ion

هنگام حملات تشنجی چه باید کرد؟

سلامت /
شناسه خبر: 347318

بتازگی ازدواج کرده‌ام. همسرم بیماری صرع دارد البته به گفته پزشک، بیماری او تحت کنترل است و طی این چند ماه که با هم زندگی می‌کنیم خوشبختانه حملات تشنجی برایش پیش نیامده است. اما من همواره نگرانم که اگر این اتفاق پیش بیاید، چه باید بکنم. برای اینکه ناراحت نشود نمی‌خواهم در مورد نگرانی هایم با او صحبت کنم. لطفاً مرا راهنمایی کنید که در صورتی که همسرم دچار حملات صرع شد چه باید بکنم؟آیا باید دوره کمک‌های اولیه را ببینم؟

ایران آنلاین /صرع یک نوع اختلال عصبی و تمایل به حمله و تشنج‌های تکراری است که با مصرف درست و بموقع داروها و رعایت برخی موارد قابل کنترل است.  

هنگام تشنج همه می‌توانند به بیمار کمک کنند به شرط آنکه بتوانند خونسردی خود را حفظ کنند و نیاز به آموزش کمک‌های اولیه نیست. شما باید هنگام تشنج همسرتان، او را به پهلو بخوابانید. زیر سرش بالشی نرم یا پارچه‌ای قرار دهید که از سرش محافظت کند. اجسام و وسایل خطرناک را از اطراف او دور کنید. سعی نکنید چیزی در دهانش قرار دهید چون به فک و دندان‌هایش آسیب می‌رسد.
هنگام تشنج از خوراندن آب و مایعات به فرد مبتلا بشدت خودداری کنید. بعد از پایان حمله هم اجازه دهید بیمار استراحت کند. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید اندازه‌گیری زمان تشنج است. در صورتی که تشنج بیش از 5 دقیقه طول بکشد یا اینکه بیمار بعد از تشنج اول دچار تشنج دیگری شد باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید و او را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی برسانید.

دکتر جعفر مهوری

متخصص مغز و اعصاب فلوشیپ تشنج/ روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.