بهرام قاسمی در نشست هفتگی با نمایندگان رسانه ها:

تماسهایمان با اروپایی ها تا 22 اردیبهشت ادامه دارد

سیاسی /
شناسه خبر: 347478

یکی از دلایل حمله به سوریه ایجاد شکاف و مشکل بین سه کشور ضامن روند مذاکرات آستانه (ایران، روسیه و ترکیه) بود

ایران آنلاین / سخنگوی وزارت امور خارجه از رایزنی های فشرده ایران با اروپا تا زمان تصمیم گیری ترامپ درباره برجام خبر داد. به گزارش ایران، بهرام قاسمی در نشست خبری با نمایندگان رسانه ها درباره تصمیم احتمالی آمریکا برای خروج از برجام گفت: «ما درباره برجام با کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا در تماس هستیم و رایزنی‌های ما ادامه دارد و این تماس‌ها تا ٢٢ اردیبهشت ادامه خواهد داشت، اروپا به برجام پایبند است و ایران هم به برجام متعهد است و اولین کشوری نخواهد بود که از برجام خارج شود و یا آن را نقض کند و با هوشیاری تمام تحولات را رصد خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که دیگران به هزینه ایران خلل و خدشه‌ای به برجام وارد کنند».

قاسمی افزود: «برجام در همین شکل و چارچوب باقی خواهد ماند و نه جای بازنگری دارد و نه امکان بازبینی، برجام همین است که مورد تفاهم قرار گرفته و با پشتوانه قطعنامه ٢٢٣١ اجرایی شده است. ما بر این مواضع خواهیم ایستاد و اجازه نخواهیم داد دیگران در این تفاهم جهانی ایجاد اخلال کنند، کسانی که در این مسیر حرکت کنند، بازنده بزرگ این بازی خواهند بود و در آینده تاوان بسیاری سنگینی خواهند پرداخت که در آن هنگام جبران خطای آنها دیگر امکانپذیر نخواهد بود». سخنگوی وزارت خارجه همچنین افزود: «آمریکایی ها فشار زیادی بر اروپا وارد میکنند تا مواضع خود را درباره برجام به آنها تحمیل کنند اما اروپا با توجه به ظرفیت ایران و نقش مهمی که در منطقه دارد با جدیت بر موضع خود در حمایت از برجام ایستاده است». قاسمی در پیش بینی تصمیم احتمالی ترامپ گفت:« در باره آنچه که آمریکا احتمالا تصمیم خواهد گرفت، باید صبر کرد. هنوز تصمیم قاطعی در آمریکا گرفته نشده و با توجه به شخصیت و کاراکتر رئیس جمهور آمریکا که معروف است در بزنگاه‌های خاص تصمیمات متفاوت و متضادی را اتخاذ می‌کند، باید کمی صبر کنیم. شاید بعدا بیشتر در این خصوص بتوانیم صحبت کنیم».
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به روزنامه ایران درباره زمان قطعی سفر امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه گفت: «بحث سفر ایشان مطرح بوده و باید صبر کرد که ببینیم چگونه پیش خواهد رفت. انجام این سفرها مقدمات خاصی را لازم دارد که باید انجام شود».

حمله به سوریه با هدف متوقف کردن مذاکرات آستانه

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه یکی از اهداف اصلی اقدام آمریکا و دو متحد دیگرش در تهاجم به حاکمیت و سرزمین سوریه را ایجاد شکاف بین سه کشور ضامنی که روند آستانه را پی ریزی کرده بودند دانست و گفت: «شاید از روند موفقیت‌های آستانه خیلی خشنود نبودند و شاید یکی از دلایل و اقدام اخیر آمریکا و دو متحدش ایجاد شکاف و مشکل بین سه کشور ضامن روند آستانه (ایران، روسیه و ترکیه) بود که تصور می‌کنم خیال خام و باطلی است».

وی افزود: «ایران، روسیه و ترکیه کمافی‌السابق با تمام توان و علیرغم اختلاف‌نظرهایی که وجود دارد و داشته به همکاری‌های خود در مبارزه با تروریسم و کمک به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ادامه خواهند داد و این اصل لایتغیر است و این موضوع همچنان در دستورکار سه کشور قرار خواهد داشت». سخنگوی وزارت خارجه در عین حال گفت: «اگرچه اختلاف و تفاوت دیدگاه وجود داشته و احتمالا می‌تواند وجود داشته باشد، ولی نشست‌ها و تبادل هیأت‌ها برای کاهش تفاوت نگاه و افزودن بر اشتراکاتی است که می‌تواند بین این کشورها اتفاق بیفتد».

از حمایت ترکیه از حمله نظامی به سوریه خشنود نیستیم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره موضع ترکیه در حمایت از تهاجم آمریکا، فرانسه و انگلیس علیه سوریه خاطرنشان کرد: «من متاسف هستم که برخی کشورها در روز مبعث از حمله به سوریه توسط آمریکا و دو متحدش از این حمله حمایت کردند و از این موضوع خشنود نیستیم و معتقدم کار زیبایی صورت نگرفت، ولی علیرغم همه این نگاه ها و دیدگاه ها ما باید به عنوان سه کشور همسایه که صلح و ثبات و امنیت و تروریسم می تواند برای آنها اشتراکات زیادی را برای همکاری ایجاد کند، باید با تمام توان و بدون دادن اجازه به حاسدان این روند رو به رشد آستانه، کار خودمان را انجام دهیم».

درباره اخاذی از ایرانیان در برخی سفارتخانه‌های اروپایی هشدار داده بودیم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره دریافت رشوه و مبالغ هنگفت از برخی اتباع ایرانی برای دریافت ویزا از برخی سفارتخانه های اروپایی در تهران از جمله فرانسه خاطرنشان کرد: «در حاشیه و در کنار برخی از سفارتخانه های خارجی در تهران وضعیت نابهنجاری وجود داشت، درباره اخاذی و سرکیسه کردن شهروندان ایرانی برای ارائه ویزا یا حتی دادن وقت که موضوع در این جا مطرح و هشدارهای لازم داده شد و هم از مجاری لازم توسط دستگاه های ذیربط این موضوع پیگیری شد».

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: «همواره این رفتارها و عملکرد سفارتخانه های خارجی مورد رصد واقع شد، در برخی موارد به صراحت به برخی از کشورهایی که دارای مشکلات عدیده در این زمینه بودند و خطاها و اشتباهاتشان محرز بود، تذکر لازم داده شد و تعدادی از سفارتخانه‌ها به سرعت سعی کردند با تغییر سیستم و مکانیسم‌های دادن ویزا اتخاذ می‌کنند و استفاده از ابزارهای نوین و سیستماتیک از این نوع حواشی بکاهند. برخی از آنها شاید به دلایل کمبود ابزارهای لازم دیرتر اعلام کردند».

قاسمی ادامه داد: «تعدادی از سفارتخانه ها در حال ترمیم سیستم‌های خودشان هستند، امیدواریم با پیگیریهایی که صورت گرفته و اطلاعاتی که توسط شهروندان ایرانی در اختیار دستگاه های ذیربط از جمله وزارت خارجه قرار گرفته این سفارتخانه هایی که هنوز در اطراف آنها عده ای می تواند مردم را مورد سواستفاده قرار دهند، سریع تر با انتخاب گزینه های بهتر از این سوءاستفاده‌ها بکاهند».

وی گفت: «ما به عنوان وزارت خارجه بیشترین تلاش و دغدغه را برای شهروندان ایرانی که دچار مشکل می شوند، داریم و اقدامات لازم را در زمان خود انجام داده و خواهیم داد. خود آنها می دانند این مسائل و اتفاقات برای مدت زیادی نمی تواند در پرده باقی بماند و نهایتا افشا خواهد شد و موجب سرافکندگی کسانی خواهند شد که از روش‌های درست استفاده نمی‌کنند و وضعیت امروز نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری است، امیدوارم با رایزنی‌هایی که وجود دارد، دریافت ویزا برای شهروندان ایرانی که متقاضی هستند، مشکلات کمتر و کمتر بشود».

اتحادیه عرب به جای هدف قراردادن دشمن اصلی، ایران را متهم می کند

قاسمی درباره بیانیه روز یکشنبه سران اتحادیه عرب درباره ایران گفت: «اتحادیه عرب براساس روال قبلی خود و تحت تاثیر القائات برخی از حاکمان سعودی همواره اتهاماتی را کاملا غلط و نادرست را نسبت به ایران مطرح می‌کند و فراموش می‌کند که دشمن مشترک جهان اسلام و جهان عرب، دیگران هستند و سعی می‌کند از این فرصت جلسات اتحادیه عرب برای وارد کردن اتهاماتی نسبت به ایران استفاده کند».

وی افزود: «در چهار بند در بیانیه پایانی علاوه بر مصاحبه‌های جنبی که برخی از مقامات سعودی در حاشیه اجلاس داشتند، ایران را به حمایت از نیروهای رزمنده یمن و همچنین دخالت در سوریه متهم کرده و ادعای واهی و بی اساس و غلط و نابه‌جای آنها درباره جزایر سه‌گانه ایرانی را تکرار کردند که شب گذشته پاسخ داده شد».

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: «متاسفانه اتحادیه عرب تا حدی به پایگاه و باشگاهی برای ارضا و پیشبرد امیال برخی از کشورهای خاص عربی تبدیل شده است. این کشورها دشمن خودشان را به اشتباه فرض کردند و به جای هدف قرار دادن دشمن اصلی جهان عرب و کسانی که جهان عرب را با بحران‌های شدید و عمیقی مواجه کردند، ایران را که با حسن نیت تمام در جهت مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات و امنیت در منطقه تلاش می‌کند، متهم می‌کنند».

وی افزود:« بسیاری از این کشورها در آینده از کرده و گفتار خودشان با توجه به واقعیات منطقه پشیمان خواهند شد و زمان به آنها خواهد آموخت که دشمن کیست و دوست کجاست. به هر حال مایه تأسف است که کشورهای عضو این اتحادیه در چنین شرایط و موقعیتی که یک کشور عربی و مسلمان مورد تهاجم آمریکا به صورت ناجوانمردانه و بی دلیل قرار گرفته، به جای برخورد با کشور اصلی، کشوری که در صف اصلی مقابله با تروریسم و تلاش برای ثبات و امنیت در منطقه قرار دارد را هدف قرار می‌دهند».

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.