ion

گام معلق ترامپ در سوریه

بین الملل /
شناسه خبر: 346789

حملات هوایی ائتلاف سه جانبه امریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه بامداد شنبه آغاز شد و سؤال‌هایی را درباره تحولات بعدی سوریه در اذهان عمومی به وجود آورد. نخستین و اساسی‌ترین سؤال این است که دقیقاً سیاست خارجی امریکا در سوریه چیست؟

ایران آنلاینحدود دو هفته پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا در یک سخنرانی در اوهایو گفت: «امریکا خیلی زود در سوریه دست به اقدامی می‌زند.» حالا می‌بینیم که ترامپ با بمباران گسترده چندین هدف در سوریه از جمله دمشق، پایتخت این کشور وعده خود را عملی کرد.

اما آیا در سیاست خارجی دولت ترامپ در قبال سوریه «رفتن بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه» تعریف شده یا این حملات فقط و فقط به خاطر حملات شیمیایی [ادعایی] دوما و عبور دولت دمشق از این خط قرمز بوده و نه چیز دیگر. پاسخ این سؤال روشن نیست ترامپ دیروز تأکید کرد که دلیل این حملات عبور دمشق از خط قرمز امریکا بوده است اما نیکی هیلی، نماینده او در سازمان ملل چند روز پیش گفته بود، با وجود اسد هیچ راه حل سیاسی در سوریه وجود ندارد.
سؤال دوم اینکه، آیا دولت ترامپ در کنار حمله به سوریه برنامه‌ای برای حفاظت از جان شهروندان سوری دارد؟ حدود نیم میلیون سوریه‌ای در جریان 7 سال جنگ در این کشور کشته شده‌اند که قربانیان حملات شیمیایی رقم کمی از این تعداد را شامل می‌شوند. آیا نگرانی ترامپ از قربانی شدن غیرنظامیان باعث خواهد شد او دیدگاه خود را درباره پناهجویان سوری تغییر داده و آنها را به کشورش راه دهد؟
سؤال سوم اینکه، ترامپ در دوران رقابت‌های انتخاباتی از ایجاد «مناطق امن» برای شهروندان سوری حرف می‌زد آیا گام بعدی در دولت او ایجاد چنین مناطق امنی است؟ اگر چنین باشد برای ایجاد مناطق امن باید مناطق پرواز ممنوع تعریف شود و تحمیل مناطق پرواز ممنوع اقدامی پیچیده است. زیرا شمار قابل توجهی از هواپیماهای روسی بر فراز سوریه پرواز می‌کنند و امریکا می‌کوشد در جریان حمله به سوریه کمترین میزان قربانی را از نظامی‌های روسی بگیرد.
سؤال چهارم اینکه، هنگامی که جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا جمعه شب در پنتاگون در کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، گفت، رئیس جمهوری با استفاده از ماده قانونی بند 2 قانون اساسی امریکا از اختیارات فرمانده کل قوا بودن خود استفاده کرده و به حملات سوریه مشروعیت قانونی بخشیده است. حمله به دولت سوریه برخلاف حملات ائتلاف تحت رهبری امریکا علیه داعش، از سوی کنگره تأیید نشده زیرا کنگره مخالف اقدامات نظامی امریکا علیه دولت‌هاست. البته رؤسای جمهوری اخیر امریکا همواره تلاش کرده‌اند نقش کنگره را در چنین
تصمیم گیری‌هایی به حداقل برسانند. ترامپ نیز حتی بیشتر از دیگر رؤسای جمهور امریکا با بی‌توجهی به کنگره درصدد کمرنگ کردن نقش این نهاد قانونگذاری در تصمیمات جنگی خود است.
منبع: سی‌ان‌ان

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.