ion

دکتر حسین ابراهیمی مقدم، روانشناس و استاد دانشگاه

پیش از اعدام محکومان باید علل وقوع جنایت را روشن کنیم

اجتماعی /
شناسه خبر: 345623

وقتی جرمی یا جنایتی عمیق حادث می‌شود دو مسأله مطرح است که هرکدام می‌تواند دستمایه مبحثی گسترده قرار گیرد. اما از دو منظر اصلی می‌توان به واقعه نگاه کرد.

ایران آنلاین / در خصوص اجرای حکم قاتل اهورا  - که چندی پیش به پسر 2 ساله نامزدش تجاوز و پس از آن او را به قتل رسانده بود - و اینکه آیا اعدام پایان این ماجراست، باید به چند مساله اشاره کرد: نخست اینکه با وقوع چنین جرایمی نظیر این پرونده و پرونده‌هایی از این دست مثل خفاش شب و... جامعه دچار تشویش می‌شود و تبعات ناگوار آن تا مدت‌های مدیدی با افراد همراه خواهد بود و همین امر باعث احساس ناامنی بخصوص برای بانوان و کودکان خواهد شد. از این‌رو شاهد آن هستیم که میزان خرید چاقو، شوکر و گاز فلفل در میان بانوان افزایش پیدا می‌کند.

دومین مسأله هم ترویج پرخاشگری است که با انتشار و وقوع چنین فجایعی در جامعه فراگیر می‌شود. به همین خاطر قانونگذار برای پیشگیری از وقوع چنین جرایمی و همین‌طور بازگرداندن آرامش به جامعه اقدام به اجرای اشد مجازات بدون هیچ اغماضی می‌کند.
اما در این میان مهم‌ترین نکته‌ای که در بحث پیشگیری از وقوع جرایمی از این دست اهمیت دارد، بررسی چرایی ماجرا است. وقتی فردی به یک جسد تعرض می‌کند به طور قطع مبتلا به بیماری نفروفیلیاست و وقتی هم یک فرد به کودکی دو ساله مثل «اهورا» تجاوز می‌کند، به احتمال زیاد یا به بیماری سایتوز مبتلاست یا درگیر مواد روانگردان است.
از این‌رو جا داشت مسئولان قضایی در خلال بررسی پرونده تحقیقات لازم را در خصوص زوایای پنهان مشکلات روانی مجرم انجام می‌دادند تا پس از روشن شدن ابعاد تاریک قضیه کارشناسان و روانشناسان با بررسی موضوع، راه‌های پیشگیری برای کاهش وقوع چنین جرایمی را در جامعه انجام دهند.
به‌نظرم اجرای حکم اعدام برای عامل قتل اهورا بیشتر برای بازگرداندن آرامش به جامعه مفید بوده است. اما اگر قرار است به پیشگیری هم فکر کنیم بهتر است ابتدا علل وقوع جنایت را ریشه‌یابی کنیم و بعد به‌دنبال اجرای حکم باشیم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.