ion

شاه‌کلید موفقیت خاتم‌الانبیاء(ص)

اندیشه /
شناسه خبر: 345301

چند عامل ما را از سیره پیامبر(ص) دور کرده است؛ نخست آنکه، بعد از پیامبر(ص) دین به‌سمت ظواهر پیش رفت و قدرت ‌طلبان برای رسیدن به قدرت، مکنت و منزلت مردم را از دین دور کردند. چه آمده است، نظام تربیت دینی که پایبند به عهد و پیمان، عدالتخواه و آزادیخواه بود، آسیب دید و موارد دیگری به درون آن وارد شد.

ایران آنلاین / گروه اندیشه:

دکتر مصطفی دلشاد تهرانی، نویسنده و پژوهشگر نهج‌البلاغه، معتقد است «رحمت» و «محبت» شاه‌کلید موفقیت پیامبر اکرم(ص) در جامعه جاهلی بوده است. در حقیقت پیامبر(ص) شخصیتی داشت پر رحمت، سراسر محبت، پرحلم، بسیار بزرگوار و بخشنده که از صد لشکر، نفوذ و قدرتش بیشتر بود.

دلشاد تهرانی در گفت‌وگو با شفقنا دلیل موفقیت پیامبر در پیشبرد اهداف بعثت را چنین عنوان کرد: زمانی که حضرت محمد(ص) به پیامبری مبعوث می‌شود، با جامعه‌ای فرورفته در ظلمات، تندی، تیزی، فقدان حلم و جامعه‌ای خشونت‌ورز روبه‌رو می‌شود. اما ایشان در چنین فضایی با مردمانی که خیلی سرسخت بودند و در کنار بعضی از عادات خوب، عادات بسیار بدی داشتند، مدارا پیشه کرد.
از این رو، او «رحمت» و «محبت» را شاه کلید موفقیت پیامبر(ص) در جامعه جاهلی آن زمان معرفی و تصریح می‌کند: یکی از علمای بزرگ اهل سنت عالمی است به نام قاضی عیاض، این فرد کتابی در مورد پیامبر نوشته به نام «الشفاء بتعریف حقوق‌المصطفی»، در آنجا خبری از قول علی(ع) نقل می‌کند و می‌گوید که روزی علی(ع) نزد پیامبر(ص) رفت و از سنت آن حضرت پرسش کرد، پیامبر(ص) در پاسخ به علی(ع) فرمود: «محبت بنیاد و اساس روش و سنت من است» در این خصوص در مثنوی مولوی بیانی است که گویای همین نکته است؛ «او به تیغ حلم چندین حلق را/ وا خرید از تیغ و چندین خلق را/ تیغ حلم از تیغ آهن تیزتر/ بل ز صد لشکر ظفر انگیزتر» در حقیقت پیامبر(ص) شخصیتی داشت پر رحمت، سراسر محبت، پرحلم، بسیار بزرگوار و بخشنده که از صد لشکر، نفوذ و قدرتش بیشتر بود.
آنچه دلشاد تهرانی می‌کوشید بر آن تأکید نهد، پایبندی به سنت و سیره پیامبر(ص) بود. به‌زعم او، چند عامل ما را از سیره پیامبر(ص) دور کرده است؛ نخست آنکه، بعد از پیامبر(ص) دین به‌سمت ظواهر پیش رفت و قدرت ‌طلبان برای رسیدن به قدرت، مکنت و منزلت مردم را از دین دور کردند.
دوم آنکه، مسلمانانی دین را بد فهمیدند یا نفهمیدند و در واقع توجه نکردند که دین برای چه آمده است، نظام تربیت دینی که پایبند به عهد و پیمان، عدالتخواه و آزادیخواه بود، آسیب دید و موارد دیگری به درون آن وارد شد.
از این رو، تأکید می‌کند، امروز باید مجموعه عواملی را که موجب فاصله گرفتن مسلمانان از حقیقت دین و سیره پیامبر(ص) شده است شناسایی کنیم و بفهمیم چه عواملی ما را از روح و اهداف دین و همچنین از سیره حقیقی پیامبر(ص) جدا و دور کرده یا به‌جایی رسانده است که برخلاف آن عمل می‌کنیم و در نهایت در اصلاح آنها بکوشیم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.