ion

امریکا و تهاجم بی‌حاصل به سوریه

بین الملل /
شناسه خبر: 346788

سرانجام امریکا، انگلیس و فرانسه با استفاده از فضای بین‌المللی، تهاجم موشکی وهوایی خود را علیه اهداف مشخصی در سوریه سازماندهی کردند اما این‌تهاجم هیچ گونه دستاورد نظامی برای امریکا وهمپیمانانش به همراه نداشت.

ایران آنلاینپس از سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به امریکا، انگلیس و فرانسه و پرداخت رشوه‌های چند ده میلیارد دلاری به این 3 کشور، امریکا سناریوی هالیوودی جدیدی را علیه سوریه طراحی کرد. این سناریو از اتهام زنی غرب مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی علیه اهالی دوما در اطراف دمشق آغاز شد و کشورهای غربی هر یک با اهداف خاصی تلاش کردند تا قطعنامه‌ای علیه دولت سوریه در شورای امنیت تصویب کنند.نشست‌های پی در پی شورای امنیت برای محکومیت سوریه به‌دلیل استفاده روسیه از حق وتو با شکست مواجه شد و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا تحت فشار جان بولتون، مشاور امنیت ملی خود طرح حمله به سوریه را خارج از مجاری سازمان ملل تصویب کرد. این حملات سرانجام با مشارکت فرانسه وانگلیس علیه برخی مراکز نظامی وتحقیقاتی سوریه در اطراف دمشق و حمص صورت گرفت اما با توجه به اینکه دولت سوریه از قبل این مراکز را تخلیه کرده بود، آسیب کمتری به این تأسیسات وارد شد. این حمله در حقیقت پس از شکست گروه‌های تروریستی جیش الاسلام، جبهه النصره، فیلق الرحمان و احرار الشام که وابستگی شدیدی به عربستان، امریکا و رژیم صهیونیستی دارند، صورت گرفت. شکست این گروه‌ها در غوطه شرقی پیروزی بزرگی برای دولت سوریه ومحور مقاومت تلقی می‌شود اما اعتبار سیاسی و نظامی بازیگرانی مانند امریکا، فرانسه وانگلیس را زیر سؤال برد زیرا تاکنون عربستان برای سرنگونی دولت بشار اسد به دستور امریکا بیش از 60 میلیارد دلار هزینه کرده است. در حقیقت این تهاجم بیش از اینکه متوجه دولت سوریه باشد هشداری به روسیه ومحور مقاومت بود. زیرا غرب شکست گروهک‌های تروریستی در غوطه شرقی را ناشی از همکاری مشترک روسیه، محور مقاومت ودولت سوریه می‌داند. انگلیس نیز که طی هفته‌های اخیر به‌دلیل اتهام زنی به دولت روسیه مبنی بر مسموم کردن یک جاسوس روسی در انگلیس بشدت در پی انتقام‌گیری از مسکو بود تمام امکانات نظامی خود را در تهاجم

3 جانبه علیه دمشق به کار گرفت.  به‌نظر می‌رسد امریکا، انگلیس و فرانسه بیش از اینکه دنبال یک دستاورد نظامی در سوریه باشند در پی ضربه زدن به حیثیت نظامی روسیه هستند زیرا مسکو در برابر این تهاجم واکنش نظامی از خود نشان نداد و قصد ندارد شتاب زده عمل کند ودر دام تحریکات انگلیس وامریکا بیفتد اما در آینده حضور نظامی خود را در سوریه تقویت خواهد کرد وسلاح بیشتری در اختیار دولت بشار اسد قرار خواهد داد. دولت قطر نیز برای خروج از بحران سیاسی موجود، ناچار شد به هواپیماهای «B 1» موجود در پایگاه نظامی امریکا در کشورش برای بمباران اهدافی در سوریه اجازه پرواز دهد.
طبیعی است با این تهاجم، منطقه در آینده شاهد نا امنی‌های بیشتری خواهد بود واین بحران از جنگ نیابتی به رویارویی مستقیم بازیگران بحران سوریه، منجر خواهد شد. قطعاً دولت سوریه، روسیه و محور مقاومت در آینده با جدیت بیشتری در صدد پاکسازی کامل سوریه از وجود گروه‌های تروریستی بر خواهند آمد و این امر به مفهوم شکست کامل سیاست‌های غرب، عربستان و اسرائیل در منطقه خواهد بود.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.