ion

این بانوی جوان از طریق صفحه شخصی اش گمشدگان بسیاری را به آغوش خانواده هایشان بازگرداند

نجات زندگی با دنیای مجازی

سیاسی /
شناسه خبر: 345695

ثریا ‌الله‌وردی – بانوی 35 ساله آذری‌زبان- که به‌دنبال ناپدید شدن آتنا اصلانی - دخترک هفت ساله پارس آبادی - اقدام به ایجاد یک صفحه شخصی در فضای اینستاگرام کرد تا شاید از این طریق رد و نشانی از آتنا پیدا کند . از سر شوربختی، عمر آتنا به دنیا نبود و با رفتنش شوک غریبی به مردمان پارس آباد، آذری زبان‌ها و همه ایران وارد شد اما این صفحه شخصی باقی‌ ماند تا به بواسطه آن نشانی از کودکانی که به‌دلایل مختلف در اقصی نقاط ایران ربوده می‌شوند پیدا شود.

ایران آنلاین /فضای مجازی، همان دنیایی که منتقدانش می‌گویند از واقعیت به دور است و آسیب‌های خرد و کلانی را به آن نسبت می‌دهند، گاه آن چنان به یاری دنیای واقعی می‌آید که نجات‌بخش زندگی‌ها خواهد شد. ثریا ‌الله‌وردی – بانوی 35 ساله آذری‌زبان- که به‌دنبال ناپدید شدن آتنا اصلانی - دخترک هفت ساله پارس آبادی که قربانی هوس‌های شیطانی مرد  رنگرز شد - اقدام به ایجاد یک صفحه شخصی در فضای اینستاگرام کرد تا شاید از این طریق رد و نشانی از آتنا پیدا کند و خانواده‌ای را که سال‌ها در همسایگی آنها زندگی کرده بود از نگرانی برهاند. از سر شوربختی، عمر آتنا به دنیا نبود و با رفتنش شوک غریبی به مردمان پارس آباد، آذری زبان‌ها و همه ایران وارد شد اما این صفحه شخصی باقی‌ ماند تا به بواسطه آن نام و نشانی از کودکانی که به‌دلایل مختلف در اقصی نقاط ایران ربوده می‌شوند پیدا شود.

پر سر و صدا‌ترین خبری که بواسطه این صفحه شخصی، در کوچه  پس‌کوچه‌های ایران پیچید، خبر پیدا شدن «یگانه یونسی» بود که در سن دو سال و هفت ماهگی توسط گروهی از افراد ناشناس ربوده و به خانواده‌ای در تهران فروخته شد. مشروح این خبر که با عنوان «فضای مجازی پای زندگی را به‌خانه ما باز کرد» در سوم بهمن ماه سال گذشته و در همین صفحه به چاپ رسید دلیلی شد تا با ثریا ‌الله‌وردی به گفت‌و‌گو بنشینیم.
«اواخر خرداد ماه سال گذشته که آتنا مفقود شد دلشوره‌ای عجیب به جانم چنگ انداخت. من متولد همان محله بودم و خانواده آتنا را بخوبی می‌شناختم. از طرفی ما آذری زبان‌ها به تعصبات خاص‌مان شهره هستیم برای همین با اینکه ساکن تهران بودم آرام و قرار نداشتم و به اندازه همه اهالی آن منطقه در انتظار پیدا کردن یک نشانی هرچند کوچک از آتنا بودم. دست روی دست گذاشتن بیشتر بیقرارم می‌کرد؛ این بود که تصمیم گرفتم برای حمایت از آتنا، در فضای اینستاگرام یک صفحه شخصی باز و عکس‌های آتنا را منتشر کنم تا در صورتی که هر یک از کاربران رد و نشانی از او داشتند، به مدد سرعت تبادل اطلاعات در فضای مجازی مرا در جریان بگذارند.»
الله‌وردی با بیان این موضوع ادامه داد: متأسفانه آتنا از جمله کسانی نبود که از طریق این صفحه شخصی رد و نشانی از زنده بودنش پیدا شود، اما به‌دلیل تب و تابی که موضوع آتنا در میان هموطنان به‌وجود آورده بود، افراد زیادی به‌عضویت این صفحه شخصی درآمدند. از طرفی خانواده‌های زیادی بودند که فرزندشان از مدتی قبل ربوده شده بود، اما هیچگاه به فکر آنها نرسیده بود که از طریق فضای مجازی به‌دنبال گمشده‌شان بگردند، به همین دلیل همه آنها تصاویری از فرزند‌شان را برایم ارسال کردند تا در صفحه شخصی‌ام و سایر گروه‌ها انتشار دهم.
تصاویری از ابوالفضل سلطانی (کودک 10 ساله‌ای که اواخر شهریور ماه سال گذشته در تهران ربوده شد) محمد امین وکیلی (کودکی که 4 سال قبل ربوده شد) پارسا قندی (تیر ماه سال گذشته ربوده و هنوز نشانی از او در دست نیست) دنیا علمی، حسین اسدی 13 ساله، مائده اکبری (در سال 1393 مفقود شد) را بازنشر کردم اما متأسفانه تا به این لحظه نشانی از آنها به‌دست نیامده است ولی خوشبختانه تعدای از این افراد به آغوش خانواده‌هایشان بازگشته‌اند. مثلاً محدثه همتی، دخترکی سه ساله با موهای بور که سه روز بعد از ربوده شدنش توسط دو زن، به کمک یکی از کاربران در یک پارک شناسایی شد در حالی که کودک رباها موهای دخترک را به رنگ مشکی در آورده بودند و آن کاربر از طریق شباهت چهره‌ای که در عکس صفحه شخصی‌ام دیده بود به قضیه مشکوک شد یا سجاد مزروقی نوجوان 14 ساله مشهدی که بدون اطلاع پدر و مادرش به تهران آمده بود و در یک پیتزا فروشی واقع در جنوب تهران کار می‌کرد که خوشبختانه او هم توسط یکی از کاربران که مشتری آن پیتزا فروشی بود شناسایی شد.گذشته از این تاکنون تعدادی از سالمندان که به‌دلیل بیماری فراموشی از خانواده‌شان دور شده بودند هم از طریق این صفحه پیدا شدند. به‌عنوان نمونه پیرمردی که اهل شهر مشهد بود و به‌دنبال شرکت در یک میهمانی در تهران، سر از قشم در آورده بود، به‌دلیل شباهت چهره‌اش به مردمان افغانستان به آن کشور منتقل می‌شود اما خوشبختانه از طریق همین صفحه مجازی پیدا و بعد از طی شدن مراحل قانونی به جمع خانواده‌اش بازگشت. همچنین مردی 31 ساله که به‌دلیل اختلال حواس، در استان فارس مفقود و در شهر آبادان پیدا شد نیز به جمع خانواده‌اش بازگشت و جماعتی از نگرانی به در شدند.
الله‌وردی که با پیدا شدن هر یک از این افراد، احساس می‌کند یکی از عزیزانش به زندگی بازگشته، برای اینکه بتواند از طریق فضای مجازی، زندگی‌های واقعی زیادی را نجات دهد با بسیاری از ارگان‌ها، اداره آگاهی، سامان سراها، گرمخانه‌ها و مراکز نگهداری از کودکان کار در سطح شهرها در ارتباط است. او که همه این کارها را با هزینه شخصی خودش انجام می‌دهد، معتقد است دولت به تنهایی نمی‌تواند پاسخگوی سهل‌انگاری خانواده‌ها باشد و باید افراد یک جامعه هم در این زمینه فعالیت کنند و از این رو خوشحال است که خانواده وکیلی با وجود آنکه 4 سال تمام از فرزندشان بی‌خبر   هستند با وی همکاری می‌کنند تا هرچند سال‌ها از ربوده شدن عزیزی در یک خانواده گذشته باشد، اما بواسطه همین فعالیت‌های مجازی و انتشار عکس‌ها در سطح وسیع، امید به آن خانواده‌ها باز گردد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.