ion

با حضور آذری جهرمی در صحن علنی

نمایندگان مجلس از پاسخ وزیر ارتباطات قانع شدند

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 347143

صبح دیروز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای پاسخ به سؤال دو نماینده، راهی مجلس شد و پس از پاسخگویی به سؤال‌های حمیده زرآبادی و فاطمه حسینی، نمایندگان قزوین و تهران در این جلسه علنی، نمایندگان با ۹۸ رأی موافق، ۸۷ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۵ نماینده حاضر در مجلس، از پاسخ‌های محمد جواد آذری جهرمی قانع شدند.

ایران آنلاین /فتنی است یکی از سؤالات این دو نماینده، دلیل جایگزین شدن قرارداد نگهداری شش ماه زودتر از موعد و حجمی شدن قراردادها و سؤال دوم نیز وضعیت پروژه ارتقا و توسعه انتقال برنامه پنج ساله پنجم ارتباطات بود که قرارداد آن در سال 91-90 بسته شده است.

دروغی به نام شبکه ملی اطلاعات
حمیده زرآبادی یکی از نمایندگان سؤال‌کننده از وزیر ارتباطات در این جلسه علنی گفت: با وضعیت موجود، شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک محقق نمی‌شود و این، یک دروغ بزرگ است.
این عضو کمیسیون صنایع مجلس در جریان طرح سؤال مشترک خود و سیده فاطمه حسینی از وزیر ارتباطات درباره دلیل جایگزین شدن قرارداد نگهداری شش ماه زودتر از موعد و حجمی شدن قراردادها گفت: با توجه به اینکه قراردادهای نگهداری جهت امور نگهداری، رفع خرابی و تست سیستم‌ها در زیرساخت هستند عملاً با تغییرات ایجاد شده در قراردادها علاوه بر بیکاری نیروهای متخصص، شرکت زیرساخت میلیاردها تومان در سال هزینه می‌کند و هیچ بهره‌وری وجود ندارد.
این نماینده مجلس افزود: زمانی باید قرارداد حجمی بسته شود که ما اطلاعات کافی در زمینه این موضوع داشته باشیم در حالی که اطلاعات کافی وجود ندارد و در این قراردادها نیروهای متخصص در نظر گرفته نشده است. در شرکت زیرساخت تخصص پرسنل در نظر گرفته نمی‌شود و نیروهای متخصص استان‌ها در زمانی که آقای جهرمی مدیرعامل شرکت زیرساخت بوده، تعدیل شده‌اند.
زرآبادی ادامه داد: قراردادها به این صورت است که از سال ۹۱ تا ۹۴ طی سه سال بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان تجهیزات خریداری شده و در آن موارد قابل تأملی وجود دارد از جمله اینکه خریدها ۱۰ برابر ظرفیت مورد نیاز بوده است. با وضعیت موجود بحث‌هایی مثل شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک محقق نمی‌شود و یک دروغ بزرگ است.
زرآبادی درباره سؤال دیگر مشترک خود با فاطمه حسینی مبنی بر اینکه سرانجام پروژه ارتقا و توسعه انتقال برنامه پنج ساله پنجم ارتباطات چه شده، اظهار کرد: این پروژه که قراردادش با شرکت داخلی سدید ارتباطات و با پشتیبانی مالی آستان قدس رضوی و با تجهیزات کمپانی فرانسوی ایتالیایی آلکاتل در سال ۹۰ بسته شده بود، بعد از گذشت پنج سال هیچ پیشرفتی جز از بین رفتن بیت‌المال نداشته و این پروژه باید شفاف‌سازی شود.
وی افزود: آقای جهرمی خیلی از متخصصانی که ۳۰ سال کار کرده بودند را بازنشسته کرد که کار خوبی بوده اما فردی که فساد اخلاقی و سیستمی داشته به وزارتخانه بازگردانده است. ایشان در کارهای ژورنالیستی و تبلیغاتی خوب است اما در کار اجرایی عملکرد موفقی نداشته است.
موظف به توسعه ارتباطات هستیم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سؤال حمیده زرآبادی نماینده قزوین در مورد وضعیت قرارداد وزارت ارتباطات با شرکت آلکاتل گفت: سؤالاتی که مطرح شد مربوط به قراداد الکاتل است که شامل دو محور اصلی می‌شود. در بخش اول پرسیده شده که در حال حاضر وضعیت قرار داد چیست و در بخش دوم هم پرسیده شده که چرا با وجود قرارداد آلکاتل، قرارداد تدبیر اخذ شده است؟
وی ادامه داد: در خصوص بخش دوم و بستن قرارداد تدبیر باید به‌برنامه پنجم توسعه مراجعه کنیم که در آن اشاره شده ما موظف به توسعه ارتباطات هستیم و در حوزه ترانزیت هم به باید شاخص دوم برسیم. ضمن اینکه بنا بوده ظرفیت شبکه داخلی کشور هم به‌ظرفیت لازم برای اجرای قرارداد برسد.
آذری جهرمی ادامه داد: هدف از خرید آلکاتل، نوسازی تجهیزات شبکه با میزان 400 گیگا بیت، یعنی 4 دهم ترابیت در ثانیه بوده است، همچنین در شبکه انتقال 2.4 ترابیت بر ثانیه باید برای شبکه داخلی ظرفیت ایجاد می‌شده و 3.2 ترابیت نیز برای شبکه ترانزیت ظرفیت ایجاد می‌شده است. وی ادامه داد: قرارداد تدبیرهم پیرو تکمیل قرارداد آلکاتل ایجاد شده است، البته تأخیراتی در حوزه قرارداد الکاتل بواسطه تحریم‌ها داشتهایم که با توفیق برجام جبران شد.
وی افزود: البته تأخیراتی در حوزه اجرای قرارداد آلکاتل بوده و دلیل آن هم این بوده که در سال 90 به بهانه تحریم این قرارداد به میزان 247.5 میلیون یورو اخذ شده و بعد از گشایش‌هایی که بواسطه برجام در کشور ایجاد شده، هزینه‌های جانبی قرارداد لازم بوده که اصلاح شود، مضاف بر اینکه پیمانکار نتوانسته به‌دلیل موضوعات تحریم، تجهیزات را منتقل کند.
آذری جهرمی خاطرنشان کرد: در سال 93 که ما به موضوع قرارداد آلکاتل وارد شدیم، سه سال از نهایی‌سازی مشخصات فنی شبکه گذشته بود، تجهیزات نوسازی شده بود و نیاز بر این بود که تجهیزات به‌روزآوری شود و آخرین نسخه تجهیزات خریداری شود. با توجه به اینکه موضوعات تحریم تحت تأثیر برجام قرار گرفته بود و شرایط مهیاتر شده بود، هزینه‌ها باید منطقی‌تر می‌شد، بنابراین اصلاح قرارداد مد نظر قرار گرفت و قرارداد 247.5 میلیون یورویی به 145 میلیون یورو تقلیل پیدا کرد. تجهیزات همگی در قرارداد جدید به‌روزآوری شد و اکنون دو بخش از این قرارداد از گمرک ترخیص شده و در حال حاضر در حال نصب و راه‌اندازی است که زیر بار شبکه هم خواهد آمد و از آن استفاده خواهد شد و بخشی از آن هم در حال حاضر در حال استفاده است.
پرسنل تعدیلی نداشتیم
وزیر ارتباطات در رابطه با اعتراض نمایندگان به تعدیل نیروها در این قرارداد نیز گفت: در رابطه با قرارداد نگهداری به موضوع تغییر از حجمی به غیر حجمی، اشاره شد. علاوه براین ذکر شد که چرا براساس این قرارداد نیروها تعدیل شدند و علت تأخیر 6 ماهه قرارداد چه بود؟ واقعیت این است زمان قرارداد بنا بر سند تا سال ۹۶ بوده و قرارداد بعدی از سال ۹۶ بوده پس تعجیلی در انجام نداشتیم.
آذری جهرمی گفت: در قرارداد به‌دلیل تغییر تکنولوژی، آموزش نیروها را داشتیم، نه تعدیل آنها را. ضمن اینکه قرارداد زودتر از موعد خاتمه پیدا نکرده است و در قرارداد هم از حجمی هم به غیر حجمی تغییری ایجاد نشده است. وی یادآور شد: ما تعدیل نیرو نداشتیم بلکه جابه جایی نیرو داشتیم. پیمانکاران ما حق تعدیل ندارند.
وزیر ارتباطات ادامه داد: امروز از مردم در شهرهای کشور سؤال بپرسید که در حوزه‌های دیتایی، ما با پسرفت مواجه هستیم یا پیشرفت؟ اتحادیه جهانی مخابرات(ITU) گزارش می‌دهد ایران در خاورمیانه رتبه اول را در پیشرفت زیر ساخت‌ها دارد و این پیشرفت‌ها برای ما یک افتخار بزرگ است، ما در تمام شهرهای کشور توسعه زیرساخت داشتیم که حتی در بعضی از مواقع به این توسعه اعتراض شد.
وی افزود: اما انتصاب دولت الکترونیک به این موضوع را متوجه نشدم. ارتباط این موضوع با قرارداد آلکاتل چیست؟ اگر موضوع را شفاف و کامل مطرح کنید بازهم توضیح خواهم داد اما در حال حاضر توضیحات لازم را ارائه کرده‌ام.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.