ion

کتاب پیشنهادی دکتر عباس کاظمی

زنان سبیلو و مردان بی‌ریش

اندیشه /
شناسه خبر: 345600

کتاب«زنان سبیلو و مردان بی‌ریش» اثر دکتر افسانه نجم‌آبادی، نویسنده، پژوهشگر و استاد دانشگاه هاروارد در رشته مطالعات زنان، جنسیت و تاریخ است. وی در این اثر که به زبان انگلیسی منتشر شده است، می‌کوشد نشان ‌دهد چگونه جنسیت و تمایلات جنسی همپای مدرنیته در ایران دچار تغییر و تحول شده است.

ایران آنلاین / گروه اندیشه:

دفتر اول از کتاب «زنان سبیلو و مردان بی‌ریش» توسط ایمان واقفی و آتنا کامل ترجمه شده است و زمستان 96 چاپ سوم این کتاب از سوی انتشارات تیسا روانه بازار نشر شد. از دیگر آثار نجم‌آبادی، کتاب «دختران قوچان» است که به بازخوانی عصر مشروطه می‌پردازد.

دکتر عباس کاظمی، عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی، در گپ‌وگفتی با ایبنا، خواندن کتاب  «زنان سبیلو و مردان بی‌ریش» را پیشنهاد داده است. کاظمی این کتاب را «اثری جالب» توصیف می‌کند و معتقد است که نجم‌آبادی در این اثر می‌کوشد دریابد که چگونه با شکل‌گیری ایران مدرن و اتفاقا از مشروطه به بعد؛ یعنی از اواسط دوره قاجار، شکل جدیدی از مناسبات جنسیتی در ایران پدید می‌آید.

به نظر او تا پیش از آن الگوهای جنسیتی بسیار متفاوت بود و مفهوم زیبایی مفهومی غیرجنسیتی بود و زیبایی هم به مردان و هم به زنان اطلاق می‌شد. همچنین وی از طریق شعر، نقاشی‌، ادبیات و داستان‌ به ما نشان می‌دهد که تا پیش از قاجاریه مفهوم «معشوق» به گونه‌ای به مرد دلالت داشت و یک مفهوم مردانه بود و زن چندان جایگاهی در این مفهوم نداشت. در حالی که امروزه وقتی ما ابیات عاشقانه‌ای را از حافظ یا سعدی می‌خوانیم ممکن است تصویر زن به ذهنمان بیاید. درصورتی‌که نجم‌آبادی وقتی ادبیات را می‌کاود، می‌گوید این «مرد» است که اغلب به عنوان معشوق کامل در نظر گرفته می‌شد. تا اینکه در دوره قاجار و آشنایی ایرانیان با غرب نگرش متفاوتی در خصوص جنسیت شکل می‌گیرد. نجم‌آبادی این مسأله را از طریق آثار و نشانه‌هایی عنوان می‌کند که روی نقاشی‌ها و در ادبیات و کتاب‌های داستانی وجود دارد.

به زعم کاظمی، هدف نویسنده این است که نشان دهد در دوران جدید چگونه تصور ما از «زیبایی» تغییر کرده است و شکل جدیدی از مناسبات جنسیتی بین مرد و زن پدید آمده است. در واقع نویسنده این اثر، به‌گونه‌ای مدرنیته ایرانی را از خلال مناسبات جنسیتی برایمان فهم‌پذیر می‌‌کند.

 

از این رو، به باور دکتر کاظمی خواندن کتاب «زنان سبیلو و مردان بی‌ریش» برای پژوهشگران ارزشمند است و تصورشان را از گذشته و تاریخ ایران تغییر می‌دهد. همچنین از سفرنامه‌ها، نقاشی‌ها، کتاب‌های خاطرات و بعضی از کتاب‌های تاریخی که در آن زمان نوشته‌ شده‌اند، به مخاطب اطلاعات مفیدی ارائه می‌دهد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.