پاسخ به ابهام‌ها در اجرای حکم مرتضوی چیست؟

سیاسی /
شناسه خبر: 347467

طبق قانون و رویه وقتی محکوم برای اجرای حکم خودش اقدام نمی کند ، وثیقه گذار یا کفیل یا ضامن را می خواهند و از او می خواهند محکوم را معرفی کند و اگر او هم نتوانست ، وثیقه یا وجه الکفاله یا وجه الضمان به نفع دولت ضبط می شود

ایران آنلاین / سعید مرتضوی با رأی قطعی دادگاه به زندان محکوم شده است . بنا به اخبار ،برای این حکم  اجرائیه هم صادر شده است . اما خبری از اجرای حکم نیست . کدام اقدام عملی برای اجرای این رأی شده است؟

آیا او برای اجرا احضار شده است ؟ اگر ابلاغ شده و نیامده ، قانوناً باید برای اجرای رأی ، دستور جلب او صادر شود و ضابطان قضایی برای جلب عمل کنند . اگر این مراحل طی شده و به نتیجه نرسیده است ، این سؤال پیش می اید که سعید مرتضوی کجاست که می خواهند و نمی یابندش؟ بی گمان او کسی نیست که حضور و غیابش از نگاه آنان که باید بدانند ، پنهان بماند.
اما شاید هم پاسخ سوال اول منفی باشد . یعنی مراحل اجرای رأی طی نشده است . چرا ؟ بعد از قطعیت رأی و صدور اجرائیه ، چرا مراحل دیگر برای اجرای حکم عملی نشده است ؟ نمی دانم برای او در این پرونده چه قراری صادر شده بود؟ وثیقه یا کفالت یا ضمانت . طبق قانون و رویه وقتی محکوم برای اجرای حکم خودش اقدام نمی کند ، وثیقه گذار یا کفیل یا ضامن را می خواهند و از او می خواهند محکوم را معرفی کند و اگر او هم نتوانست ، وثیقه یا وجه الکفاله یا وجه الضمان به نفع دولت ضبط می شود و در ادامه مأموران همچنان برای یافتن محکوم و اجرا حکم اقداماتشان را انجام می دهند . آیا این کارها شده است؟ نمی دانیم.  آیا ذر مراحل قضایی دستور توقف عملیات اجرایی برای حکم مرتضوی صادر شده است ؟ نمی دانیم.
رأی سعید مرتضوی ، با سابقه ای نزدیک به 20 سال حضور قاطع و مؤثر در پرونده های مطبوعاتی و فرهنگی و سیاسی و به دلایل فراوان و ساده ، بسیار مورد توجه افکار عمومی و اهل فرهنگ و هنر و رسانه و سیاست و مردمان دیگر است . این پرونده از جمله پرونده هایی است که خواسته یا ناخواسته به نمادی از کیفیت قضا و عدالت در ایران تبدیل شده است . چرا با این تأخیرها و ابهامها شأن و منزلت قضا در گرو این حکم  ، در معرض آسیبهای بیشتر گذاشته شده است؟ چه خصوصیت یا خصوصیاتی در سعید مرتضوی است که این ابهامها و تأخیرها در پرونده او و اجرای رأی او باقی اند؟
اقدامات سریع برای اجرای رأی سعید مرتضوی  و اطلاع رسانی دقیق و روشن در این مورد بیش از همه به نفع  دستگاه قضا و شأن و اعتبار آن است./ 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.