ion

رسول جعفریان: موج سواری های محمدبن‌سلمان

اندیشه /
شناسه خبر: 344422

30 سال انتقاد از وضع گذشته قاجار که کمابیش به اسم روحانیت و دین هم بود، سبب ورود در دنیای تجدد ولو به شکل آمرانه و رضاشاهی آن شد. اکنون هم محمد بن سلمان، مظهر این جریان است. داعش و سبک‌های تندروانه دیگر، در میان طبقه متوسط جامعه، افراد تحصیلکرده یا تاجر و کاسب مرتبط با نظام فعلی دنیا، نوعی دلزدگی از دین را پدید آورده است. این گروه، دیگر در پی دین سیاسی نیستند و نهایت از آن به‌عنوان یک امر فردی استقبال می‌کنند.

ایران آنلاین / گروه اندیشه:

یک‌بار دیگر هم نوشتم، بعد از داعش نوبت نوعی تجدد غیردینی و حتی ضددینی در منطقه فراخواهد رسید. این تجدد، چون ناشی از نفرت از ادعاهای تند دینداری بی‌نتیجه است، حتی اگر به زور هم شده، برای مدتی دنبال خواهد شد و امواجی ایجاد خواهد کرد. همان اتفاقی که در ایران پس از مشروطه افتاد.
30 سال انتقاد از وضع گذشته قاجار که کمابیش به اسم روحانیت و دین هم بود، سبب ورود در دنیای تجدد ولو به شکل آمرانه و رضاشاهی آن شد. اکنون هم به نظرم محمد بن سلمان، مظهر این جریان است. داعش و سبک‌های تندروانه دیگر، در میان طبقه متوسط جامعه، افراد تحصیلکرده یا تاجر و کاسب مرتبط با نظام فعلی دنیا، نوعی دلزدگی از دین را پدید آورده است. این گروه، دیگر در پی دین سیاسی نیستند و نهایت از آن به‌عنوان یک امر فردی استقبال می‌کنند.

آنها از داعش، به دلیل رفتار وحشیانه آن، جز شر و خرابی ندیدند. حتی از معتدلینی چون اخوان‌المسلمین و همراهان آن هم یک نظام فکری استوار سیاسی و اقتصادی ندیدند. در این زمینه، غرب هم در ناکام گذاشتن آنها سخت فعال بود.

همه اینها در گریزاندن مردم از دینداری به‌ویژه نوع تندروانه آن موثر بوده و امروز پسر سلمان، می‌کوشد سوار بر این موج شود. موجی که به احتمال زیاد زمینه موفقیت دارد، هرچند مثل دیگر موج‌های خاورمیانه‌ای چون از پشتوانه یک ایدئولوژی جدی، مباحث تئوریک لازم و حرکت‌های مردمی منسجم و ریشه‌دار برنخاسته، هر لحظه احتمال هوا رفتن آن هست. تنها چیزی که آن را پایدار می‌داند، روش‌های استبدادی، تزریق پول و دائما متحول و مواج نشان دادن جامعه و تهدید مردم به این است که اگر این کار را نکنیم، همه‌چیز را از دست می‌دهیم. حالا باید صبر کنیم ببینیم این موج تا کجا خواهد رفت.

 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.