکان ارایه نمی‌دهند و واقعیت را به پزشک در مورد مصرف موادمخدر نمی‌گویند.
قربانی تصریح کرد: بسیاری ازجوانانی که سکته می‌کنند، تغییراتی دردیواره رگ های گردن آنها به صورت ایجاد پارگی‌هایی به نام دایسکشن بروز می‌کند که این تغییرات در اثر مصرف این مواد و همچنین انجام حرکات کششی، حرکت‌های ناگهانی و ورزش های غیراصولی نیز ممکن است ایجاد شود؛ به همین دلیل تا به ما اطلاعات درستی ندهند، نمی‌توانیم علت بروز سکته را تشخیص دهیم.
وی بر هشدار دادن و آگاه سازی از اینکه مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی و آمفتامین ها و بروز بیماری‌های متعدد از جمله سکته مغزی تاکید کرد.
طبق آخرین آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر، درحال حاضر دو میلیون و 808 هزار نفر در کشور مبتلا به بیماری اعتیاد هستند./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.