ion

به بهانه چاپ کتاب «پویه پایداری» به اهتمام علیرضا کمری

شخصیت شهید آوینی یکی از قله‌هایی است که از فلسفه جنگ می‌گوید

پایداری /
شناسه خبر: 345729

جنگ هشت ساله ایران و عراق تجربه‌ای بی‌همتا و بی‌سابقه در طول تاریخ ایران بود. تجاربی سرشار از ایثار و مقاومت مردان و زنانی که با دست‌های خالی، از خاک میهن خود دفاع کردند. این جنگ در جهانی شکل گرفت که ارتش‌های مدرن جایی برای عقیده و ارزش انسان‌ها نگذاشته بودند و صرفاً تأکید بر ابزارآلات نظامی بود که سرنوشت جنگی را پیش می‌برد.

ایران آنلاین /جنگ هشت ساله ایران و عراق تجربه‌ای بی‌همتا و بی‌سابقه در طول تاریخ ایران بود. تجاربی سرشار از ایثار و مقاومت مردان و زنانی که با دست‌های خالی، از خاک میهن خود دفاع کردند. این جنگ در جهانی شکل گرفت که ارتش‌های مدرن جایی برای عقیده و ارزش انسان‌ها نگذاشته بودند و صرفاً تأکید بر ابزارآلات نظامی بود که سرنوشت جنگی را پیش می‌برد. این موضوع بیش از هر چیز اهمیت ثبت و ضبط خاطرات را نمایان می‌کند تا به فراموشی و نسیان دچار نشوند.  در طول سه دهه بعد از پایان جنگ کتاب‌ها و نوشته‌های بسیاری در جهت ثبت و ضبط خاطرات جنگی به وجود آمد که بیش از هر چیز با عنوان ادبیات جنگ نامگذاری شد. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که از همان آغاز شکل‌گیری ادبیات جنگ به وجود آمد فقدان چارچوب و ابزارهای لازم نظری و تئوریک برای ثبت تجربیات عینی و واقعی جنگ بود و همین موضوع باعث می‌شد که آثاری با اطلاعاتی پراکنده و بدون چارچوب در اختیار مخاطبان قرار گیرد و لاجرم هیچ کشش و جذابیتی برای خوانندگان نداشته باشد، اما به مرور زمزمه‌هایی در جهت رفع این نقص در فضای ادبیات جنگ تحمیلی شکل گرفت که از بهترین آنها را می‌توان در کارهای اشخاصی مانند آقایان علیرضا کمری، مرتضی سرهنگی و هدایت‌الله بهبودی مشاهده کرد.
در همین راستا اخیراً کتابی با عنوان «پویه پایداری» به اهتمام علیرضا کمری از سوی انتشارات «سوره مهر» روانه بازار شده است که گام بلندی در جهت معرفی و اعتلای هر چه بیشتر ادبیات دفاع مقدس است. این کتاب مجموعه‌ای است منتخب از مصاحبه‌ها، سخنرانی‌ها، کوته نوشته‌ها، گفتار نوشت‌ها و مقالات آقایان کمری، سرهنگی و بهبودی که طی سال‌ها در راه شکل‌گیری ادبیات انجام گرفته است.
این کتاب متشکل از 40 مطلب در قالب‌های گفته شده است و مهم‌ترین مشخصه و اشتراک این مطالب پرداختن به فهم چیستی و فلسفه ادبیات جنگ و دفاع مقدس است؛اینکه چرا باید به ادبیات جنگ توجه داشت و چگونه این ادبیات را به تصویر کشید مهم‌ترین دغدغه‌های بیان شده در این مطالب است. همانگونه که در کتاب گفته شده است بدون توجه به فهم فلسفه نگارش ادبیات جنگ هر نوع پرداختی می‌تواند ابتر باشد و اگر هم موفیقت‌های محدودی صورت می‌گیرد اتفاقی و موقتی است.
در یکی از بخش‌های کتاب به سخنرانی کمری در سالگرد شهید مرتضی آوینی پرداخته شده است. لازم به ذکر است که شخصیت شهید آوینی خود یکی ازقله‌هایی است که از فلسفه جنگ می‌گوید. گفته‌ها و نوشته‌های آوینی بیش از هر چیز می‌تواند نمایانگر افکار روزگاری باشد که برگی سترگ از تاریخ یک کشور را رقم زد. به همین جهت به طرزی کاملاً هوشمندانه آقای کمری از شهید آوینی آغاز می‌کند. همانگونه که کمری در اینجا عنوان می‌کند؛ هر نهضت و خیزش اجتماعی که بر پایه باورهای دینی و بن‌مایه‌های تاریخی فرهنگی به وجود آمده است بی‌تأثیر از تحولات فکری و نظام ارزشی و اخلاقی نخواهد بود. به همین ترتیب شهید مرتضی آوینی با فهم این موضوع در بیان و افکار خود باورها و عقاید دینی فرهنگی را لحاظ می‌کرد و با توجه به آن زمینه‌ها بود که فکر می‌کرد و می‌اندیشید. او از فلسفه‌ای سخن می‌گفت که در صدای غرش‌های توپ و تانک‌های جبهه‌های جنگ نبود بلکه حال و هوایی بود که به پویش و تأمل نیاز داشت و این مسأله‌ای است که کمری بیش از هرکس بدان آگاه است. بیان روایت‌ها و ادبیات جنگ به فلسفه‌های عمیق نیاز دارد و این فلسفه در شخصیت آوینی یافت می‌شد.
کمری اعتقاد دارد؛ در مدار و مسیر محدودیت انگاری ادبیات جنگ سید مرتضی آوینی یگانه‌ای بود که ضمن تعلق به آرمان شهر جنگ و جبهه، روایت سازی‌های کلامی بی‌مانندش در مجموعه مستند «روایت فتح» نشان می‌داد که به معنایی مفهومی و مصداقی جنگ را می‌فهمد و بیان می‌کند. گرچه در عین حال از جزم اندیشی و تصلب پرهیز می‌کرد و در نقد و اظهار نظر مبادی آداب بود. به نظر کمری آوینی هیچگاه در یک چارچوب محدود محصور نبود و همیشه حاضر به کشف تجربه‌ها و میدان‌های جدیدی بود که تا آن زمان کسی جرأت ورود به آن حوزه‌ها را نداشت و این یکی از ویژگی‌هایی است که هر فرد علاقه‌مند به فعالیت در زمینه ادبیات جنگ و ادبیات دفاع مقدس باید دارا باشد.
به گفته کمری شهید آوینی یک الگوی خاص در فضای نگارش ادبیات انقلاب اسلامی است چرا که سیاق تفکر آوینی در نثر و نگارش تقریباً ویژه او انعکاس دارد، چنانکه روایت نویسی‌های خلاقانه‌اش، آوینی را پدید آورنده سبک و طرزی خاص نشان می‌دهد. قلم و تفکر او حاصل نوع خاص انزوا و گوشه‌نشینی بود که او را به تمعق درباره تجربیات و مشاهدات خود وا می‌داشت و همین موضوع باعث می‌شد که ما شاهد سعه صدر و سماحت طبع در شخصیت آوینی باشیم و همین مسأله نیز کاملاً در آثارش قابل مشاهده است.
کمری اعتقاد دارد؛ نویسندگان و پژوهشگران حوزه ادبیات دفاع مقدس باید با چنین شخصیت و افکاری آشنا شوند و در کارهای خود لحاظ کنند چرا که این مسائل و موارد در هیچ کتاب و تحقیقی گفته نشده است و صرفاً در شخصیت سید مرتضی آوینی تجلی پیدا کرده است و این نیازمند تأمل و تعمق درباره گفته‌ها و نوشته‌های وی است.
نگاه خلاقانه نویسندگان این کتاب سرشار از مطالب غنی و پر باری درباره چیستی و چگونگی ادبیات انقلاب اسلامی است. درفضایی که ادبیات و خاطره نگاری جنگ اهمیت روز افزونی یافته است مطالعه این کتاب اطلاعات مفیدی را به همراه دارد که در جهت انسجام بیشتر مطالعات قطعاً را هگشا خواهد بود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.